Sponzorováno

Ajurvéda – pradávná indická filozofie, která prospívá 4.75/5 (12)

Poznejte smysl Ajurvédy

Poznejte smysl Ajurvédy

Termín ajurvéda je sice starý několik tisíciletí, ale tato pradávna indická filozofie stále více na vzestupu v našem moderním životě. Denně nás zatěžuje stres, doprovází nevhodná životospráva, dopadají na nás nepříznivé vlivy prostředí. To vše vyvolává nerovnováhu v energii, která se pohybuje v lidském těle. A ajurvéda má pomoci najít rovnováhu. Poodhalme tedy tajemství této nauky, která pomáhá poznat sama sebe.

Ajurvéda – naleznete rovnováhu

První část tohoto exotického názvu (Ajur) znamená život a zbytek slova (véda) vyjadřuje poznání – více než 4000 tisíc let stará životní filozofie se zrodila pro podporu pozitivního způsobu života a později se takový životní styl proměnil do alternativní medicíny, která nemá svůj základ v soustředění se na konkrétní nemoc, ale všímá si celého těla.

Ajurvéda je životní poznání, které se skládá ze zdravého životního stylu, kvalitní a chutné stravy, pohybu, relaxu, očisty a masáží. Pokud zakomponujete Ajurvédu do vašeho životního stylu, můžete se připravit na něco co jste dosud nezažili. Nejenže vaše zdraví bude vzkvétat, ale budete nabití pozitivní energií a snadněji se popasujete s problémy a každodenní rutinou. O tom, že si budete umět vychutnat život plnými doušky už ani nemluvíme.

Ke kterému elementu patříte?

Podle učení ájurvédy má každý z nás vlastní směs energií. Duševní funkce člověka řídí tři základní síly – dosud: Vata, Pita, Kapha. Ty vznikly z pěti elementů: prostoru, vzduchu, vody, země, ohně. Když se odhodláte poprvé navštívit ajurvédské centrum, zavedou vás ke specialistovi – lékaři na „vyšetření“. Nečekejte však klasickou otázku: Tak, co vás trápí? Specialista ajurvédy vás chytí za předloktí a během nkolika dotazů na váš životní styl vám změří tep. Specialista vzápětí urči, ke kterému z pěti zmíněných elementů (živlů) patříte, jste buď prostorem, vzduchem, ohněm, zemí nebo vodou. Staroindické učení tvrdí, že vše živé se skládá se zmíněných živlů. Ty v našem těle tvoří energetické dráhy.

Elementy ve vašem těle

V lidském těle se uvedené elementy formují do tří úrovní (Vata, Pita, Kapha), které určují funkčnost organismu. Jak máte poskládané úrovně, tak bude vypadat zdravotní stav vašeho těla a konkrétní odraz to má i ve vaší povaze. Ideální je, když jsou v lidském těle všechny tři úrovně v rovnováze, tehdy je váš organismus pro nemoci vlastně neprůstřelnou zdí. Ajurvédská nauka tvrdí, že původcem onemocnění je nerovnováha ve vašem těle. Dominanci úrovní v těle ovlivňuje stravování, životní styl, dokonce i roční období či podnebí. Většinou v našem těle dominuje jedna nebo dvě úrovně. Po vyšetření vám specialista doporučí procedury, stravu, oleje a bylinky, které by měly dostat úrovně ve vašem těle co nejvíce do rovnováhy a následně se tak už váš organismus lépe popere s nemocemi, které workoholik běžně chce potlačit klasickým nasazením antibiotik. Nejdůležitějším komponentem v ajurvédě je strava, tu si můžete připravit snadno i doma.

Vata, Pita, Kapha

Vata ovlivňuje pohyb vaskulárního, trávicího a nervového systému. V zimě se vata zvyšuje.
Pita řídí metabolismus, je odpovědná za výměnu látek v těle a reguluje tělesné teplo. Pita se zvyšuje v létě a na podzim.
Kapha drží v rovnováze všechny tekutiny v těle, stará se o jeho strukturu stavbu. Udržuje tělo čisté.

