Sponzorováno

Pro seniory: Co dělat pro to, abyste se cítili mladě a skvěle? 4.86/5 (22)

Senioři, buďte aktivní!

Senioři, buďte aktivní!

Chtěli byste mít opět množství energie, fungující metabolismus či pocit, že dokážete všechno, co si zamanete – tak jako kdysi? Samozřejmě, věk se zcela oklamat nedá, ale pokud zkusíte následovat naše rady, můžete žít zdravější, šťastnější a delší život.

1. Základem je spánek

To, že přiměřeně dlouhý a kvalitní spánek je nezbytný pro dostatek energie, přece už určitě víte, přesto ho množství lidí podceňuje. Je to však skutečně jediný způsob, jak si vaše tělo i mysl mohou dokonale odpočinout.

Odborníci doporučují udělat si malý test, abyste viděli, že to skutečně funguje. Během šesti týdnů každý jeden den zapomeňte na ponocování a jděte spát dříve. Vytvoříte si tak návyk na zdravý spánek a dáte sbohem vyčerpanosti a kruhům pod očima.

2. Vitaminy a antioxidanty

Jako u téměř všech doporučeních, jak zhubnout, ani v boji s věkem si neporadíte bez ovoce a zeleniny. Jsou plné vitamínů a antioxidantů, díky kterým se budete cítit svěže a plní energie. Jezte je v dostatečném množství!

Jak však tvrdí lékař Henry Lodge, autor knihy Younger Next Year for Women, nemusíte se úplně rozloučit s vašimi oblíbenými prohřešky proti zdravé výživě. „Pokud na 90 procent jíte zdravě, dopřejte si těch zbývajících 10 procent. Dejte si kopeček zmrzliny a pořádně si ho užijte!“ zdůraznil.

3. Nedovolte, aby vaše svaly ochably

Nikdo vás nenutí, abyste utíkali do posilovny s pocitem, že čím více, tím lépe. Trénink musí odpovídat vašemu zdravotnímu stavu a kondici a pokud cvičíte správně, podle trenéra Boba Greena se budete cítit o několik let mladší.

„Pokud to děláte správně, posilování ve svalech způsobí mikrotrhlinky, co vaše tělo přiměje vytvořit pevnější svalová vlákna,“ vysvětlil. Spolu s tím přichází samozřejmě výdrž a větší odolnost. Pokud nechcete nebo nemůžete svůj cvičební plán konzultovat s odborníkem, Greene doporučuje koupi činek a kombinaci základních cviků, jako jsou dřepy nebo takzvané výpady. Nemusíte cvičit každý den, ale také ne méně než dvakrát týdně.

Sponzorováno

TIP: Posilování pro seniory – jak na to?

4. Buďte marniví – přiměřeně

Jednoduše se o sebe starejte. Obarvěte své šediny, kupte si kvalitní krém a dopřejte si voňavou koupel. Zajděte do obchodu a kupte si něco nového na sebe.

Při marnivosti je důležité slovo ‚přiměřeně‘, nikdo vás totiž neposílá k plastickému chirurgovi za předem prohraným bojem vypadat stejně, jako před třiceti lety. Ale proč se v rámci možností nepostaral o zdraví své pokožky a vlasů, když se díky tomu můžete cítit sebevědoměji a mladší?

5. Vstávejte i usínejte s úsměvem

Bez pozitivního myšlení vám ostatní rady nepomohou. Podle autorky knihy A Happy You Elizabeth Lombardo je ve vyšším věku třeba umlčet hlásek uvnitř, který připomíná všechno špatné, co se vám v životě stalo.

„Cílem není popírat ty méně příjemné věci, co se dějí, ale soustředit se na ty dobré,“ vysvětlila. Optimismus podle ní zajistí příliv pozitivní energie, která na člověka působí motivačně.

6. Zpestřete si život

Zkoušejte nové věci a naplňte svůj život zážitky. Paradoxně může pomoci zdravá dávka nostalgie, jak dokázala studie vědců z Harvardské univerzity.

TIP: Jak se vyrovnat s osamělostí nejen o Vánocích?

Lidi umístili do prostředí, které připomínalo jejich mládí, čili nechyběly filmy, hudba a různé staré předměty. Experiment ukázal, že se zlepšila jejich paměť, vidění, nálada i zdravotní stav.

7. Cvičte hlavu, cvičte mozek

Mozek a jehu funkce musíte držet v aktivitě. Podívejte se jak můžete cvičit mozek a paměť.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Senioři, otužujte se a buďte společenští

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva