RADA: Proč děti nemohou kofein?« Zpět na seznam otázek

Napadá mě, proč děti vlastně nemohou kofein či pít kávu? Co je na kofeinu takové, že by to dětem nějak ublížilo? Tak by je trochu nabudil, ale nic tak hrozného by se dětem z kofeinu nestalo, ne? Proč tedy děti nemůžou kofein či kávu pít? Patrik

Zeptal se na 7 února, 2025 08:47
1

Zdravím, Patriku, dobrá otázka. Děti samozřejmě přežijí šálek kávy, ale existuje několik důvodů, proč by se měly kofeinu vyhýbat.

Kofein je stimulant a ovlivňuje nervovou soustavu
Dětský mozek se stále vyvíjí a je mnohem citlivější na stimulanty než mozek dospělého. Kofein může u dětí způsobit nervozitu, úzkost, neklid a poruchy soustředění. A to u dětí fakt přeci nechcete.

Kofein u dětí zhoršuje spánek
Děti obecně potřebují více spánku než dospělí, ale kofein narušuje spánkové cykly. Nedostatek spánku pak ovlivňuje učení, chování a celkové zdraví. To taky u dětí přeci nepotřebujeme.

Může zatěžovat srdce a zvyšovat krevní tlak
I když dospělí zvládají kofein celkem dobře, u dětí může vést ke zvýšené srdeční frekvenci a kolísání krevního tlaku. To může být nebezpečné, zvlášť pokud má dítě nějaké skryté srdeční onemocnění.

Zvyšuje riziko dehydratace
Kofein je diuretikum, což znamená, že podporuje vylučování tekutin. U dětí, které mají menší tělesnou hmotnost a potřebují hodně vody pro správný vývoj, může přispět k dehydrataci.

Ovlivňuje vstřebávání vápníku
Děti potřebují vápník pro zdravé kosti a zuby, ale kofein může narušovat jeho vstřebávání. To by mohlo vést k problémům s růstem a kostní hmotou.

Kofein může u dětí teoreticky způsobit závislost
Dětský mozek je náchylnější k návykovým látkám, a i když kofein není klasická droga, tělo si na něj může rychle zvyknout. To může vést k závislosti a abstinenčním příznakům, jako jsou bolesti hlavy, podrážděnost a únava.

Pokud hledáte nějakou zdravější alternativu, může to být třeba teplé mléko, ovocné čaje nebo kakao. Ty dodají energii přirozeně, bez negativních účinků kofeinu.

Takže i když malá dávka kofeinu dítě samozřejmě nezabije, dlouhodobě mu určitě neprospěje. Tak to je a studie to potvrzují :)

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 7 února, 2025 08:53