Obsah článku
Název fluor je odvozen z latinského Fluer – téct. Vyskytuje se v přírodní formě jako fluorid sodný a používá se na fluorizaci pitné vody. Vyskytuje se v kostech člověka a v zubech. Zuby jsou nejvíce ohroženy a když je člověk ztratí, tělo je už nenahradí. V minulosti ztráta zubů znamenala vážné omezení přijímání stravy, a tím i výživy. Zatímco bór působí zejména na metabolismus kostí, fluor více na metabolismus zubů. Fluor se vyskytuje v těle dospělého člověka v množství 2 až 3 g. Nachází se téměř výhradně v kostech a zubech. Navzdory jeho zdánlivě malému výskytu, být součástí kostní a zubové hmoty má určité vazby pro celý metabolismus člověka. Jeho výhodou je, že z přijatého množství se vstřebá až 80 %, zbývajících 20 % se vylučuje močí.
Protože má podobné vlastnosti jako jód, může ho vytlačovat a tak způsobovat poruchy štítné žlázy.
TIP PRO ČTENÍ: Vznik zubního kazu
Funkce fluoru v našem těle
- je potřebný pro tvorbu kostí a zubů, má vliv na tvorbu skloviny
- chrání před osteoporózou
- má kladný vliv na srdečně-cévní systém a jiné orgány
Denní potřeba fluoru
Denní dávky fluoru jsou: pro děti do 12 měsíců 0,25mg, do 5 let 0,5-0,75mg, do 14 let 1mg, pro dospívající a dospělé 1mg.
Sponzorováno
Výskyt a zdroje fluoru
Zdroje boru jsou zejména: zelí čínské (15 mg/100g), vlašské ořechy (0,65 mg/100g), pstruzi (0,58 mg/100g), šťáva z kysaného zelí (0,37 mg/100g), sledi (0,35 mg/100g), treska (0,3 mg/100g), loupaná pohanka (0,3 mg/100g), žitný celozrnný chléb (0,21 mg/100g), hovězí maso a drůbeží pečeně (0,19 mg/100g). Bohaté je i pivovarnické droždí.
Příznaky při nedostatku fluoru
Nedostatek fluoru může způsobovat rozvoj některých chorob, mezi nimiž nejnebezpečnější jsou srdeční choroby. Fluor působí preventivně proti vápenatění orgánů a svalově kosterních struktur. Nedostatek fluoru také zapříčiňuje neplodnost, anémii, osteoporózu a narušení metabolismu kostí.
Příznaky při přebytku fluoru
Přebytek fluoru způsobuje nejprve poruchy, při dalším zvyšování otravy fluorem. Už při zvýšení koncentrace fluoru z 0,7 na 1,2 ppm dochází k projevům jeho škodlivých účinků. K zvýšenému příjmu fluoru dochází i při nesprávném čištění zubů zubní pastou s vyšším obsahem fluoru. Při nedostatečném umytí vodou a nedostatečném odstranění pasty se tato dostává do zažívacího traktu, čímž se zvyšuje jeho příjem do organismu.
Sponzorováno
Proto kritici fluoridizace pasty a vody upozorňují na skryté riziko hyperfluoridizace a z ní vyplývající riziko vzniku fluorózy – nemoci způsobené přebytkem chloru v organismu. Jedním z důsledků jsou měkké a porézní kosti, což znamená osteomalacii a osteoporózu kostí, dále křeče nohou a nervozita.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Stopové prvky
Přečtěte si také naše další články