Sponzorováno

Raw food – co je to? To nejlepší pro vaše tělo! 4.91/5 (11)

Raw food - co je to? To nejlepší pro vaše tělo!Raw Food – syrojedení / vitariánství je jednoduše forma stravování bez tepelného připravování. To ale vůbec nezabraňuje vytváření úžasných jídel, ze kterých se plnohodnotně nasytíte. Příprava jídel probíhá mixováním, klíčením, vysoušením do 42 stupňů C a všechny tyto procesy dokážou připravit pokrmy, které na první pohled vypadají jako ty, na které jste zvyklí z kuchyně tradiční. Rozdíl je však ve složení a v jejich přípravě.

 

Co se děje s jídlem když se vaří?

V první řadě neuvěřitelně voní a jeho tepelnou úpravou se mění chuť i jeho konzistence. Ale nejdůležitější je jeho nutriční změna. Pokud potravina projde tepelnou úpravou nad 44 °C mění se nejen její nutriční hodnota ale i složení. Vařená strava je lépe stravitelná, kaloričtější a ztrácí důležité enzymy a vitamíny. Výsledkem její pravidelné konzumace je rychlejší pocit hladu, nedostatečná výživa organismu, kvůli nepřítomným živinám a přibírání. Proto bychom měli zvážit návrat k naší přirozenosti a inspirovat se stravou našich předků.

Když jídlo tak syrové

Zamýšleli jste se nad tím jak jedli naši předkové? Skutečně si vše tepelně upravovali jako dnes a maso bylo jejich každodenní samozřejmostí? Ne! Člověk kdysi žil z podobné stravy jako divoká zvířata. Jedl plody, které si nasbíral a nevyhýbal se ani divoce rostoucím bylinám, které dnes nazýváme „plevelem“. Vaření a opékání, které se stalo naší každodenní rutinou našemu tělu neprospívá a podepisuje se nejen na našem vzhledu, ale v první řadě na zdraví. A to máme jen jedno.

Ale vařené tak dobře chutná

Většina z nás dá přednost mladé mrkvi dušené na máslíčku, před čerstvou syrovou mrkví ze zahrady. Není to však proto, že by byla v tepelně zpracované formě prospěšnější, ale proto, že vařená strava dokáže náš mozek perfektně obalamutit. Při tepelné úpravě jídla dochází k vytváření molekul, které naše chuťové a čichové receptory dokáží dokonale splést. Tyto řetězce atomů nás při jejich pravidelném používání dokáží tak vydráždit, že na nás působí doslova jako opium. I když víme, že hamburgery a hranolky jsou škodlivé, nedokážeme se jejich nabažit. Důvod je prostý. Náš mozek si žádá další dávku.

Myslíte si že člověk nemůže být na vařené stravě závislý? Velmi dobrým příkladem této závislosti jsou zvířata. Vzpomeňte si například na svého domácího mazlíčka, který se neumí nabažit vařené stravy a častokrát se při takovém krmení stává, že odmítá konzumovat stravu určenou pro něj. Odborníci se aktuálně shodují na konkrétních závislostech na chlebu, těstovinách či sýru, ale pravděpodobně se repertoár závislosti bude rozšiřovat. Už tušíte, proč se vařeného jídla neumíte nabažit a přestat jíst, i když nejste hladoví?

Tepelně upravenými potravinami se okrádáme o:

Sponzorováno

  • Vitální látky, vitamíny a enzymy. Ty totiž tepelné zpracování zabíjí. Kromě těchto látek sem patří i koenzym Q10, který se podílí na energetickém metabolismu a na fungování většiny orgánů v našem těle.
  • Přírodní bílkoviny. Pokud totiž jídlo upravíme teplotou, která přesahuje 43-44 °C, bílkoviny se začnou denaturovat. Výborným příkladem je například vejce, které po tepelné úpravě změní svou konzistenci a s ní i nutriční hodnoty. Ostatní potraviny jsou na tom podobně. A jaký to má dopad? Odpověď zkuste najít sami. Dokud ze syrového vajíčka může vzejít nový život, to vařené můžete nakrájet maximálně do „zdravého“ majonézového salátu.
  • Lysin, aminokyselinu, která je důležitá při hubnutí. Hladina lysinu v potravě při tepelném zpracování klesá až o 40%, což hraje v náš neprospěch, protože jsme při trávení ve velké míře odkázáni právě na tuto aminokyselinu. Hraje totiž velkou roli při vytváření L-karnitinu, který je známým „spalovačem“ tuků. Také je nenahraditelný kvůli správnému fungování cév, tkání a svalů. Jak to, že z potravin při tepelném zpracování mizí? Má schopnost navázat se na jiné molekuly, čímž se stává pro tělo nevyužitelným.
  • Mládí. Buňky v našem těle se neustále obnovují dělením. Čím jsme starší, tím nedokonalejší je toto dělení a to způsobuje stárnutí. Buňka má na konci svých chromozomů telomery, které se při každém dělení zkracují. Kdysi jsme si mysleli, že délku telomer není možné ovlivnit, dnes víme, že je to jinak. Telomery se zkracují při tepelně zpracované stravě, kouření, konzumaci nadměrného množství alkoholu a jiných jedů, které naše tělo přijímá z vnějšího prostředí. Živá strava a vytrvalostní sporty však dokáží proces zkracování zastavit a dokonce zvrátit.

S cukrem roste chuť

Tepelnou úpravou stravy se z komplikovaných uhlovodíků stávají jednoduché, lehce stravitelné cukry. Právě proto je uvařená mrkev nebo brambora sladší a pšeniničný chléb lahodnější než surové těsto ze kterého je vyroben. Pokud si však zakládáte v první řadě na zdraví, nepotěším vás. Takto zpracované potraviny určitě nejsou zdravé. Jejich tepelným zpracováním se zvýší i jejich podíl jednoduchých cukrů a naruší se tak stabilní hladina cukru v krvi. To má za následek nejen přibývání, ale i neukojitelnou chuť na sladké a cukrovku, či jiné civilizační onemocnění.

TIP: Jak obohatit jídelníček o raw food?

Když se tělo bouří a hlava neposlouchá

Vědci zjistili, že při příjímání vařené stravy, tělo vylučuje do trávicího traktu bílé krvinky. Je to jeho obranná reakce na toxické látky v těle. Poprvé tuto teorii přinesl v roce 1930 doktor Paul Kouchakoff, na internacionálním mikrobiologickém kongresu, který se konal v Paříži. Při jednom experimentu dokázal, že tělo při konzumaci jakékoli vařené stravy začne vylučovat bílé krvinky, přičemž jejich počet narůstá při příjmu průmyslově zpracovaných potravin. Naopak při konzumaci syrové stravy k podobné reakci nedochází. Pozitivní je i zjištění, že k obranné reakci nedochází v případě, že k vařenému jídlu doplníme alespoň 50% syrové stravy.

Vitarián radí

Každý z nás má možnost volby mezi tepelně upravenou stravou a živou stravou bez tepelného zpracování. Prvním krokem k lepšímu a zdravějšímu stravování je přidávání stále většího množství syrové stravy k tepelně zpracovaným potravinám. Zkuste si ke každému jídlu, které sníte přidat alespoň polovinu syrové stravy a uvidíte, že vaše vitalita poroste díky vitálním látkám a vláknině, která vám pomůže vyloučit toxiny z těla venku.

Čtěte také: Raw je životní styl, ne dieta

VIDEO: Pravda o stravě – Co my jen jíme?

VIDEO: Pravda o stravě – Co my jen jíme? 2. část

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva