Zdravím Jiřino,
ano, kortikosteroidy jsou velmi účinné při léčbě ekzému, a proto vidíte tak rychlé zlepšení. Fungují tím, že tlumí zánětlivou reakci v kůži, která je u ekzému přehnaná. Díky tomu zmírňují zarudnutí, svědění, otoky i další nepříjemné projevy. Zároveň snižují aktivitu imunitního systému v postižené oblasti, čímž potlačují zánět.
Proč se ale mají kortikosteroidy používat opatrně?
Ano, je pravda, že by se kortikosteroidy neměly používat dlouhodobě a na velké plochy, zvlášť u dětí. Důvody jsou becně tyto:
Řídnutí kůže (atrofie) – Při dlouhodobém používání může kůže ztenčovat, být křehčí a náchylnější k poranění.
Rebound efekt – Pokud se náhle vysadí, může se ekzém vrátit ještě silnější. Proto se doporučuje postupně snižovat frekvenci aplikace.
Systémové účinky – Pokud se aplikují na velké plochy nebo pod okluzivní obvazy, mohou se vstřebat do krve a ovlivnit celý organismus (např. zpomalit růst u dětí nebo ovlivnit hormony).
Ztráta účinnosti – Při častém používání si tělo může na kortikoidy „zvyknout“, a pak už nemusí fungovat tak dobře.
Jak to dělat co nejlépe?
– Kortikoidy používat jen na vzplanutí a ne dlouhodobě. Jakmile se stav zlepší, přejít na jemnější péči – hydratační a ochranné krémy.
– Používat co nejnižší možnou sílu kortikosteroidu, která zabere. U dětí se často používají slabší varianty.
– Aplikovat jen a pouze na postižená místa, ne preventivně na zdravou kůži.
Hydratovat kůži každý den, aby se ekzém nevracel.
A co dál kromě kortikoidů?
Pokud se ekzém často vrací, je dobré hledat i spouštěče – alergeny, stres, strava, kontakt s dráždivými látkami (mýdla, detergenty). Někdy pomohou probiotika, omega-3 mastné kyseliny nebo zinek.