Obsah článku
Elektroléčba patří k fyzikální terapii, při které je využíván léčebný účinek různých forem elektrické energie. Elektroléčba v převážné míře využívá své analgetické účinky, často zlepšuje krevní cirkulaci a výživu tkání, tlumí zánětlivou aktivitu a usnadňuje tak lehčí úpravu pohybových funkcí. Využívá se i v rámci lázeňské léčby. Druh elektroléčby určuje lékař, stejně i trvání elektroléčby a druh vhodné elektrické procedury. Mezi elektroléčebné procedury patří léčba ultrazvukem, interferenční proudy, diadynamické proudy, magnetoterapie, diatermie, hydrogalvan, ionoforéza a rebox. Trvání většiny elektroléčebných procedur je 15 minut a mohou se užívat pouze po indikaci odborným lékařem.
Princip elektroléčby
Princip elektroléčby spočívá ve stimulaci nervu a svalu střídavým elektrickým proudem různé frekvence a průběhu. Systém je vhodný pro podpůrnou fyzikální léčbu, různých neurologických, ortopedických, interních a jiných onemocnění provázených bolestí a zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím. Elektroléčba využívá působení nízko, středně a vysokofrekvenčního proudu na lidský organismus a je vhodným doplňkem ostatních fyzioterapeutických postupů. Funguje způsobem, že použitím specifických druhů proudu (frekvence, amlitúdy, šířky impulsů a podobně) podporuje chod fyziologických profese v tkáních, rozkládá bolest, ovlivňuje krevní oběh a látkovou výměnu, uvolňuje svalstvo a zmírňuje otoky.
Sponzorováno
Kdy elektroléčbu použít?
Elektroléčba se používá při různých nervových či svalových bolestech, revmatismu měkkých částí, nemoci kloubů, při léčbě skolióz, bolesti hlavy a migrén. Tím, že využívá léčebné účinky elektrického proudu, je vhodná k léčbě různých neurologických, ortopedických, interních a jiných onemocnění provázených bolestí a zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím. Také zlepšuje krevní cirkulaci a výživu tkání, tlumí zánětlivou aktivitu, bolest a usnadňuje snadnější úpravu pohybových funkcí. Elektroléčebné procedury mají analgetický (tlumící bolest), myorelaxační, spasmolotický (uvolňující kontrakci svalu), hypermetický (zvyšující prokrvení), antiedematózní (protiotokový) účinek.
Kontraindikace
Těhotenství, čerstvé kožní infekce a defekty kůže v místě přiložení, nesouhlas pacienta, kardiostimulátor, horečka, kachexie, v oblasti štítné žlázy a laryngu, stavy po radioterapii a RTG terapii, porucha citlivosti, TBC ložiska.
Druhy elektroléčby
Ultrazvuk
Hloubková mikromasáž tkáně, zlepšuje napětí svalstva, krevní oběh, metabolismus, terapie se provádí pomocí ultrazvukové hlavice.
Interferenční proudy
Představují impulsní dvoupólové nebo čtyřpólové proudy, které mají tonizační a analgetický účinek, prokrvují tkáň, zlepšují vstřebávání a formují svalstvo. Terapie se provádí pomocí dvou, nebo čtyř elektrod, nebo přísavek na postiženou část tkáně.
Diadynamické proudy
Představují sloučení galvanického, harmonicky tvarovaného impulsního proudu. Mají prokrvující a analgetický účinek. Terapie se provádí pomocí 2 elektrod přiložených na postiženou tkáň.
Laser
Působí na všechny tkáně, léčí mnohé defekty pokožky, uvolňuje a prokrvuje tkáň, má protirevmatický, analgetický a protizánětlivý účinek, zmenšuje výrůstky na páteři a končetinách. Terapie se provádí pomocí laserové bodové hlavice.
VIDEO: Elektroléčba – Rehabilitace Budějovická
VIDEO: Ukázka elektroléčby
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články
Vážení,
potřebuji přísavku na kůži na léčení „elektro“. Mám pouze přísavky, které musím přidržovat pásem. Potřebuji jich 6.
Zdravím Ing. Novotný
Mezi elektroléčbu nepatří ultrazvuk a laser
Dobrý den,
prosím o Váš názor na EMS Body fitness – bodyexpress.cz
Jaký má vliv týdenní – 20 min, odborným lékařem neindikované cvičení – aktivace svalů pomocí elektrických impulzů na svaly, nervovou soustavu, krev, srdce?
Předem děkuji za Vaši reakci
S pozdravem
Adrián Kečkeméti