Pokud máte všechny tři dosud v rovnováze, znamená to, že jste fyzicky i psychicky zcela zdraví.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na bylinky dle jednotlivých dóš

Ajurvéda má několik pravidel, které je třeba si při stravování osvojit:

  • Pokud jíte, měli byste se obloukem vyhýbat kombinování horkých a studených jídel, mohli byste ublížit svému žaludku.
  • Před východem a po západu slunce byste už neměli jíst, pokud jste však hladoví tak se alespoň vyhněte citrusovým plodům a jogurtům.
  • Tekutiny postavte na svůj pomyslný piedestal. Ajurvéda nedá dopustit na vodu, proto ji pijte během celého dne. Vyhněte se jí jen v případě, že jste právě zkonzumovali ovoce, okurku nebo máslo.
  • Nejdůležitější pravidlo o stravování říká následující: pokud konzumujeme tak se vždy snažíme abychom čtvrtku žaludku zaplnili luštěninami a obilovinami, další čtvrtku zeleninou a ovocem, čtvrtky vodou a zbytek by měl zůstat prázdný. Zlaté pravidlo díky, kterému zaručeně nepřiberete!

Přínos ajurvédy

Je to přírodní způsob léčení, nemusíte mít proto předsudky, ani se ho obávat, ajurvéda uznává dokonce i naše tradiční – pilulková medicína. Přípravky, které vám specialista navrhne, nemají vedlejší účinky, můžete je užívat i jako prevenci před civilizačními chorobami, pomáhají před předčasných stárnutím a pomohou k prodloužení života.

Přidanou hodnotou bude kvalitní životní styl a rovnováha těla a duše. Pokud se necháte přemluvit k ajurvédskou stravu, připravte se na zajímavý zážitek z nových chutí a netradičních kombinací pokrmů, na jaké byste v našich restauracích darmo čekali.

Ajurvédské masáže

Ajurvédské masáže se liší od klasických masáží, na jaké jste u nás zvyklí. Musíte se připravit na nové přístupy. Ženu může masírovat vždy jen žena a muže muž. Pokud chcete jít na masáž ve dvojici, můžete ji jen s kamarádkou a ne partnerem. Ve stejné místnosti nebudou masírovat ženu a muže najednou.

Začíná se vždy v sedě od hlavy, teplý sezamový olej vám vetřou až ke kořínkům vlasů, pořádně se jimi „přehrabují“, následně se budete se moci přesunout na masážní stůl. Masáž není tlaková, spočívá z vtírání oleje do každého centimetru pokožky. Sezamový olej vám pronikne pod kůži, a tak z ní vyplaví škodlivé látky. Při masáži se nevynechává ani břicho, jeho masírování pozitivně ovlivňuje zažívání. Ajurvédské masáže se odehrávají v tichu a přítmí, to vám umožní spolu s působením aromatických tyčinek a vonných masážních olejů a pomocí vaší fantazie přenést se doslova do exotického Orientu – výsledkem je opravdu příjemné zrelaxování.

TIP: Jak se stravovat dle Ajurvédy

A abyste z příjemného pocitu nedostali hned do reality dne, po masáži přijde na řadu sprcha, následně vám v ajurvédském centru ještě naservírují herbální vodu – je to teplá voda s příchutí nebo slabý čaj. Na to, abyste se dostali do rovnováhy, je potřeba na masáže chodit alespoň jednou za dva týdny. Tak jak? Podařilo se nám nadchnout vás a namluvit na nový přístup k životu?

Udělejte si u nás online test na to, jaká jste dóša podle ajurvédy.

VIDEO: Ajurvéda a syrová strava

VIDEO: Ájurvédská masáž

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Ajurvéda – pradávná indická filozofie, která prospívá”

    1. […] je v Indii běžnou přísadou v ajurvédské medicíně, kde se používá k hojení ran a léčbu kožních onemocnění. Toto žluto-oranžové koření […]

    2. […] tři tisíce let je jasné, že olej odstraňuje nečistoty a zápach z úst. Oprášená terapie ajurvédských léčitelů se dostává i do současných domácností. I proto, že je levná a může ji dělat […]

    3. […] proti chorobám vám zlepší i ajurvéda, akupunktura či reflexní […]

    4. […] účinný prostředek léčby v tisíce let starých východních léčebných systémech (např. v ajurvédě nebo v tibetské medicíně). Přitom platí – čím pravidelněji a déle se meditace nebo […]

    5. […] je i ajurvédská masáž, při které se využívá sezamový olej. Odborníci na tento druh ošetření tvrdí, že pokud […]

    6. […] bolestí svalů a kloubů, například artritidy; jednou z forem je perličková koupel – ajurvédská masáž – tradiční indický systém léčení, který sahá do roku 1800 před naším letopočtem, […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva