Sponzorováno

Miminka a horko – jak jim pomoci? 4.82/5 (22)

Jak usnadnit dětem horké počasí?

Jak usnadnit dětem horké počasí?

Horké letní počasí je sice pro mnohé vysněným typem počasí, ale přináší s sebou i mnohé nepříjemnosti. A to nejen pro dospělé, ale zvláště pro malá miminka. Jak pomoci nejmenším drobečkům přežít letní vedra v pohodě a zdraví?

Jak miminko oblékat v horku?

Za jakousi univerzální radu při oblékání miminek se bere zásada, že miminko by mělo mít jednu vrstvu oblečení navíc oproti dospělým. V horkém letním počasí, kdy teploměry ukazují 30 °C či dokonce více, můžeme však z této zásady ještě trošku upustit, tedy miminku postačí i jedna vrstva oblečení (například tenoučké body).
Ideální materiál je zejména bavlna, protože umožňuje pokožce dýchat, miminko se zbytečně nepotí a bavlna je příjemná pro pokožku. Pokud chcete ještě lepší volbu, zkuste oblečení z organické bavlny – bývá úžasně měkoučké a bez různých nebezpečných látek (zbytky pesticidů, nebezpečné barviva atd.).
Ani nejmenší miminko nepotřebuje v letních vedrech čepičku, pokud je v kočárku. Pokud mu nechcete nechat holou hlavičku, pak volte vzdušné jemné čepičky určené na léto, opět ideálně z jemné tenké bavlny.

Nezapomínejte na ochranu před sluncem

Novorozenec určitě nepatří na přímé slunce a je třeba ho před ním chránit. Pokožka novorozeného miminka je jemná a citlivá, snadno se spálí.
Pro takto maličké miminko však není ani ten nejjemnější opalovací přípravek vhodnou alternativou a je důležité miminko slunci nevystavovat. To znamená, že miminko držíme ve stínu, na kočárku je dobré mít sluneční clonu či slunečník.

Kolik a co by mělo miminko v horku pít?

V teplém počasí je důležitý i pitný režim. Pokud miminko kojíte, buďte připravena na to, že miminko si může kojení žádat dost často, třeba každou půlhodinu.
Kromě mateřského mléka miminko opravdu nepotřebuje ani v největších vedrech jiné tekutiny, takže žádný čajík či vodu na doplnění tekutin. Pokud ho kojíte na požádání, bude mít dostatek tekutin.
Miminkům, která nejsou kojená, je ale vhodné tekutiny dodávat podle doporučení dětského lékaře.

Sponzorováno

Pro dobrý spánek v horkém počasí

Noci v létě umí být pořádně horké a miminkům se může hůře spát. Zkuste vytvořit příjemné prostředí tím, že necháte otevřené okno i na noc. Je však třeba dbát na to, aby miminko nebylo na průvanu.
Dítě na noc velmi neoblékejte, stačí tenké pyžamko a opravdu tenká přikrývka – ne deka ani tlustá přikrývka, případně nechte miminko spinkat v letním spacáku, pokud preferujete tuto možnost. Důležité je, aby se miminko nepřehřívalo. I v noci může vyžadovat více tekutin.

Přečtěte si více tipů pro dobrý spánek v horku.

Cestovat v autě? Pokud se dá, raději ne

Velké opatrnosti je třeba v létě při cestování autem s malým miminkem. Pokud je to možné, vyhněte se cestování během největšího tepla a cesty plánujte spíše na brzká rána nebo pozdní odpoledne.
Nikdy, za žádných okolností, nenechávejte miminko zavřeno v autě bez dozoru – ani chvilku. Je to velmi nebezpečné, teplota v autě v létě se šplhá do nebezpečných výšin a i pár minut může mít pro miminko vážné zdravotní následky. Autosedačku můžete na léto vybavit letní vložkou, respektive miminku alespoň za zádíčka podložit bavlněnou plenku či ručník. Povrch autosedaček bývá téměř vždy ze syntetických materiálů, které podporují pocení, proto je dobré myslet i na toto opatření.
Aby na děťátko nesvítilo slunce, můžete si pomoci bavlněnými plenami zavěšenými na oknech auta, nebo slunečními clonami do auta. Při delších cestách třeba dělat přestávky a doplňovat miminku tekutiny.

Pozor na hmyz

V horkém letním počasí nás často otravuje různý hmyz. Na kočárcích by proto neměly chybět ochranné síťky proti hmyzu. Nanášet repelenty na nejmenší miminka není dobrý nápad, protože jde o směsi chemických látek, které pronikají přes tenkou a jemnou pokožku miminka a mohou škodit.

Častější hygiena, častější koupání

Sponzorováno

V létě se miminka častěji potí, mohou je trápit opruzeniny a potničky. Ačkoli některým věcem se docela nevyhneme, je dobré dbát na důkladnou hygienu a často miminko mýt, zejména v záhybech kůže. Každodenní koupání však nemusí být nutné, navíc i čistá voda vysušuje dětskou pokožku. Časté přebalování a také vhodná volba plen (co nejvzdušnější, ne „igelitové“ a nejlepší látkové) pomohou předejít opruzení zadečku.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva