Obsah článku
Rostla v každé zahradě, možná si ji pamatujete z dětství. Trvalka s příjemnou žvýkačkovou vůní, původem z jihozápadní Asie, vysoká rostlina s podlouhlými stříbřitě zelenými oválnými listy, na okrajích s jemným zoubkováním. Kvete od konce července žlutými květy, které mohou být někdy na okrajích smetanové až bílé. Typickou pro rostlinu je právě její balzámová vůně po mátě, žvýkačce či zubní pastě. Řeč je o bylince – Balsamita máří list.
Botanické pojmenování této rostliny je Tanacetum balsamita nebo Balsamita major. Možná ji znáte jako listy panenky Marie, balzamikový list, marolist, Mariin dopis. Bylinka byla totiž zasvěcena ženám a používala se při rituálech spojených s pannou Marií. Velké listy se vkládaly jako záložka do modlitebních knížek, odtud pochází i anglické pojmenování bible leaf.
Pěstování Balsamity
Dnes je balsamita u nás zapomenutou bylinkou a vyskytuje se zřídka. Má ráda slunné stanoviště s propustnou, na živiny bohatou půdou, dá se pěstovat i v květináči. V chladnějších podmínkách netvoří semena a rozmnožuje se vegetativně kořeny na jaře a na podzim. Dorůstá do výšky až 80 cm, stonek je hrubý a zdola dřevnatý. Rostlina je mrazuvzdorná, v zimě nadzemní část odumírá, kořen je třeba chránit před mrazem zakrytím listím nebo chvojím. Pokud jste získali semena, nechte je na jaře vyklíčit pod sklem a vysazujte na slunné místo.
Sponzorováno
Léčivé účinky Balsamity
Jako léčivka se používají listy balsamity, které můžete z rostliny jednotlivě sbírat postupně během celého vegetačního období, z lodyhy vyrůstají nové. Používají se čerstvé i sušené. Jestliže odtrhnete i stonek, vytéká z něj mazlavá tekutina.
Čaj z listů:
- přináší úlevu při zažívacích potížích jako katary, křeče, průjmy, podrážděný žaludek, nadýmání
- pomáhá při žlučníkových potížích
- desinfikuje střevní trakt
- působí močopudně, antibakteriálně a antisepticky
- působí příznivě na slezinu, játra a stěny krevních cév
Na hemeroidy i popáleniny
Čerstvé listy se přikládají na rány, popáleniny a při bodnutí hmyzem. Sedací koupele z balzamity jsou zase účinné při léčbě hemoroidů. Univerzální působení byliny doplňuje její užívání při zlepšení tvorby mateřského mléka, při zánětech průdušek a na zklidnění a dobrý spánek jako náplň do polštářků z bylin.
Na vlasy i do skříně
Nálevem z balzamity se pro blahodárné kosmetické účinky a na provonění jako přírodní parfém oplachovaly vlasy i pokožka po koupání, přidával se do posledního máchání při praní. Sušené listy se vkládaly mezi prádlo, aby je provoněly a zároveň odpuzovaly hmyz.
Použití balsamity v kuchyni
Kvůli své příjemné vůni se používala balsamita jako koření do polévky, salátů, omáček, nádivek, k masu i bramborám. S množstvím to netřeba přehánět, bylinka má totiž jemně nahořklou chuť. Při různých náboženských rituálech se přidávaly lístky do pečiva, koláčů i do piva.
TIP: TOP 10 způsobů ppro přirozenou optimalizaci trávení
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Atlasrostlin.cz
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články