Sponzorováno

Korálovec ježatý a jeho léčebné účinky – jak může pomoci? 4.75/5 (24)

Korálovec ježatýKorálovec ježatý – tak se nazývá vzácná houba s bílými kulatými plodnicemi pokrytými drobnými ostny. Vypadá jako mořský korál, roste však na kůře stromu. V čínské a japonské medicíně se používá po staletí pro své blahodárné účinky na imunitu i trávení.

Houby – zdroj glukanů

Z biologického hlediska jsou houby jedinečné druhy. Nejsou rostlinami, protože nemají listy ani kořeny a neobsahují chlorofyl, to znamená, že nemohou využívat sluneční světlo na tvorbu živin potřebných k přežití. Mají jedinečné místo v lidské výživě nejen proto, že jejich labužníci vyhledávají jako pochoutku, ale také proto, že nabízejí reálnou ochranu zdraví. Některé druhy hub vyskytující se například v Asii, jakož i houby a hlívy, jsou mimořádně zdraví prospěšné.

Tajemstvím pozitivních účinků hub jsou glukany. Jde o polysacharidy, které dokáží stimulovat aktivitu různých buněk lidského imunitního systému. Na bázi glukanů jsou založeny téměř všechny volně dostupné přírodní léčivé extrakty s imunostimulačním účinkem. Zdrojem glukanů jsou i kvasinky, slad, aloe, echinacea, obiloviny jako oves či ječmen.

Korálovec ježatý – pro přirozenou obranyschopnost organismu

Korálovec ježatý, Hericium erinaceus latinsky, je zdrojem glukanů na podporu přirozené obranyschopnosti organismu. Kromě toho díky vysokému obsahu houbové vlákniny má příznivý vliv na trávení. Pomáhá pacientům trpícím žaludečními či vředy a je účinný i při gastritidách. Korálovec obsahuje také látku zvanou erinacin, která povzbuzuje nervový systém a její užívání pomáhá zlepšit paměť a koncentraci.

Tradiční východní medicína ukrývá mnohá tajemství, které my Evropané začínáme postupně odhalovat až dnes. Jedním z nich je bezesporu i léčivá síla hub. Seznamte se s houbou Hericium erinaceus, která léčí žaludeční vředy, ale ochránit vás může i před zákeřným Alzheimerem.

Hericium erinaceus, tedy Korálovec ježatý, je v Asii již staletí známý díky vysokému obsahu cenných glukanů, draslíku, fosforu a také polysacharidů a polypeptidů. Právě kvůli těmto důležitým látkám ho už od nepaměti využívá tradiční čínská medicína. Za svůj český název vděčí zvláštnímu tvaru plodnic, které jsou bílé a kulaté, na povrchu pokryté drobnými ostny. Přirovnání ke korálu však ještě není to nejkurióznější – v různých jazycích si totiž Hericium vysloužilo pojmenování jako např. opičí hlava či lví hříva.

Super na trávení i zastavení krvácení

Indiáni prášek z plodnic korálovce prý používali k zastavení krvácení a houba je i zdrojem glukanů posilujících imunitní systém. Dokáže však také příznivě ovlivňovat trávení. Sušený prášek z korálovce s úspěchem užívají pacienti s žaludečními či vředy a gastritidou. Účinky na trávení, i při různých zánětech v trávicím traktu jsou navíc korunovány nedávnými zjištěními o příznivém vlivu při léčbě rakoviny žaludku a tlustého střeva.

Sponzorováno

Korálovec ježatý pomáhá při Alzheimerově i Parkinsonově chorobě

Jednou z nejdůležitějších látek obsažených v Heric je však erinacín, který houbě dal i latinské jméno. Tato látka dokáže povzbuzovat nervový systém a právě díky tomu užívání korálovce vede ke zlepšení takzvaných kognitivních funkcí (paměti, koncentrace a myšlení) a významně pomáhá při neurodegenerativních onemocněních jako Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Při Alzheimerově chorobě účinná látka například, jednoduše řečeno, pomáhá regenerovat mozkové tkáně a působí tak proti nemoci způsobující jeho rozpad. Výsledky podporující tyto účinky přineslo několik studií, ve kterých se například po 16 týdnech užívání korálovce ježatého podařilo významně zlepšit kognitivní funkce u starších osob.

Pozitivní vliv Korálovce ježatého na nervovou soustavu však potvrdily i další studie, i když přesný mechanismus jeho působení je v některých případech stále zahalený rouškou tajemna. Jen pro ilustraci – užívání sušené houby po čtyřech týdnech prokazatelně pomohlo zmírnit depresi, či zvýšit kvalitu spánku ženám v menopauze. Laboratorní testy také ukázaly, že extrakt z korálovce pomáhá chránit a obnovovat myelinové pouzdro chránící nervové buňky. Právě tato izolační vrstva zabezpečující efektivní vedení nervových impulzů je přitom postižena například při roztroušené skleróze.

Korálovec obsahuje celou řadu léčivých látek

Korálovec obsahuje celou řadu léčivých látek, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, či mají antioxidační vlastnosti. Kromě blahodárného vlivu na zdraví je však Korálovec i oblíbenou kulinářskou lahůdkou orientu. Jeho zvláštní chuť a vůni připomínající kokos tvoří až 32 aromatických látek a ve steacích z korálovce najdete všechny aminokyseliny důležité pro lidský organismus. U nás se vyskytuje jen vzácně a umělé pěstování je relativně náročné, takže v západní Evropě se s ním začalo až v posledním desetiletí. Čerstvou léčivou hubu tedy v našich obchodech sice najdete jen těžko, ale prášek z Korálovce ježatého můžete užívat jako součást některých doplňků stravy.

Již faraóni oceňovali houby jako delikatesu, staří Řekové se domnívali, že poskytují sílu k boji, staří Římané se na houby dívali jako na jídlo bohů a staří Číňané je nazývali elixírem života. Na prastaré znalosti asijských léčitelů navázal i moderní farmaceutický výzkum. Houby s příznivým vlivem na zdraví se staly zdrojem pro výrobu doplňků výživy.

Lyofilizace pomáhá

Ideální způsob, jak z léčivých hub, které u nás nerostou, získat co nejvíce prospěšných látek, je užít je ve formě prášku získaného procesem lyofilizace. Tepelnou úpravou totiž dochází k rozkladu účinných látek. Lyofilizace je sušení, během kterého se surovina nejdříve zmrazí a následně se z ní speciálním způsobem odstraní led. Ten se nestihne dostat do tekutého stavu, ale mění se přímo na vodní páry. Touto technologií získaný houbový prášek je stoprocentně přírodním produktem, který má mimořádnou mikrobiologickou čistotu, přičemž plně zachovají vlastnosti čerstvé houby, její chuť, vůně, barva, bílkoviny, vitamíny i minerální složky. Při procesu lyofilizace se na žádné etapě výroby nepřidávají konzervační látky ani enzymy. Lyofilizáty jsou nenahraditelným jídlem kosmonautů.

TIP: Další článek o účincích korálovce

VIDEO: Reportáž o léčivých houbách

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva