Sponzorováno

Žvýkačky mohou uvolňovat tisíce mikroplastů do slin, zjistila to studie 4.5/5 (8)

  • Nová studie zjistila, že žvýkačky uvolňují stovky až tisíce mikroplastů na každý gram žvýkačky.
  • Bylo zjištěno, že syntetické i přírodní žvýkačky obsahují mikroplasty.
  • I když dlouhodobé účinky expozice mikroplastům nejsou dobře pochopeny, objevující se důkazy naznačují několik potenciálních zdravotních hrozeb.

Po přečtení tohoto článku žvýkačku asi vyplivnete.

Po přečtení tohoto článku žvýkačku asi vyplivnete.

Žvýkačka může během žvýkání uvolnit stovky až tisíce mikroplastů do slin – mnohé z těchto mikroplastů mohou být samozřejmě pozřeny.

Výzkum prezentovaný v San Diegu v Kalifornii zjistil, že na gram žvýkačky se uvolnilo v průměru 100 mikroplastů. Výzkum dosud nebyl publikován ve vědeckém magazínu.

„Naším cílem není nikoho znepokojovat,“ uvedl v tiskovém prohlášení Sanjay Mohanty, PhD, profesor inženýrství na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA), jeden z autorů studie.

„Vědci nevědí, zda jsou pro nás mikroplasty nebezpečné nebo ne. Neexistují žádné studie na lidech. Ale víme, že jsme plastům vystaveni v každodenním životě, a to jsme zde chtěli prozkoumat.“

Minulé výzkumy odhadují, že jednotlivec spotřebuje 39 000 až 52 000 částic mikroplastů ročně.

Mikroplasty jsou všude a lidé jim mohou být vystaveni prostřednictvím nápojů, potravin, plastových obalů, prkének na krájení, houbiček, obalů na výrobcích, povlečení a výrobního procesu různých předmětů.

Žvýkačka je jedna z oblastí, která nebyla široce prozkoumána.

„Většina studií o požívání potravin souvisejících s jídlem se týká kontaminaci potravin mikroplasty z plastových nádob (např. plastové láhve na vodu, plastové čajové sáčky), ale žvýkačka je jediná potravina, která se skládá z plastů. Mnoho lidí to ale neví. Chtěli jsme změřit mikroplasty ve žvýkačkách. To je důležité pro odhad celkového množství mikroplastů v lidském těle a případného negativního působení na lidské tělo.“, řekl autor studie.

Z čeho se vlastně vyrábí žvýkačka?

Žvýkačka se vyrábí z několika hlavních složek:

Žvýkací základ – dříve se používala přírodní látka zvaná chicle (ze stromu sapodilla), dnes se většinou nahrazuje syntetickými polymery, jako je polyvinylacetát nebo butadien-styrenový kaučuk.

Sladidla – cukr, glukózový sirup nebo u bezcukrových variant náhradní sladidla (xylitol, sorbitol, aspartam, steviol-glykosidy).

Aromata a příchutě – mentol, ovocné extrakty, skořice, vanilka atd.

Zvlhčovadla – pomáhají udržet měkkost žvýkačky, například glycerin.

Emulgátory a stabilizátory – jako lecitin, který zlepšuje texturu.

Barviva – přírodní (např. kurkumin) nebo syntetická.

Takže i když dříve byla žvýkačka přírodní produkt, dnes se často skládá hlavně z umělých složek, včetně plastů. Proto se také nerozkládá v přírodě. Takže na to pozor.

Expozice mikroplastům ze žvýkaček

Ve žvýkačkách, které jsou „přírodní“, je rostlinný polymer, jako je míza ze stromů. Pro výrobu syntetické žvýkačky se používají syntetické pryžové báze z polymeru na ropné bázi (ano, tedy plast).

Sponzorováno

Vědci zkoumali pět typů syntetických žvýkaček spolu s pěti typy přírodních žvýkaček, které jsou komerčně dostupné normálně v obchodech.

V rámci experimentu jedna osoba žvýkala sedm kousků žvýkaček od každé značky, aby odpovídala různým žvýkacím vzorům a slinám. Osoba žvýkala žvýkačku po dobu čtyř minut a každých 30 sekund vytvořila vzorek slin. Poté si vypláchla ústa čistou vodou. Vzorky slin byly poté spojeny do jednoho vzorku. V jiném experimentu byly vzorky slin odebírány každých 20 minut.

Vědci poté změřili množství mikroplastů přítomných ve vzorcích slin. Vědci zpočátku předpokládali, že syntetické formy žvýkaček budou obsahovat více mikroplastů, ale byli překvapeni, že podobné množství mikroplastů obsahují také organické žvýkačky.

„Nepřekvapilo nás, že jsme našli mikroplasty ve žvýkačkách, ale překvapilo nás, že je najdeme stejné množství v syntetické i organické žvýkačce. Předpokládali jsme, že organická by měla mít méně mikroplastů než syntetická… Jsme mírně zmateni zdrojem mikroplastů v organických žvýkačkách,“ řekl Mohanty.

Mikroplasty nalezené v syntetických a i organických žvýkačkách

Vědci zjistili, že na každý gram žvýkačky se uvolnilo v průměru 100 mikroplastů. Některé kousky žvýkačky produkují až 600 mikroplastů na gram. Pro kontext vědci poznamenávají, že jeden kus žvýkačky obvykle váží 2–6 gramů.

Výzkumníci také zjistili, že syntetické i organické žvýkačky obsahovaly stejný druh polymerů, nejvyšší množství bylo polyolefinů, což je typ plastu, který obsahuje polyethylen a polypropylen.

Skutečnost, že žvýkačky obsahují mikroplasty, není úplně překvapivá. Oslovili jsme proto lékaře a ten nám řekl:

„Nic mě nepřekvapuje na tom, na kolika místech světa je plast, i ve žvýkačkách – ale je smutné a překvapivé, že žvýkačky, které si tedy dobrovolně vkládáme do úst, mohou po dlouhou dobu mohou uvolňovat mikroplasty a mnoho lidí o tom neví,“. A dodal „Už víme, že jsme vystaveni spoustě různých mikroplastů… protože byly změřeny v každé části těla… Ale problém je v tom, že žvýkačka, kterou dobrovolně žvýkáte, ještě více přidává ke všem ostatním mikroplastům, které už v těle máte.“

Vliv mikroplastů na zdraví

Zdravotní dopady mikroplastů na člověka jsou stále předmětem probíhajícího výzkumu.

TIP: Vědci našli mikroplasty v mužských varlatech. Co to znamená pro jejich plodnost?

Jedna studie z roku 2024 zjistila, že mikroplasty byly podezřelé z toho, že poškozují lidský respirační systém, trávicí systém a reprodukční zdraví a jsou také pravděpodobně spojeny s rakovinou tlustého střeva a plic.

SLOVA LÉKAŘKY: „Upřímně, nikdy by mě ani nenapadlo uvažovat o žvýkačce jako o zdroji mikroplastů! Ano, jsem touto studií velmi překvapená, a ne příjemně. Při žvýkání má většina lidí tendenci polykat sliny, takže pokud žvýkačka uvolňuje mikroplasty do slin, které lidé polykají, není to dobrá zpráva,“.

Měli byste přestat žvýkat žvýkačku?

Někteří lidé mohou přemýšlet nad tím, že raději omezí žvýkání žvýkaček nebo je přestanou žvýkat úplně.

Sponzorováno

Čím více budete žvýkat, tím více mikroplastům se vystavíte. A další složkou toho je, že přidáváte plasty k již existujícímu, probíhajícímu vystavení plastům. Já osobně si tedy žvýkačku už moc často nedám.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva