Sponzorováno

Léčba zvířaty, aneb když zvířata léčí – animoterapie 4.73/5 (22)

I zvířata umí léčit

I zvířata umí léčit

Zvířata jsou odvěkými společníky člověka. Soužití přináší užitek oběma stranám, člověku i zvířeti. Každý, kdo má domácího mazlíčka, ví, že pokud se stane pes či kočka členům rodiny, ovlivňuje to každodenní lidský život. Schopnost zvířat ovlivňovat fyzickou aktivitu, psychickou pohodu a sociální život využívá animoterapie – léčení pomocí zvířat. Ty ovlivňují pozitivně emocionální i fyzické zdraví člověka. Nejrozšířenější v praxi jsou terapie za pomoci psů, koček a koní.

MUDr. Pes – canisterapie

Canisterapie – (lat. canis = pes) je terapeutické ovlivňování speciálně vycvičeného psa na člověka. Každý, kdo má nebo měl doma psa, velmi dobře ví jak pes citlivě vnímá různé psychické i fyzické stavy člověka. Jeho přirozené schopnosti se posilňují vhodným výběrem a canisterapeutičtí výcvikem. Pokud z různých důvodů nemůžete chovat vlastního psa (živelná canisterapie) přichází k léčenému terapeut se svým psem (řízená canisterapie).

Psi mohou být malí či velcí, čistokrevná plemena i křížení oříškem. Důležité jsou povahové vlastnosti psa – musí být vyrovnaný a klidný, bez známek agresivity nebo nervozity za jakýchkoliv okolností. Běžně je známá spolupráce psů a lidí s postižením zraku nebo handicapovanými lidmi na invalidním vozíku. Při canisterapii pes pomáhá dětem s poruchami chování, osamělým seniorům, postiženým s mentální retardací, lidem s problémy s krevním oběhem, depresí.

Důležitými okolnostmi při terapii je to, že pes dokáže zaujmout pozornost, což je ceněno zejména u lidí s mentálním postižením, vzbuzuje zájem a vyzývá ke hře, motivuje k činnosti a pohybu. Možnost pohladit psa, dotýkat se a pozorovat ho, povzbuzuje organismus na úrovni centrálního nervového sytému a harmonizuje krevní oběh, srdeční rytmus i dýchání. Využití terapie za asistence psa je v praxi často využíváno v zařízeních pečovatelských služeb, denních stacionářích, při dlouhodobé hospitalizaci a rekonvalescenci.

Kočka – odbornice na psychické problémy

Felinoterapie (lat. felina = kočičí) je známá jako podpůrná léčba při léčbě psychosomatických onemocnění. Jelikož povaha koček je jiná než psů, získání jejich důvěry vyžaduje delší čas. Jejich velikost předurčuje kočičí terapeuty na držení v náručí a předení motivuje k hlazení. Rytmické pohyby a zvuky, které spokojené kočky vydávají, aktivují děti i dospělé k dalšímu kontaktu, odpoutávají pozornost od nepříjemných pocitů a vjemů a navozují symbiózu. Kočky pomáhají zlepšit stav u těchto typů onemocnění:

Sponzorováno

  • poruše srdečně-cévního systému – arytmie, vysoký tlak
  • revmatické bolesti
  • stavy po mozkové mrtvici
  • autismus
  • deprese

I kůň umí léčit – hipoterapie

Hipoterapie či Hippoterapie (řecky hippos = kůň) je rehabilitační metoda, která využívá ježdění nebo vození na koni, kterého vede zkušený vyškolený terapeut. Rytmické pohyby koně při chůzi nutí jezdce zapojovat svalstvo celého těla, aby udržel rovnováhu. Tím se podporuje koordinace pohybů, uvolnění ztuhlého svalstva a pohyblivost kloubů, zvyšuje se sebedůvěra a vnímavost člověka, který terapii využívá. Rehabilitace s pomocí koní je výbornou metodou hlavně:

  • u dětí s poruchami hybnosti, např. po dětské mozkové obrně
  • při problémech s rovnováhou a koordinací pohybů
  • při psychiatrických diagnózách – autismus, poruchy řeči, neurózy a psychózy
  • po úrazech a amputaci končetin
  • při navození rovnováhy vnitřních orgánů – sterilita, hormonální poruchy, bolestivá menstruace, zácpa, obezita

Další možností je psychoterapeutické ježdění, které se využívá na pozitivní ovlivňování chování dětí a mladých lidí. Pravidelné ježdění a kontakt s koněm pomáhá zejména při hyperaktivitě, poruchách pozornosti a problémech v sociálních kontaktech. U dětí s tělesným postižením nebo slabší formou mentální retardace je možné cvičení zvané voltiž – gymnastiky na kráčejícího koni, která ovlivňuje příznivě na koordinaci pohybů a rovnováhu, podporuje soustředění se a zájem o rozvíjení vzájemných vztahů se zvířetem.

I delfíni léčí – delfínoterapie

I delfíni nám mohou pomoci s různými zdravotními problémy, jak fyzickými tak psychickými. Více si o delfínoterapii přečtěte zde.

Ptáci pomáhají relaxovat – ornitoterapie

Ano, dokonce i ptáci vám mohou pomoci s různými stavy. Zejména psychickými. Tato oblast animoterapie se nazývá ornitoterapie. Zpěv ptáků, tedy akustické vlny či vibrace, ucho zachytí a transformuje je do elektrochemických signálů. Pak máte „příjemně na duši“.

VIDEO: Ukázka voltiže na výstavě koní v Lysé nad Labem

VIDEO: O felinoterapii

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva