Obsah článku
Navzdory tomu, že na světě má pěstování rebarbory a její používání v léčitelství dávnou tradici, u nás se (snad jen někdy v posledních letech) na ni trochu zapomnělo. Mnozí ji nikdy nejedli, a mnozí ji ani nepoznávají na obchodních pultech, pokud se tam čas od času objeví. A přitom má rebarbora tolik pozitivních vlastností!
Která část světa je rodnou kolébkou rebarbory?
Rebarbora pochází z Asie, přesněji někde z oblasti východní Sibiře a severního Mongolska. Rostla divoce vedle březích Volhy a do našich končin se dostala až někdy v 18. století. A právě z Evropy dnes pochází více než polovina světové produkce rebarbory. O této rostlince se také kdysi říkalo, že je potravinou chudých, protože rostla v jejich zahradách. Má však tolik zdraví prospěšných účinků, že je pro nás spíše skutečným bohatstvím.
Jak pomáhá rebarbora lidskému tělu?
Jednotlivé části rebarbory, od kořenů po listy, se používaly v tradiční čínské medicíně celá tisíciletí. Konzumují se jí masité stopky, které obsahují draslík pomáhající odvodňovat naše tělo. Velké množství vápníku a vitaminu B v rebarboře je důvodem, proč se doporučuje zejména pro ženy v menopauze. Rebarbora je také výborným zdrojem vlákniny, která váže tuky, pomáhá detoxikovat a upravuje činnost střev.
Sponzorováno
Niacin v rebarboře je vynikající prostředek k podpoření správného fungování krevního oběhu a díky kyselině pantotenové je mohutná rostlinka vhodná i pro zlepšení kvality vlasů či pokožky. Jedno důležité upozornění: nesmíte to s konzumací rebarbory přehnat naopak vychutnávejte si ji pouze v malých dávkách, protože ve velkém množství může způsobit nevolnost, problémy s ledvinami a jiné obtíže.
Chcete si vypěstovat vlastní rebarboru?
Tato asijská rostlina pocházející z chladných horských oblastí a není náročná na pěstování. Vysazuje se na jaře nebo na podzim a růst vám bude často i deset let. Můžete ji vypěstovat ze semínek, ale i odsadit od jiné rostliny, což je v našich podmínkách jednodušší. Stonky se sbírají již druhý rok po vysazení – řezat je třeba úplně od země a hned odstranit list. Rostlina má velmi hluboké kořeny a opravdu velké rozměry. Na konci července už vytváří obrovské řady hrubých stonků s velkými, lopuchu podobnými listy.
Použití rebarbory v kuchyni
Ačkoliv se rostlina řadí mezi zeleninu, používá se spíše jako ovoce a například ve Spojených státech amerických je mezi ovoce i zařazována. Je několik druhů rebarbory, které se liší nejen barvou stopek, ale také intenzitou chutě. Rebarbora s červenými stopkami má nejjemnější chuť. Před tepelnou úpravou je třeba stopky oloupat a při vaření či pečení rebarborových pamlsků by se nemělo používat hliníkové nádobí. Připravit si můžete vynikající kompot nebo sladký džem, množství variací reveňových koláčů, ale rebarbora je super i k masu.
Recept: Rebarborový koláč s drobenkou
- 400 g rebarbory
- 400 g polohrubé mouky
- 200 g másla
- 200 g moučkového cukru
- 200 ml mléka
- 2 vajíčka
- 200 g másla
- 200 g moučkového cukru
- 1 prášek do pečiva
Postup:
Oloupanou rebarboru pokrájejte na kostičky nebo podélně na tenčí pásy. Z másla, cukru a mouky vypracujte rukama drobenku a část si odložte na posypání koláče. Zbytek promíchejte s práškem do pečiva, mlékem a vajíčky. Těsto vylijte na vymazaný a moukou vysypaný plech a navrch poklademe rebarboru. Nakonec posypte odloženou drobenkou. Pečte v dobře vyhřáté troubě dozlatova. Dobrou chuť!
A co vy? Máte rádi kyselou rebarboru? Napište nám do komentářů.
A dále si přečtěte
VIDEO: Rebarborový koláč s ořechy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Detoxikace
Přečtěte si také naše další články