Sponzorováno

Lhermittův příznak – co je to a jak ho řešit? Příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (9)

  • Lhermittův příznak je neurologický fenomén, při kterém pacient při předklonu hlavy pocítí krátký, ostrý elektrizující pocit, který se šíří dolů po páteři a někdy i do končetin.
  • Tento jev je často spojován s poškozením nebo demyelinizací nervových drah v míše, například u roztroušené sklerózy, cervikální myelopatie nebo po poranění míchy.
  • Příčinou je přerušení normálního vedení nervových impulzů kvůli poškození myelinové pochvy nervových vláken.
  • Lhermittův příznak se může objevit i u jiných stavů, například při nedostatku vitamínu B12, radioterapii míchy nebo zánětlivých onemocněních CNS.

Jaké je to Lhermittův příznak?

Lhermittův příznak je rychlý, bolestivý elektrický vjem podobný šoku, který cítíte na krku a páteři. Může se rozšířit do rukou a nohou. Tento pocit můžete cítit, když nakloníte hlavu dopředu, zakašlete nebo kýchnete. Trvá pouze několik sekund, ale může se objevit mnohokrát za den.

Můžete třeba slyšet, jak lékař mluví o Lhermitteově znamení jako o Lhermitteově fenoménu, fenoménu holičského křesla nebo akutní záchvatové bolesti. To všechno označuje Lhermittův příznak.

Lhermittův příznak je neurologický fenomén, při kterém pacient při předklonu hlavy pocítí krátký, ostrý elektrizující pocit, který se šíří dolů po páteři a někdy i do končetin.

Lhermittův příznak je neurologický fenomén, při kterém pacient při předklonu hlavy pocítí krátký, ostrý elektrizující pocit, který se šíří dolů po páteři a někdy i do končetin.

 

Je Lhermittův příznak nebezpečný?

Lhermittův příznak není nebezpečný ani život ohrožující. Netrvá dlouho a lze ho zmírnit tím, že se vyhnete pohybům, které ho spouštějí. Tento příznak se může objevit jednou nebo několikrát během života v závislosti na příčině. Nebo i několikrát za den.

Neexistuje žádný specifické vyšetření na Lhermittův příznak. Lékař však pro řešení může nabídnout zobrazovací testy, aby zjistil, co způsobilo tento příznak, jako je vyšetření MRI (magnetická rezonance).

Jiný test, nazývaný Spurlingův test, se někdy používá k diagnostice některých typů bolesti v oblasti krku. Lékař povede vaše fyzické pohyby, aby zjistil, zda pohyby způsobují bolest. Pozitivní výsledek testu znamená, že jste během testu pociťovali bolest krku a pravděpodobně máte kompresi nervů v páteři.

Co způsobuje Lhermittův příznak?

Lhermittův příznak způsobuje poškození nervů v míše. Toto poškození nervů je známé jako léze nebo „jizva“. Lékař může při zobrazovacím testu najít lézi ve vaší krční páteři.

K lézi obvykle dochází v důsledku demyelinizace (destrukce myelinu). Myelin je ochranný obal kolem nervové buňky. Myelin pomáhá přenášet zprávy z vašeho mozku do jiných částí vašeho těla.

Když je tento obal poškozen, mohou určité pohyby krku způsobit přehnanou reakci postiženého nervu. Vysílá signály bolesti do vašeho mozku a vyvolává pocit šoku podél páteře.

Myelinová vrstva

Myelinová vrstva

 

Mezi běžné příčiny Lhermitteova příznaku patří:

Sponzorováno

  • Problém postihující míchu.
  • Vedlejší účinek léku nebo léčby (jako je chemoterapie nebo radiační terapie).

Nejčastějším stavem, který způsobuje Lhermittův příznak, je roztroušená skleróza. Studie zjistily, že téměř 1 ze 3 lidí s diagnózou roztroušené sklerózy zažije Lhermittův příznak alespoň jednou za život.

Mezi další běžné stavy, které způsobují tento příznak, patří:

Toto není vyčerpávající seznam všech příčin tohoto příznaku. Lékař diagnostikuje základní příčinu, aby ji pomohl pacientovi léčit.

Co spouští Lhermittův příznak?

Některé pohyby mohou vyvolat Lhermittův příznak neboli způsobit náhlou bolest. Mezi tyto pohyby patří:

  • Sklonění hlavy dolů
  • Kašel
  • Kýchání
  • Zívání

Pravděpodobnost, že Lhermittův příznak zažijete, je pravděpodobnější, když:

  • Cvičíte
  • Jste ve stresu
  • Jste unavení

Jak se léčí Lhermittův příznak

Léčba Lhermitteova příznaku není vždy nutná, protože pocit trvá jen několik sekund, než odezní.

Léčba a řešení zdravotního problému, který způsobuje tento příznak, vám může pomoci jej zaznamenat méně často. Lékař může také doporučit následující:

  • Užívání léků (jako je gabapentin).
  • Terapie pulzním elektromagnetickým polem, která vysílá vlny energie do postižených nervů.
  • Nošení nákrčníku k omezení pohybů krku dopředu.
  • Pracovní nebo fyzikální terapie k procvičování technik svalové relaxace a strečinku.
  • Podstoupení chirurgického zákroku ke zmírnění komprese kolem páteře.

Protože existuje mnoho možných příčin, lékař vytvoří plán léčby, který bude specifický pro vaši situaci. To, co u vás funguje k léčbě tohoto příznaku, se může lišit od toho, co funguje u někoho jiného.

Lze zabránit Lhermitteovu příznaku?

Neexistuje způsob, jak zcela zabránit Lhermitteově příznaku. Léčba jakýchkoli stavů, které vedou k tomuto příznaku, může snížit četnost výskytu.

Jedním ze způsobů, jak zabránit příznaku, je vyhnout se věcem, které jej spouštějí, jako je předklonění hlavy. To není vždy možné, protože se jedná o velmi běžný pohyb.

Můžete také mluvit s lékařem o způsobech, jak snížit kašel a kýchání, zejména pokud máte alergie nebo nějaké onemocnění, které může Lhermitteův příznak zhoršit.

Sponzorováno

A co vy? Zažili jste Lhermitteův příznak? Co vám nakonec pomohlo? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva