Sponzorováno

Primární ovariální insuficience (nedostatečnost) – když vaječníky přestanou správně fungovat – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (5)

  • Primární ovariální insuficience, dříve známá jako předčasné ovariální selhání, je stav, kdy vaječníky přestanou správně fungovat před 40. rokem věku. To znamená, že přestanou produkovat dostatek estrogenu a ovulace se stává nepravidelnou nebo úplně ustane.
  • Primární ovariální insuficience může vést k neplodnosti a dalším zdravotním problémům souvisejícím s nízkou hladinou estrogenu, jako je osteoporóza nebo zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.
  • Častou léčbou bývá hormonální substituční terapie – ke zmírnění symptomů a prevenci osteoporózy.
  • A důležitý je i zdravý životní styl – vyvážená strava, pohyb, dostatek vápníku a vitamínu D

Co je primární ovariální insuficience?

Primární ovariální insuficience je stav, ke kterému dochází, když vaječníky ženy selžou (přestanou fungovat) dříve, než je průměr u jiných žen. Vaječníky jsou malé žlázy umístěné na obou stranách dělohy ženy, které produkují a uvolňují vajíčka během ovulace. Vaječníky také produkují důležité hormony pro menstruaci, těhotenství a další tělesné funkce.

Obvyklý věk pro zastavení produkce vajíček, známý jako menopauza, je kolem 51 let. U některých žen nastane primární ovariální insuficience náhle a náhle přestanou mít pravidelnou menstruaci. U jiných přichází diagnóza primární ovariální insuficience po měsících nebo letech nepravidelné menstruace. Je to dost individuální.

Každý vaječník se nachází po jedné straně dělohy, blízko boční stěny pánevní dutiny.

Každý vaječník se nachází po jedné straně dělohy, blízko boční stěny pánevní dutiny.

 

Primární ovariální insuficience byla dříve známá jako předčasné ovariální selhání. Lékaři však preferují pojem „nedostatečnost“ spíše než „selhání“, protože výzkum ukázal, že ženy s primární ovariální insuficiencí mohou mít přerušovanou ovulaci. To znamená, že mohou stále uvolnit vajíčko a otěhotnět. Ve skutečnosti asi 5 % až 10 % žen s diagnózou primární ovariální insuficience spontánně otěhotní i bez léčby neplodnosti.

Primární ovariální insuficience je vzácná, typicky postihuje asi 1 % žen ve věku 15 až 44 let. Může postihnout jak ty ženy, které měly děti, tak ty, které nikdy děti neměly. Je častější u žen starších 30 let.

Jak primární ovariální nedostatečnost ovlivňuje tělo ženy?

Primární ovariální insuficience způsobuje nízké hladiny estrogenu. Ztráta estrogenu může mít vedlejší účinky podobné těm, které se vyskytují při menopauze, jako jsou návaly horka, snížená sexuální touha a změny nálady. Zvyšuje také riziko osteoporózy, srdečních chorob a dalších stavů.

Mnoho žen s primární ovariální insuficiencí trpí neplodností. Lékař však ženám může pomoci otěhotnět správnou léčbou, jako jsou darovaná vajíčka, IVF (in vitro fertilizace) a/nebo léky na plodnost.

Příčiny primární ovariální insuficience

  • Genetické faktory – například Turnerův syndrom nebo syndrom fragilního X chromozomu.
  • Autoimunitní onemocnění – imunitní systém může napadat vlastní vaječníky.
  • Léčba rakoviny – chemoterapie a radioterapie mohou poškodit vaječníky.
  • Infekce – některé virové infekce, jako příušnice, mohou ovlivnit funkci vaječníků.
  • Hysterektomie (operace k odstranění dělohy).
  • Infekce jako HIV. Předpokládá se, že k tomu dochází v důsledku protilátek, které napadají váš vaječník.
  • Idiopatické případy – v mnoha případech se nepodaří zjistit přesnou příčinu.

Jaké jsou příznaky primární ovariální nedostatečnosti?

Nejčastějším znakem primární ovariální insuficience je nepravidelná nebo vynechaná menstruace. Některé ženy s primární ovariální insuficiencí nemají žádné znatelné příznaky. Další příznaky mohou pak být:

Sponzorováno

  • Nepravidelná nebo vynechaná menstruace
  • Potíže s otěhotněním
  • Snížená chuť na sex
  • Potíže se soustředěním
  • Podrážděnost
  • Suché oči
  • Návaly horka a pocení v noci
  • Vaginální suchost
  • Bolestivý sex kvůli vaginální suchosti

Jak se diagnostikuje primární ovariální insuficience?

Lékař provede fyzickou prohlídku a vyšetření pánve. Bude se vás také ptát na vaši zdravotní historii. Znalost vašeho typického menstruačního cyklu, předchozích těhotenství nebo používání antikoncepce je pro vašeho lékaře užitečná při diagnostice primární ovariální insuficience.

Dále pravděpodobně nařídí krevní testy k měření hladin určitých hormonů v těle. Patří mezi ně folikuly stimulující hormon (FSH), estrogen a prolaktin.

Mezi další testy, které může lékař použít, patří:

  • Krevní test (testování karyotypu) ke zjištění genetických poruch.
  • Ultrazvuk pánve (aby se podíval na vaječníky a dělohu).
  • Těhotenský test.
  • Testy protilátek pro kontrolu autoimunitních poruch.

Lékaři diagnostikují primární ovariální insuficience, pokud je vám méně než 40 let a:

  1. Nemáte žádnou menstruaci nebo abnormální menstruaci.
  2. Laboratorní testy ukazují, že vaše hladiny hormonů jsou stejné jako u ženy v menopauze.

Jak léčíte primární ovariální insuficienci?

Lékaři léčí primární ovariální insuficienci různými způsoby. Záleží na věku, příznacích a na tom, zda si přeje žena otěhotnět. Primární léčba ovariální insuficience obvykle znamená:

  • Nahrazení hormonů, které již vaječníky ženy neprodukují.
  • Léčba příznaků nebo vedlejších účinků primární ovariální insuficience (jako je noční pocení, vaginální suchost atd.).
  • Snížení rizika nemocí a problémů, které primární ovariální insuficienci způsobují.
  • Léčba nemocí a problémů, které zhoršují příznaky primární ovariální insuficienci.

Hormonální substituční terapie (HRT)

Hormonální terapie dodá tělu hormony, které vaječníky nevytvářejí. Hormonální terapie může znamenat užívání pouze estrogenu nebo užívání kombinace estrogenu a progesteronu. Hormonální terapie může pomoci snížit příznaky primární ovariální insuficience, jako je noční pocení a vaginální suchost. Sníží také riziko osteoporózy a dalších stavů, které může primární ovariální insuficience způsobit. Lékař může předepsat hormonální terapii různými způsoby, jako je pilulka, krém, gel, náplast nebo vaginální kroužek.

Pokud začnete HRT, budete pokračovat v léčbě až do věku, kdy obvykle začíná přirozená menopauza (věk 51 až 52). Prodiskutujte výhody a rizika HRT se svým doktorem, aby bylo jasné, že je pro vás to pravé.

Kromě HRT mohou další léčby být:

  • Užívání vápníku a vitamínu D ke snížení rizika osteoporózy.
  • Pravidelné fyzické cvičení, zvedání závaží (pro zdraví kostí) a udržování zdravé hmotnosti.
  • Zkoumání možností léčby neplodnosti, pokud si přejete rozšířit svou rodinu.

Pokud si nepřejete otěhotnět, nezapomeňte probrat antikoncepci se svým lékařem.

Dá se zvrátit primární ovariální insuficience?

Ne, primární ovariální insuficience není reverzibilní. Lékaři však mohou léčit příznaky, vedlejší účinky a související stavy.

Mohou vaječníky začít znovu fungovat?

Asi 25 % žen s primární ovariální insuficiencí může zaznamenat ovulaci alespoň jednou i po diagnóze. Neexistuje však léčba, která by mohla způsobit, že vaše vaječníky znovu začnou plně fungovat. Léčba primární ovariální nedostatečnosti pomáhá zmírnit příznaky tohoto stavu a snižuje riziko zdravotních stavů, které může primární ovariální insuficience způsobit.

Prognóza

Primární ovariální insuficience je obvykle trvalá. Většina žen s tímto stavem užívá dlouhodobou hormonální terapii, aby zvládla příznaky a snížila riziko komplikací.

Primární ovariální nedostatečnost často způsobuje pocity smutku a ztráty, zvláště pokud jste stále doufala, že otěhotníte. K dispozici jsou různé podpůrné skupiny a poradenství. Tyto skupiny vám mohou pomoci zvládat emoce a najít způsoby, jak se s nimi vyrovnat.

Sponzorováno

Máte s primární ovariální nedostatečností zkušenosti? Napište mi do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva