Sponzorováno

Používáte vlhčené ubrousky na umývání dětí? Pozor na ně, dětem mohou i ublížit 4.92/5 (13)

Používáte vlhčené ubrousky na umývání dětí?Každá maminka chce, aby její děťátko bylo čisté a aby ho neohrozila žádná bakterie nebo virus. Dezinfekční utěrky, které tak často a rády používáme, protože jsou praktické, však mohou kojencům způsobit spíše problémy.
Speciálně pak těm miminkům, která se narodila před stanoveným termínem porodu. Nejde však jen o nás, antiseptické prostředky používají také v nemocnicích a novorozencům mohou způsobit problém.

Popáleniny z dezinfekce

Svědčí o tom nepříliš pozitivní příběhy z různých zemí světa, ve kterých odborníci přišli na souvislost použití antiseptických dezinfekčních utěrek s ohrožením dítěte. Podle nových zjištění by lékaři měli být opatrní při používání antiseptických látek v případě malých dětí. U mnohých předčasně narozených kojenců došlo totiž po potření takovou utěrkou k nepříjemným a nebezpečným chemickým popáleninám. Nebezpečnou látkou, která se v mnoha takových ručnících a prostředcích nachází je chlorhexidin.

Nebezpečný chlorhexidin?

Právě tato látka, obsažená v antiseptických prostředcích, může podle lékařů nejen za popáleniny, ale i za další závažné problémy, které způsobili ošetřovatelé nedonošeným dětem právě použitím utěrky. V některých případech dokonce údajně přispěla k úmrtí dětí. Mnozí novorozenci, kterým byl vložen katetr očištěný antiseptickým přípravkem nebo utěrkou, utrpěli závažně reakce – poleptání, ztrátu kůže nebo erytém.

Riziko u dětí narozených před 32. týdnem

Právě chlorhexidin se nejčastěji v porodnicích používá k tomu, aby se zabránilo infekci krevního řečiště u předčasně narozených dětí. I když nedochází u každého novorozence k problémům, ale jen u menšiny, závažné nežádoucí účinky stojí za pozornost. K těmto nežádoucím a často až život ohrožujícím nežádoucím účinkům dochází v případě ošetření chlorhexidinem u dětí narozených před 32. týdnem těhotenství.

Sponzorováno

Proč právě chlorhexidin?

Tato chemikálie je často používána v porodnickém, ale i v zubním lékařství z několika důvodů. Dokáže výborně proniknout do buněk a zničit bakteriální buňky, takto například střikem do úst v okamžiku zlikviduje 60 až 90% mikroorganismů. Kromě antibakteriálních má také protiplísňové a protivirové účinky a účinkuje dlouhodobě. Nemá karcinogenní ani mutagenní účinky, kvůli čemuž je považován za velmi bezpečnou látku. Samozřejmě, nezbytný je správný způsob použití.

Přispěl i k úmrtím

Odborníci však tvrdí, že samotný roztok není škodlivý, pokud je správně používán. V případě dětí, které jsou extrémně nezralé, tedy narozené před 32. týdnem může v jistých souvislostech tato látka způsobit až úmrtí. Například jedno z dětí, které po použití chlorhexidinu zemřelo, zemřelo na selhání ledvin, ke kterému mohla přispět právě tato látka. Jsou však i případy, ve kterých nebyl uveden žádný důvod smrti, a tak je na místě zvážit použití tohoto antiseptika.

Minimální dávkování a sledovat reakci

U malých dětí by podle nových doporučení mělo být použito jen minimální množství dezinfekčního přípravku a důležité je sledovat reakci, kterou vyvolá. Stejně by dítě nemělo být v kontaktu s látkou, do které chemikálie nasákla. Například, pokud novorozeňátku otíráme zadek dezinfekčním utěrkou a všimneme si negativní reakci, musíme zabránit kontaktu dítěte i s plenkou, do které chemikálie nasákla.

Nepřehánějme to s chemikáliemi

Na druhé straně, je pravda, že dezinfekční prostředky ochraňují ročně množství novorozenců před infekcemi, důležité je však velmi opatrné používání a sledování reakcí. V každém případě, je nad čím se zamyslet a raději být opatrní. Někteří odborníci doporučují maminkám předčasně narozených dětí používat přírodní čisticí přípravky, i na ty však může vzniknout alergická reakce, takže opatrně. Dnes už je však možné vybrat si z přípravků, které obsahují nejméně škodlivých chemikálií, stačí se dobře rozhlédnout v drogerii. Ale nejlepší je samozřejmě obyčejná voda.

VIDEO: PŘEBALOVÁNÍ MIMINKA SNADNO A RYCHLE

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva