Rozhodli jste se v novém roce zlepšit svou životosprávu a zhubnout? V tom případě jste určitě při hledání informací jak nejefektivněji shodit narazili na mnoho „zaručených“ rad, polopravd a nesmyslů, které jsou obecně rozšířené. Podívejme se proto na ty nejčastější „zaručené“ rady a načerpejme pravdivé informace.
První mýtus: Čím více ovoce, tím lépe
Mnozí máme už odmalička zafixované, že ovoce je zdravé a máme ho jíst co nejvíce. Katarína Skybová z Institutu kompliment k tomu říká: „Ovoce je samozřejmě důležitou součástí zdravého jídelníčku, ale měli bychom si hlídat nejen jeho množství, ale i druh ovoce a také stupeň zralosti, zejména pokud se snažíme zhubnout. Při redukční dietě je vhodné příjem ovoce kontrolovat tak, aby nepřekročil 150 až 200 gramů denně. Ovocné dny vůbec nejsou vhodné.“ Vyhýbat bychom se měli ovoci přezrálému, konzervovanámu a sušenému, protože obsahuje vyšší podíl jednoduchých sacharidů. Ty by měly v redukčním jídelníčku tvořit pouze 5 % z celkového množství přijatých sacharidů.
Druhý mýtus: Při hubnutí musíme vynechat pečivo
Jistě jste se setkali s dietami, které řadí vynechat pečivo. Co je na tom pravdy? „Vyloučení chleba a pečiva z jídelníčku v období hubnutí nemá své opodstatnění, i když to některé diety radí. Vhodný je chléb a pekárenské výrobky, které mají příznivý obsah energie i vysokou biologickou hodnotu a dokáží dobře zasytit. Chléb a pečivo by měly být každodenní a pravidelnou součástí redukčního jídelníčku bez výčitek svědomí,“ říká Katarína Skybová.
Sponzorováno
Ideální je chléb nebo pečivo na snídani a svačinu, pro ženy jedna porce (50 – 60 gramů podle druhu, což odpovídá krajíci chleba, celozrnnému rohlíku nebo kaiserce) , pro muže až dvě porce. Pekárenské výrobky dodají energii pro aktivní fázi dne. „Jako poslední jídlo dne však pečivo při snižování hmotnosti nedoporučujeme, zejména ne v začátcích redukční diety. Navečer nám nejlepší službu udělá kombinace bílkoviny se zeleninou.“
Třetí mýtus : Rýžové chlebíčky a další extrudované potraviny jsou dietní
I když chléb a pečivo jsou pro redukci váhy vhodné, jiné je to s trvanlivými potravinami typu knäckebrot, rýžové chlebíčky, burisony, cornflakes nebo snídaňové cereálie. Tyto potraviny obsahují málo vody, proto je v nich energie více koncentrovaná (kolem 1500 kilojoulů a více na 100 gramů) a mají také vysoký glykemický index.
TIP: Zkuste rýžovou dietu
„Jeden kousek je lehoučký a působí, jako bychom nic nejedli, proto málokomu postačí jen pár plátků s odpovídajícím množstvím energie. Právě pro tento nízký sytící efekt a vysoký glykemický index knäckebrot a rýžové chlebíčky nejsou vhodné nejen při redukci, ale ani při udržování hmotnosti,“ říká Katarína Skybová. Glykemický index rýžových chlebíčků je dokonce vyšší než má čokoláda. Tyto potraviny jsou proto spíše vhodné na rychlé doplnění energie po namáhavém tréninku u sportovců nebo po náročné fyzické práci.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články