Sponzorováno

Zdravá semínka a semena – která to jsou? 4.8/5 (10)

Různé druhy semínek jsou pro naše zdraví super

Různé druhy semínek jsou pro naše zdraví super

Různé druhy semen doporučují denně konzumovat specialisté na výživu kvůli doplnění bílkovin, vitamínů, minerálů a stopových prvků, esenciálních aminokyselin i omega-3 a omega-6 mastných kyselin do organismu. Jsou zdrojem vlákniny, čímž prospívají střevům a trávení. Pořídit si je není problém, jakým způsobem je však použít v jídelníčku, případně propašovat do jídla spolustrávníkům, kteří neradi přijímají novinky? Vše se dočtete v našem článku.

Slunečnicová semena

Slunečnicová semena jsou bohaté na draslík a vitamin E, jsou prospěšné pro srdce a cévy, snižují riziko rakoviny a šedého zákalu. Mohou plnohodnotně nahradit vlašské či lískové ořechy, což mnohdy využívají i výrobci – kvůli nižší ceně av cukrářských a pekařských výrobcích nahrazují část ořechů právě slunečnicí. Můžete je rozdrcené použít do těsta na koláče i jako drobenku na moučná jídla a těstoviny nasladko. Slunečnici jako náhradu za ořechy ocení i lidé s alergií na ořechy.

Tip od Rehabilitace.info: Večer namočte 2 hrsti slunečnicových semen ve sklenici studené vody. Ráno rozmixujte ponorným mixérem a máte chutný zdravý základ na různé druhy pomazánek. Stačí přidat další ingredience – zeleninu, tuňáka, česnek, sůl, pepř.

Lněná semena

Obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, jsou zdrojem vitamínů skupiny B a C, A, E, D a minerálů jako draslík, fosfor a vápník.

Tip od Rehabilitace.info: Přidejte je do tmavého těsta vcelku nebo podrcené či rozemlety. Další možnost je semena zalít večer vodou slizovitou tekutinu slijte a použijte do těsta, zahuštěné omáčky nebo omáčky, ochucené medem pomáhají i při nachlazení a trávicích potížích. Dětem můžete přidat za lžíci lněných semen do oblíbené kaše.

Sponzorováno

Sezamová semínka

Sezamová semínka jsou vydatným zdrojem vitaminů skupiny B, vápníku, hořčíku a draslíku. Opražený umletý sezam je základní přísadou do tahini pasty, která se používá v orientální kychyni. Semínka stačí narychlo opražit nasucho a rozemlít na kávovém mlýnku. Získaný prášek s oříškovou chutí můžete použít do těsta, přidat k hotové jíšky, nebo do různých druhů pomazánek. Celá semínka jsou vhodné na posypání pečiva, sušenek i na zdobení moučníků podobně jako mleté ​​ořechy. Kromě světlého sezamu existuje i černý sezam, který je velmi ceněn v tradiční čínské medicíně – harmonizuje játra, ledviny, slezinu a plíce.

Tip od Rehabilitace.info: Černý sezam lze rozemlít a přidat k máku.

Chia semínka

Chia jsou semínka šalvěje hispánské, v jídelníčku je měli už Aztékové. Vašemu tělu poslouží množstvím antioxidantů a vápníku. Jako doplněk vydatné snídaně nebo svačiny můžete použít semínka chia spolu s ovocem.

Tip od Rehabilitace.info: Ve vysoké nádobě rozmixujte dohladka 2 banány, kiwi, 2 lžíce chia semínek a 0,5 dl vody. Získaný hustý nápoj tzv. smoothie je populární kvůli jednoduché přípravě a chutnému způsobu přijímání nejrůznějších zdraví prospěšných živin. Můžete použít i jiné druhy měkkého ovoce, bílý jogurt, bylinky.

Konopná semena

V konopných semenech určených pro potravinářské účely se nenacházejí psychoaktivní látky. Chuťově jsou podobné vlašským ořechům, obsahují kvalitní bílkoviny a aminokyseliny důležité pro jejich stavbu v organismu, též pro krev prospěšný fibrogin, jód a chrom.

Tip od Rehabilitace.info: Namočené nebo naklíčená semena přidejte do různých druhů salátů. Pokud je necháte namočené 24 hodin, vodu slijte, semena promyjte a rozmixujte s větším množstvím čerstvé vody na bílou tekutinu, tzv. konopné mléko. To po přecezení použijete k přípravě polévek, omáček, dresinků, jako náhradu mléka do koktejlů i na přípravu těsta.

Dýňová jadérka

Kromě obsahu různých příznivých složek účinkují dýňová jádra i proti střevním parazitům. Jemně pomleté ​​se dají použít do slaných moučníků, opražené semena jsou také vhodné do krémových polévek, kde svou barvou působí velmi dekorativně.

Tip od Rehabilitace.info: Dýňová jádra smíchejte s trochou oleje a soli, pečte ve vyhřáté troubě na plechu 45-60 minut při 150 stupních. Získáte zdravou náhradu chipsů.

VIDEO: Co se stane s vaším tělem, když měsíc budete jíst lněná semínka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva