Sponzorováno

Housenice čínská (Cordyceps sinensis) – tibetský klenot a všelék 4.86/5 (14)

Housenice čínská (cordyceps) - tibetský klenot a všelékVe vysokých horách Číny a Tibetu žije svůj zajímavý život houba Cordyceps, jejíž použití v tradiční čínské medicíně je známo více než 1000 let. Obsahuje látky se silným antibiotickým účinkem, stimuluje imunitu a aktivitu bílých krvinek, působí protizánětlivě a reguluje činnost jater. Vysoký obsah antioxidantů, enzymů a minerálů, činí z této houby bioaktivní doplněk výživy.

Mnoho rodičů si pochvaluje Cordyceps, protože vytáhl jejich děti z kolotoče opakujících se chorob dýchacího systému a uchránil je před další dávkou antibiotik. Čím je tato houba zvláštní? Zdá se, že všechny čáry souvisí s jeho schopností přežití a přizpůsobení se specifickým podmínkám i s obrovskou vnitřní energií.

Houba cordyceps – rostlina a hmyz v jednom

Přestože patří Cordyceps (tibetská houba housenice čínská), jejíž je několik stovek druhů, do čeledi hub, jeho život připomíná jednou rostlinu a jednou hmyz. Jde vlastně o cizopasní houbu, která pro svůj životní cyklus potřebuje hostitele.

V zimě žije v zemi, kde jako zámotek přečká nevhodné podmínky. Během dvouletého podzemního vývoje se vyživuje přes kořeny vysokohorských rostlin, dokáže odolat chladu, nedostatku kyslíku i hladovění. Na jaře vyrůstá podhoubí ze země a v letním období existuje jako hnědá houba, na horských loukách těžko rozpoznatelná. Vytváří plodnice vysoké asi 10 centimetrů oranžové nebo hnědé barvy a vystřeluje z nich spóry. Spóry jsou odolné výtrusy obalené membránou představující důmyslný rozmnožovací mechanismus. Vystřelují do okolí a přichytávají se na tělo larev motýla – nenápadně zbarvené můry.

Zde začíná jejich etapa parazita. Nakažená larva se zaryje do země, spora začíná rozrůstat, přičemž se vyživuje z vnitřních orgánů larvy. Mumifikací larvy se vytvoří ochranný obal z rohoviny a houba přežívá v zemi jako zámotek. V této formě je předmětem sběru a využití léčivých vlastností.

TIP: Houby posílí vaši imunitu

Při čem všem houba cordyceps pomáhá?

Nemoci plic

Přírodní antibiotika bez nežádoucích účinků obsažené v Cordyceps jsou přínosem při zánětech průdušek a plic, astmatu, při oslabeném dýchání a také léčbě tuberkolózy. I zvýšení zásobování plic a srdce krví je pozitivním účinkem této houby.

Sponzorováno

Pozitivní účinek na ledviny

Pozitivní účinky kordycepsu na látkovou výměnu ledvin jsou lékařsky prokázány. Účinné látky zlepšují dynamiku buněk a vylučování močoviny. Zabraňují druhotné infekci ledvin, pomáhají při bolestech v bederní oblasti a předcházejí pomočování.

Koronární choroby srdeční

Látky, které rozšiřují cévy, snižují hladiny tuků a cholesterolu v krvi, regulují počet krevních destiček a zlepšují látkovou výměnu ve tkáních, jsou hlavním důvodem pro užívání kordycepsu při chorobách srdečních cév. Také regulují poměr vápníku a fosforu v krvi a výrazně napomáhají stabilizaci krevního oběhu.

Zlepšuje funkci jater

Cordyceps zlešuje funkci jater při zánětech (hepatitidě) a cirhóze. Revitalizuje organismus aktivním odstraňováním toxinů, včetně toxických zbytků léků a posiňuje imunitní systém. Antioxidanty zlepšují odolávání zvýšené fyzické zátěži.

Detoxikace a rakovina

Pozitivní vliv cordycepsu a regenerační účinky na játra, ledviny a plíce přímo souvisejí s jeho celkovou detoxikační schopností. Při léčbě rakovinových onemocnění zlepšuje Cordyceps fungování těchto důležitých orgánů a zároveň podporuje činnost bílých krvinek při radiochemické léčbě.

Pozor však na ekologii

Cordyceps je známý v západním světě jen několik desetiletí. Jeho výjimečné vlastnosti zvýšily poptávku a cenu nezvyklé houby. Nejvíce ceněný Cordyceps čínský, který roste na Tibetské náhorní plošině, sbírají lidé žijící ve venkovských osadách. Houbu vyhledávají a vybírají ze země jako tenké hnědé tyčinky. Velký zájem však vzbuzují obavy o narušení ekologické rovnováhy a vliv na tradiční život Tibeťanů.

Upozornění ohledně Cordycepsu

Cordyceps není vhodný pro každého. Neměly by jej užívat:

  • těhotné a kojící ženy
  • děti do 3 let
  • lidé s roztroušenou sklerózou

A co vy? Znáte houbu cordyceps? Užíváte ji? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o houbě cordyceps přečtěte

VIDEO: Jak vypadá cordyceps při sběru?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva