Sponzorováno

Levandule a zdraví – jaké má účinky? Jak dokáže pomoci? 4.86/5 (21)

  • Levandule, s vědeckým názvem Lavandula, je aromatická bylina, která se často využívá pro svůj charakteristický vůní a také pro potenciální pozitivní účinky na zdraví. V tomto článku jsou některé z možných zdravotních účinků levandule.
  • Relaxace a proti stresu: Levandule je známá svými relaxačními vlastnostmi. Aroma levandule může působit proti stresu a úzkosti, což může vést k celkovému uklidnění a podpoře psychické pohody. Levandule se často používá v aromaterapii pro své uklidňující účinky.
  • Pro podporu spánku: Levandule může pomoci zlepšit kvalitu spánku. Aromaterapie levandulí nebo použití levandulových polštářů může přispět k uvolnění a klidnému spánku.
  • Protizánětlivé účinky: Některé studie naznačují, že levandule může mít protizánětlivé vlastnosti. To by mohlo být užitečné při podpoře zdraví kůže a kloubů.
  • Obsahuje antioxidanty: Levandule obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci bojovat proti škodlivým volným radikálům v těle. Antioxidanty mohou přispět k celkovému ochranu buněk před poškozením.
  • Jako pomoc při migrénách: Někteří lidé uvádějí, že levandulový olej může pomoci při migrénách a bolestech hlavy. Inhalace aroma levandule nebo aplikace oleje na spánky může přinést úlevu.
  • Antimikrobiální účinky: Levandule má také antimikrobiální vlastnosti, což znamená, že může mít určitý stupeň ochrany před bakteriemi a mikroorganismy.
  • Účinky levandule mohou být individuální a mohou se lišit u každého z nás. Před použitím levandule v léčebné nebo aromaterapeutické formě je vždy vhodné konzultovat s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Levandulové pole

Levandulové pole

Základním éterickým olejem s téměř univerzálním použitím a širokým spektrem účinků je levandule. První pomoc proti molům je sáček sušené levandule zavěšené v šatníku. Dekorační textilie s motivem levandule jsou neodmyslitelným doplňkem rustikálního stylu a charakteristickým znakem francouzského jihu – Provence. To pravé pro aromaterapii však vzejde z tun těchto jemných květů po jejich zpracování, na výrobu litru levandulové silice se spotřebuje více než 130 kg levandulových květů. Nabízíme vám několik osvědčených receptů.

Historie levandule

Její název pochází z latinského kořene „lavare“, což doslovně znamená „umýt“. Nejstarší zaznamenané použití levandule se datuje do starověkého Egypta. Tam levandulový olej hrál roli v procesu mumifikace.

V pozdějších dobách se levandule stala běžnou přísadou do lázní v několika zeměpisných oblastech, třeba v Persii, či ve starověkém Řecku a Římě. Tyto kultury věřily, že levandule pomáhá očistit tělo i mysl. Od starověku se levandule používá k léčbě mnoha různých onemocnění, třeba těchto:

  • problémy s duševní zdravím
  • úzkost
  • nespavost
  • deprese
  • bolesti hlavy
  • ztráta vlasů
  • nevolnost
  • akné
  • bolesti zubů
  • podráždění kůže
  • rakovina
Levandule patří mezi nejkrásnější a nejvoňavější bylinky

Levandule patří mezi nejkrásnější a nejvoňavější bylinky

 

Levandule zatočí s nespavostí

Pokud se vám nedaří usnout kvůli starostem, či po náročném rušném dni, nakapejte trošku levandule přímo do postele. Kvalitní silice je bezbarvá a po vyprchání nezanechává skvrny. Vyberte si místo dál od hlavy, protože vůně je intenzivní. Tento postup můžete aplikovat i pro malé děti (již od 9 týdnů), pokud trpí večerním pláčem nebo nočním neklidem. Zředěnou silicí jemně masírujte před spánkem celé tělo. Pro děti postačí 1 kapka do lžičky (5 ml) kvalitního rostlinného oleje, pro dospělé 3 kapky. Podívejte se také na další bylinky, které jsou super na nespavost.

Na bolesti zubů

Obzvláště účinná je levandule při prořezávání zoubků u dětí, u dospělých po návštěvě zubaře, či různých stomatologických zákrocích souvisejících s nasazením korunky, můstku, zubních protéz. Líc potíráme zvenku na straně bolestivého místa, dřívější úlevu dosáhneme čistým esenciálním olejem, u dětí vždy ředíme v rostlinném oleji. Levandule je výjimečná právě tím, že je možné silici nanášet na pokožku přímo i neředěnou bez rizika podráždění pokožky. Je však třeba vyhnout se okolí očí.

Sponzorováno

Sníží horečku

Při vysoké horečce nad 38˚C nakapeme levandulový olej do aromalampy. Levanduli kápneme i do vody, ve které namáčíme obklady, případně zábaly, potíráme chodidla a zápěstí.

Pomůže i při popáleninách či poraněních kůže

Čistý éterický olej aplikujeme přímo na ránu, případně nakapeme na čtverec gázy a přiložíme na postižené místo. Účinné látky zabraňují infekci a urychlují hojení při řezných ranách, odřeninách, u bolavých vřídků na kůži. Velmi dobře pomáhá kombinace levandulového a čajovníkového oleje (tea tree oil) v poměru 1:1 na ranky po bodnutí hmyzem. V sezóně je dobré mít tuto kombinaci namíchanou v lahvičce vždy po ruce.

Zánět nehtového lůžka – panaricia

Toto obzvláště nepříjemné a bolestivé onemocnění se často řeší chirurgicky. Začněte s léčbou včas, jakmile okolí nehtového lůžka zrudne, je bolestivé a oteklé. Potírání neředěnou levandulovou silicí zabrání hnisání a navodí rychlou úlevu, dokonce často není nutná ani návštěva lékaře.

Levandule v aromaterapii

Levandule se nejčastěji používá v aromaterapii. Má se za to, že vůně z olejů rostliny levandule podporuje klid a pohodu. Říká se také, že pomáhá snižovat stres, úzkost a možná i mírnou bolest. Studie v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine zjistila, že lokální aplikace levandule s šalvějí a růží může snížit závažnost menstruačních křečí.

Potenciální výhody levandule při rakovině a demenci

Podle National Cancer Institute může aromaterapie s levandulí pomoci pacientům zvládnout nežádoucí účinky při léčbě rakoviny. Čichové receptory odesílají do mozku zprávy, které mohou pozitivně ovlivnit náladu. Aromaterapie může také pomoci dospělým, kteří trpí demencí.

Zatímco mnoho lidí přísahá na své aromatické léčivé síly, vědecká komunita si není tak jistá. Mnoho testů prováděných kolem levandule mělo různé výsledky. Budoucnost ukáže.

Kdy být v případě levandule obezřetný?

Účinné látky levandule snižují tlak, myslete na to při jejím použití. Obecně v aromaterapii platí, že pokud vám je vůně příjemná, vaše tělo si ji žádá. Pokud vás naopak dráždí nebo způsobuje pocit nepohody, zkuste si raději vybrat něco jiného.

Základem je kvalita levandule

Esenciální (éterické) oleje nekupujte v květinářství a v různých stáncích. Většinou jde o výrazně levnější synteticky vyrobené látky s podobnou vůní, které však nemají s obsahem účinných látek nic společného. Aromaterapeutická silice by měla mít kromě označení názvu uveden i latinský botanický název, zemi původu, výrobce a datum spotřeby. Mají je v nabídce obchody se zdravou výživou, přírodní kosmetikou a internetové obchody na tento sortiment zaměřené.

Jak ředit levanduli?

K ředění používejte kvalitní rostlinné oleje, které dodají vaší pokožce i vitamíny a potřebné mastné kyseliny – slunečnicový, mandlový, jojobový, také olej z jader meruněk nebo hroznů. Dostupnější možností je koupě již naředěného levandulového oleje, který můžete použít na masáže, popáleniny, nikoliv však do aromalampy nebo přímo na ránu. Levandulovou esenci můžete kápnout i do oblíbeného tělového mléka, na dekorační polštářek či na podšívku kabelky, napomůže psychické pohodě.

A co vy? Máte rádi levanduli? Používáte ji? Jak? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o voňavé levanduli můžete přečíst?

VIDEO: Paličky z levandule provoní prádlo i odhání moly

Sponzorováno

Zdroj článku a studie o levanduli

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Levandule a zdraví – jaké má účinky? Jak dokáže pomoci?”

  1. […] se přecedí a pije se 2-3 krát denně. Chcete-li dosáhnout lepší chuť, kombinujte kozlík s levandulí nebo […]

  2. […] Voňavá levandule je perfektní pro ošetření pleti po opálování. Snižuje bolest, ale je také antiseptický a zabraňuje jizvení. […]

  3. […] použijte esenciální oleje zázvor, skořici, pepř, majoránku, antispazmatické účinky mají levandule, meduňka, rozmarýn, heřmánek, fenykl, bergamot. Pozor však na pořádně ředění, zejména […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva