Obsah článku
Muzikoterapie je tedy léčebná metoda, která se pokouší pomocí hudby příznivě ovlivnit psychický a fyzický stav člověka. Individuální reakce je sice různá, ale na mnoha z nás hudba působí velmi dobře.
Muzikoterapie – hudba jako lék
Hudba ovlivňuje vegetativní funkce – srdeční rytmus, krevní tlak, činnost plic, dýchání, svalový tonus, motoriku, termoregulaci metabolismus cukrů a pod. Používá se pro zmírnění bolesti, úzkosti, strachu, při poinfarktové stavech, léčbě dlouhotrvajících nemocí. Bylo prokázáno, že muzikální podněty urychlují látkovou výměnu a vlivem hudby se lépe aktivuje svalstvo. U psychicky postižených pacientů se např.. zlepšuje proces sebeuvědomování se. Využívá se při depresích, proti nespavosti, na odstraňování negativních následků z otřesných zážitků.
Zároveň je vhodným doplňkem léčby při vážných diagnózách jako např. Alzheimerova nemoc, ale i závislostech na toxických látkách. Muzikoterapie však pomůže i zdravým lidem, kteří hledají kompenzaci jednostranného života ve svém povolání. Má vynikající uplatnění v nemocnicích, terapeutických zařízeních, domovech důchodců atd. Pohybové aktivity při hudbě podporují a rozvíjejí rozsah pohybů, senzomotorickou koordinaci, svalovou sílu, vytrvalost, dýchání, svalovou relaxaci a kreativní vyjadřování se pohybem.
Tato terapie prodlužuje a zlepšuje soustředěnost, koordinaci pohybů, hrubou i jemnou motoriku, harmonizuje hemisféry a zlepšuje paměť.
Přispívá k emotivnímu prožívání, fantazii, představivosti a dává smysl pro rytmus, který je důležitý pro logopedii. Poslech příjemné hudby má na lidský organismus stejné účinky jako smích, rozšiřuje cévy a rozproudí krev. Pokud budete denně poslouchat asi půl hodiny nějakou klidnou relaxační hudbu, výrazně se vám sníží vysoký krevní tlak. Poslech hudby obecně snižuje riziko onemocnění srdce a cév, jakož i mozkové mrtvice či srdečního infarktu.
Sponzorováno
Děti na hudebních vlnách – hudba v těhotenství
Již od čtvrtého měsíce těhotenství reaguje plod na zvukové podněty. Harmonické tóny a klidná hudba u něj způsobuje uvolnění a zklidnění tepové frekvence srdíčka. Pokud je plod v průběhu těhotenství vhodně zvukově stimulován, např. zpěvem matky či klidnou hudbou napodobující tep, dochází u něj k lepšímu vývoji nervových spojení v mozku.
Pro ženy s rizikovým těhotenstvím je jejich stav mimořádně náročný, a proto jej mohou eliminovat právě muzikoterapií, protože dokáže poměrně rychle navodit příjemné pocity, které posílí důvěru ženy ve vlastní tělo. Rizikové těhotenství je totiž velmi náročné právě na psychiku budoucí maminky a hudba by jí měla pomoci uvolnit se, najít klid i pocit bezpečí. Vlivem tónů relaxační hudby může být i porod pro matku i dítě méně stresující.
Po narození u dítěte klidná hudba s rytmem podobným tepu matčina srdce či připomínající zvuk plodové vody, např. šum moře či zurčení potůčku, vyvolává relaxační stav a pocit bezpečí.
Pod vlivem takové hudby jsou děti klidnější a mnohem lépe usínají. Dnes již není zvláštností, když v porodnicích aplikují muzikoterapii u novorozenců poslechem hudby prostřednictvím sluchátek. Relaxační hudba takto působí na zdravý vývoj celého organismu dítěte, zejména při problémech s dýcháním, krví či nízkou porodní hmotností. Využívání uklidňujících účinků hudby pomáhá později dětem odbourávat stres, agresivitu a předchází vzniku dětských neuróz. Muzikoterapie se u dětí realizuje aktivní formou, a to spoluúčinkování dítěte v rytmických, vokálních, instrumentálních a výtvarných aktivitách při hrách.
Na instrumentální vyjádření rytmu se používají hudební nástroje jako např. bubínek či zvonky. Hraní na nástrojích a vyťukávání rytmu podněcuje tvořivost dětí. U dětí s normálním intelektem se často vyskytují problémy chování, jsou hyperaktívní, neklidné, a tím se rychleji unaví. Cvičení rytmu tak působí na pravidelné dýchání, koordinaci rukou, nohou a koncentraci pozornosti. Muzokoterapie u dětí jednoznačně dává možnost vzbuzení tvůrčí realizace.
Co si dále přečíst na toto téma?
- TIP: Přečtěte si o muzikoterapii více na webu www.muzikocesta.cz.
- Nebo si přečtěte náš další článek o muzikoterapii
- Misofonie – když nenávidíte zvuk – příznaky, příčiny a léčba
VIDEO: Muzikoterapie pro děti II. stupně
VIDEO: Krátký dokument o muzikoterapii s lidmi s handicapem
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články
[…] rehabilitace se můžeme setkat také s prvky psychoterapie (psychorehabilitace), arteterapie, muzikoterapie, ergoterapie, canisterapie, hipoterapie […]
[…] může mít příznivý vliv na průběh migrény. Muzikoterapie má zklidňující […]
[…] vysoký tlak v těhotenství může velmi snížit muzikoterapie. Zkuste […]