RADA: Jak fungují kortikosteroidy u ekzému?« Zpět na seznam otázek

Zdravím, moje malá dcera (8 let) má ekzém na rukou. S ničím se to moc nelepšilo, ale jakmile použiji kortikosteroidy, je to mnohem mnohem lepší prakticky do několika dnů. Jak fungují kortikosteroidy při ekzému, že to umí tak velmi zlepšit? Zároveň jsem četla, že by se kortikosteroidy neměly používat na velkou plochu kůže, je to pravda? Jaká jsou jejich negativa? Jiřina

Zeptal se na 24 března, 2025 11:01
1

Zdravím Jiřino,
ano, kortikosteroidy jsou velmi účinné při léčbě ekzému, a proto vidíte tak rychlé zlepšení. Fungují tím, že tlumí zánětlivou reakci v kůži, která je u ekzému přehnaná. Díky tomu zmírňují zarudnutí, svědění, otoky i další nepříjemné projevy. Zároveň snižují aktivitu imunitního systému v postižené oblasti, čímž potlačují zánět.

Proč se ale mají kortikosteroidy používat opatrně?
Ano, je pravda, že by se kortikosteroidy neměly používat dlouhodobě a na velké plochy, zvlášť u dětí. Důvody jsou becně tyto:

Řídnutí kůže (atrofie) – Při dlouhodobém používání může kůže ztenčovat, být křehčí a náchylnější k poranění.
Rebound efekt – Pokud se náhle vysadí, může se ekzém vrátit ještě silnější. Proto se doporučuje postupně snižovat frekvenci aplikace.
Systémové účinky – Pokud se aplikují na velké plochy nebo pod okluzivní obvazy, mohou se vstřebat do krve a ovlivnit celý organismus (např. zpomalit růst u dětí nebo ovlivnit hormony).
Ztráta účinnosti – Při častém používání si tělo může na kortikoidy „zvyknout“, a pak už nemusí fungovat tak dobře.

Jak to dělat co nejlépe?
– Kortikoidy používat jen na vzplanutí a ne dlouhodobě. Jakmile se stav zlepší, přejít na jemnější péči – hydratační a ochranné krémy.
– Používat co nejnižší možnou sílu kortikosteroidu, která zabere. U dětí se často používají slabší varianty.
Aplikovat jen a pouze na postižená místa, ne preventivně na zdravou kůži.
Hydratovat kůži každý den, aby se ekzém nevracel.

A co dál kromě kortikoidů?
Pokud se ekzém často vrací, je dobré hledat i spouštěče – alergeny, stres, strava, kontakt s dráždivými látkami (mýdla, detergenty). Někdy pomohou probiotika, omega-3 mastné kyseliny nebo zinek.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 24 března, 2025 11:04