Sponzorováno

Defekt neurální trubice – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (15)

  • Defekt neurální trubice je vrozená vývojová vada, která vzniká v raném stadiu těhotenství, když se neurální trubice neuzavře správně.
  • Neurální trubice je struktura, ze které se později vyvíjí mozek, mícha a páteř plodu.
  • K uzavření neurální trubice obvykle dochází mezi 21. a 28. dnem po početí, tedy v době, kdy většina žen ještě ani neví, že je těhotná.
  • Pokud se trubice správně neuzavře, může dojít k různým defektům.

Co je to defekt neurální trubice?

Defekt neurální trubice (anglicky neural tube defect, NTD) je vrozená vývojová vada, která vzniká velmi brzy po početí – mezi 21. a 28. dnem těhotenství, kdy se u embrya uzavírá neurální trubice. Ta je základem pro vývoj mozku, míchy a páteře. Pokud se trubice neuzavře správně, vzniká některý z typů defektu, které mohou mít vážné následky.

Defekty neurální trubice jsou tedy vrozené vady mozku, páteře nebo míchy. Tyto defekty se u vyvíjejícího se plodu mohou objevit během prvního měsíce těhotenství – často ještě předtím, než vůbec víte, že jste těhotná. Dvěma nejčastějšími defekty neurální trubice jsou spina bifida a anencefalie.

Normálně se během prvního měsíce těhotenství obě strany páteře plodu spojí, aby pokryly a chránily míchu, míšní nervy a mozkové pleny (tkáň pokrývající míchu). V tomto okamžiku se vyvíjející se mozek a páteř nazývají neurální trubice.

Jak vývoj plodu postupuje, horní část neurální trubice se stává mozkem a zbytek trubice se stává míchou. Defekt neurální trubice nastává, když se tato trubice někde po své délce úplně nezavře.

Vývoj neurální trubice - ilustrace

Vývoj neurální trubice – ilustrace

 

Jaké jsou typy defektů neurální trubice?

Existuje několik typů defektů neurální trubice:

  • Spina bifida
  • Anencefalie
  • Encefalokéla
  • Iniencefalie

Spina bifida

Spina bifida je obecně nejčastějším typem defektu neurální trubice. Tento problém nastává, když se neurální trubice během vývoje plodu někde podél páteře úplně neuzavře.

Příznaky mohou být:

  • Oslabení nebo ochrnutí dolních končetin
  • Problémy s vyprazdňováním nebo močením
  • Deformace nohou, skolióza
Spina bifida (rozštěp páteře) - ilustrace

Spina bifida (rozštěp páteře) – ilustrace

 

Existuje několik různých typů spina bifida:

  • Myelomeningokéla (otevřená spina bifida): Tento defekt neurální trubice se vyznačuje neúplným uzavřením neurální trubice a vakem naplněným tekutinou, který vyčnívá ze zad vašeho dítěte. Vak obsahuje část jejich míchy, mozkových blan, nervů a mozkomíšního moku. Myelomeningokéla je nejzávažnější a nejběžnější forma rozštěpu páteře.
  • Meningokéla: Tento defekt neurální trubice je charakterizována vakem tekutiny, který vyčnívá otvorem v zádech dítěte, ale jeho mícha není zapojena ani poškozena.
  • Spina bifida occulta: Tento defekt neurální trubice se vyznačuje malou mezerou v páteři dítěte, ale na zádech není žádný otvor nebo vak. Nervy a mícha dítěte nejsou poškozeny a tento stav obvykle nezpůsobuje žádné postižení. Jedná se o nejmírnější formu spina bifida.

Anencefalie

Anencefalie nastává, když se neurální trubice plodu během vývoje plodu nahoře neuzavírá. To způsobuje, že se lebka, pokožka hlavy a mozek nevyvíjejí správně a části mozku a lebky chybí. Mozková tkáň, která se tvoří, je obvykle obnažena, protože není dostatek kůže a kostí, které by ji pokryly. Děti s anencefalií se buď rodí mrtvé, nebo umírají brzy po narození. Je to nejzávažnější forma.

Encefalokéla

Encefalokéla nastává, když se neurální trubice v blízkosti mozku nezavře a v lebce je otvor. Mozek plodu a blány, které jej pokrývají, mohou vyčnívat přes lebku a vytvářet vakovitou bouli. V některých případech je v nosní dutině nebo v oblasti čela pouze malý otvor, který není patrný. Část mozkové tkáně a mozkomíšního moku vyhřezává skrz otvor v lebce. Závažnost se liší podle velikosti a lokalizace.

Iniencefalie

Iniencefalie nastává, když je páteř vážně deformovaná. Často to způsobuje nedostatek v oblasti krku a hlava dítěte je silně ohnutá dozadu. Kůže obličeje dítěte je spojena s jeho hrudníkem a jeho pokožka hlavy je spojena se zády. Děti s iniencefalií se obvykle rodí mrtvé.

Dva nejběžnější defekty neurální trubice jsou spina bifida a anencefalie. Encefalokéla a iniencefalie jsou vzácné.

Příčiny – co způsobuje defekty neurální trubice

Lékaři a vědci ještě neznají přesnou příčinu defektů neurální trubice, ale věří, že jde o komplexní kombinaci genetických, nutričních a environmentálních faktorů.

Zdá se, že v tomto typu vrozeného stavu hraje roli zejména nízká hladina kyseliny listové v ženském těle před a během raného těhotenství. Kyselina listová (neboli folát) je důležitá pro vývoj mozku a míchy plodu.

Jaké jsou příznaky defektů neurální trubice?

Každý typ defektu neurální trubice má jiné příznaky.

Některé děti s defektem neurální trubice nemají žádné příznaky, zatímco jiné trpí velmi vážným postižením. Děti s iniencefalií a anencefalií se typicky rodí mrtvé nebo umírají krátce po narození v důsledku komplikací z defektu.

Obecné příznaky defektu neurální trubice mohou být:

Sponzorováno

  • Fyzické problémy, jako je paralýza a problémy s kontrolou moči a střev
  • Slepota
  • Hluchota
  • Intelektuální postižení
  • Problémy s vědomím a v některých případech smrt

Pokud má váš lékař podezření, že plod, který nosíte, má defekt neurální trubice, pak vám lékař bude schopen poskytnout více informací o tom, co můžete očekávat. Defekty neurální trubice ovlivňují každé dítě jinak.

Jaké jsou příznaky defektů neurální trubice během těhotenství?

Pokud jste těhotná s plodem, který má defekt neurální trubice, nezaznamenáte žádné příznaky, které by s tím přímo souvisely.

Když podstoupíte ultrazvuk plodu, lékař bude hledat určité známky zdraví a vývoje plodu v závislosti na jeho věku plodu, včetně hledání známek defektu neurální trubice v páteři a hlavě. Lékaři mohou obvykle diagnostikovat defekt neurální trubice pomocí ultrazvuku.

Lékaři používají následující testy k diagnostice defektů neurální trubice před narozením dítěte:

  • Krevní test: Lékař ženu objedná test, který měří množství alfa-fetoproteinu (AFP) v krvi během 16. až 18. týdne těhotenství. Množství je vyšší než normální u asi 75 % až 80 % těhotných žen, které mají plod s defektem neurální trubice. Pokud je u ženy hladina zvýšená, lékař ji patrně objedná další testy, jako je ultrazvuk, aby lépe vyhodnotil rostoucí plod.
  • Fetální (prenatální) ultrazvuk: Ultrazvuk během těhotenství je nejpřesnější metodou k diagnostice několika defektů neurální trubice. Lékaři obvykle doporučují ultrazvuk během prvního trimestru (11 až 14 týdnů těhotenství) a druhého trimestru (18 až 22 týdnů těhotenství).
  • Amniocentéza: Lékaři používají tento test ke kontrole defektu neurální trubice a jiných vrozených vad. Během amniocentézy pomocí jehly odeberou vzorek tekutiny z plodového vaku, který obklopuje plod. Tento test mohou udělat v 15 až 20 týdnu těhotenství. Tento test s sebou nese určitá rizika. Nezapomeňte si o tomto procesu promluvit s lékařem.
  • Lékaři také používají zobrazovací testy, jako je MRI (magnetická rezonance) nebo CT (počítačová tomografie), k diagnostice některých defektů neurální trubice po narození.

Jak se léčí defekty neurální trubice?

Existuje několik možností léčby spina bifida a encefalokély v závislosti na závažnosti stavu.

Neexistuje žádná léčba anencefalie nebo iniencefalie. Kojenci s těmito onemocněními se obvykle rodí mrtví nebo umírají krátce po narození.

Léčba spina bifida a encefalokély

Léčba jak spina bifida, tak encefalokély závisí na závažnosti stavu a na tom, zda má vaše dítě další komplikace. Chirurgický zákrok je běžnou možností pro oba problémy.

Lékaři obvykle léčí encefalokélu chirurgicky, aby se vyčnívající část mozku vašeho dítěte a membrány, které ji zakrývají, vrátily do lebky. Poté uzavřou otvor v lebce dítěte.

Léčba myelomeningocele, nejběžnější formy rozštěpu páteře, obvykle zahrnuje chirurgický zákrok pro úpravu otvoru v páteři dítěte. Lékaři mohou provést operaci před porodem (fetální operace) nebo krátce po porodu (postnatální operace).

Dlouhodobá léčba obou stavů závisí na stavu dítěte. Mohou potřebovat více operací v průběhu času a další léčby související s komplikacemi, jako je léčba hydrocefalu (přebytečná tekutina obklopující jejich mozek) a podobně.

Prevence

Každá žena může mít dítě s defektem neurální trubice. Některé faktory však zvyšují pravděpodobnost, že budete mít dítě defekt neurální trubice, a jsou to:

  • Nedostatek folátu (kyseliny listové): Folát, přirozená forma vitaminu B-9, je důležitý pro zdravý vývoj plodu. Nedostatek folátu před a během těhotenství zvyšuje riziko narození dítěte se spina bifida a dalšími defekty neurální trubice. Pokud jste těhotná nebo uvažujete o otěhotnění, je důležité užívat prenatální vitamíny, abyste zajistili dostatečný přísun kyseliny listové (folátu) a dalších živin na podporu zdravého těhotenství. Odborníci doporučují všem ženám, které mohou otěhotnět, užívat 400 mikrogramů (mcg) kyseliny listové každý den.
  • Rodinná anamnéza defektů neurální trubice: Ženy, které měly jedno dítě s defektem neurální trubice, mají o 2 až 3 % zvýšené riziko, že budou mít druhé dítě s defektem neurální trubice. Pak je dobré zvážit návštěvu genetického poradce.
  • Některé léky proti záchvatům: Tyto léky jsou spojeny s defekty neurální trubice, když se užívají během těhotenství. Pokud užíváte léky k prevenci záchvatů, poraďte se se svým doktorem dříve, než otěhotníte, jak může lék ovlivnit vaše těhotenství.
  • Diabetes: Těhotné ženy se špatně zvládnutým diabetem mají vyšší riziko, že budou mít dítě s defektem neurální trubice.
  • Obezita: Ženy, které mají obezitu před těhotenstvím, mají zvýšené riziko, že budou mít dítě s defektem neurální trubice.
  • Zvýšená tělesná teplota na začátku těhotenství: Zvýšení tělesné teploty (hypertermie) v prvních týdnech těhotenství v důsledku dlouhodobé horečky nebo používání sauny nebo vířivky bylo spojeno s mírně zvýšeným rizikem defektu neurální trubice.
  • Užívání opioidů v raném těhotenství: Opioidy jsou třídou velmi silných a vysoce návykových léků, které snižují bolest. Těhotné ženy, které užívaly opioidy v prvních dvou měsících těhotenství, mají kromě dalších komplikací zvýšenou šanci mít dítě s defektem neurální trubice. Pokud jste těhotná a užíváte nějaké léky, které mohou být opiáty, okamžitě to řekněte svému lékaři.

Prognóza

Může dítě žít s defektem neurální trubice?

Ano, vaše dítě může žít s určitými defekty neurální trubice, jako třeba spina bifida a encefalokéla.

Děti s anencefalií a iniencefalií se však typicky rodí mrtvé nebo umírají krátce po narození.

Jaká je prognóza (výhled) defektů neurální trubice?

U dětí s rozštěpem páteře, zejména myelomeningokély nebo encefalokély, existuje vysoká pravděpodobnost poškození nervů, které může způsobit paralýzu a další problémy. Poškození nervů a ztráta funkce, které jsou přítomny při narození, jsou obvykle trvalé. Existuje ale řada léčebných postupů, které mohou někdy zabránit dalšímu poškození a pomoci s komplikacemi.

Sponzorováno

Některá miminka se spina bifida nemají žádné nebo minimální komplikace.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva