Obsah článku
- Androfobie je chorobný strach z mužů. Jedná se o specifickou fobii, kdy postižená osoba pociťuje silnou úzkost, paniku nebo nepohodlí při kontaktu s muži, a to i v situacích, které nejsou objektivně nebezpečné.
- Častou příčinou jsou nějaké traumatické zážitky – např. špatné zkušenosti s muži, zneužívání nebo násilí.
- Projevy jsou hlavně vyhýbání se mužům nebo místům, kde by se mohli vyskytovat a pak silná úzkost, třes, zrychlený tep, pocení při kontaktu s mužem.
- Možné jsou i panické ataky v přítomnosti mužů.
Co je to androfobie?
Lidé s androfobií mají strach z mužů. Fobie znamená strach a „andros“ je řecké slovo pro člověka. Osoba s androfobií zažívá extrémní úzkost nebo strach z mužů. U některých lidí dokonce i obrázky mužů vyvolávají okamžité příznaky fobie.
Androfobie je starý pojem, ale hnutí „Me Too“ tuto terminologii přinášelo stále častěji do kolektivního centra pozornosti. Androfobie je však starší termín, na který bylo zaměřeno více pozornosti. Toto hnutí bylo způsobem, jak ukázat podporu obětem sexuálního obtěžování, napadení nebo znásilnění.
Hnutí Me Too je celosvětové sociální hnutí proti sexuálnímu obtěžování a násilí, které dává obětem prostor sdílet své zkušenosti a upozorňovat na systémové problémy ve společnosti. Pojem „Me Too“ poprvé použila aktivistka Tarana Burke v roce 2006 jako součást kampaně na podporu přeživších sexuálního násilí, zejména černošských žen a dívek z chudších komunit. Hnutí se globálně rozšířilo v roce 2017, kdy herečka Alyssa Milano vyzvala ženy na Twitteru, aby napsaly „#MeToo“, pokud byly oběťmi sexuálního obtěžování či násilí. Kampaň získala obrovskou pozornost po odhalení sexuálních deliktů hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, což vedlo k jeho odsouzení.
Co je to fobie?
Fobie je běžný typ úzkostné poruchy. Způsobuje, že si vypěstujete značný strach z něčeho, co není v souladu se skutečným nebezpečím obávaného předmětu. Androfobie spadá do kategorie specifické fobické poruchy. To znamená, že se bojíte určité entity (v tomto případě mužů) nebo máte z ní obavy. V důsledku toho se můžete vyhýbat situacím zahrnujícím muže nebo zažít silnou úzkost, když tyto situace nastanou.
Jaký je rozdíl mezi androfobií a misandrií?
Misandrie je nenávist k mužům. Jeho protipólem je misogynie, nenávist k ženám. Člověk s androfobií se mužů bojí.
Příčiny androfobie
Ne vždy existuje jasná příčina, proč se u lidí rozvíjejí tato fobie. Strach z mužů často začíná v dětství a může přetrvávat až do dospělosti. U některých lidí může dřívější děsivá zkušenost s mužem během dětství způsobit androfobii. Tyto situace mohou vést k posttraumatické stresové poruše a také ke strachu z mužů.
Obecně jsou příčiny androfobie následující:
- Traumatické zážitky – například špatné zkušenosti s muži, zneužívání nebo domácí násilí.
- Výchova a prostředí – pokud někdo vyrůstal v prostředí, kde byli muži zobrazováni jako nebezpeční.
- Psychické poruchy – androfobie může být spojena s úzkostnými poruchami nebo posttraumatickou stresovou poruchou.
Čeho se lidé s androfobií bojí?
Androfobie ovlivňuje každého jinak. Člověk může být:
- Schopní být kolem mužů, kterým důvěřujete jako příbuzní nebo manželé, ale ne být s ostatními muži.
- Nechopen být v blízkosti muže, aniž by zažil příznaky paniky.
- Úzkostlivý jen při pomyšlení na to, že je v těsné blízkosti mužů nebo vidí vizuální obrazy mužů.
- Bojácný a proto se vyhýbá jakékoli situaci, která ho přivádí do blízkosti mužů.
Projevy a příznaky androfobie
Dítě, které se bojí mužů, může křičet, plakat, utíkat nebo se snažit před mužem schovat. Tyto reakce se mohou zlepšit, když dítě postupně stárne. Dospělí s androfobií si často uvědomují, že jejich strach z mužů je iracionální, ale nedokážou ovládat své fyzické reakce.
Sponzorováno
Příznaky androfobie se pohybují od mírných až po extrémní. Mohou být:
- Vyhýbání se mužům nebo situacím, kde by se mohli vyskytovat.
- Silná úzkost, třes, pocení či zrychlený tep při kontaktu s mužem.
- Panické ataky při setkání s mužem.
- Závrať
- Sucho v ústech
- Extrémní pocit děsu nebo hrůzy
- Neschopnost mluvit nebo koktání
- Nevolnost
- Bolest žaludku
- Nadměrné pocení (hyperhidróza)
- Rychlé dýchání a srdeční frekvence
- Třes nebo chvění
- Svalové napětí
- Bolest hlavy
- Bolest svalů nebo napjaté svaly
Jak se androfobie diagnostikuje?
Neexistuje nějaký specifický test na androfobii, ale vzorec symptomů společných pro androfobii je diagnostikován stejným způsobem jako jiné specifické fobie. Odborník v oblasti duševního zdraví, jako je psycholog, může vyhodnotit vaše příznaky a stanovit diagnózu.
Pro diagnózu specifické fobické poruchy musí být přítomny následující faktory:
- Intenzivní strach z mužů je u člověka přítomen nejméně šest měsíců.
- Příznaky se téměř vždy objeví okamžitě, když je člověk v blízkosti mužů nebo přemýšlí o blízkosti mužů.
- Úzkost nebo strach způsobuje, že se člověk vyhýbá situacím, kde mohou být přítomni muži.
- Strach ovlivňuje schopnost člověk pracovat, socializovat se a užívat si života.
- Pocity strachu nebo úzkosti neodpovídají skutečnému nebezpečí.
Léčba – co je léčba androfobie?
Mnoho lidí se naučí překonat androfobii s pomocí odborníka na duševní zdraví a psychoterapie (terapie rozhovorem). Můžete mít prospěch z jedné nebo více těchto metod léčby:
- Kognitivně behaviorální terapie (KBT): S KBT se naučíte změnit své vnímání a reakce na situace, které způsobují příznaky. U lidí, kteří prošli traumatickými událostmi vedoucími k fóbii z mužů, může tato terapie také řešit myšlenky a přesvědčení o vaší historii a zkušenostech.
- Expoziční terapie: Postupně čelíte svému strachu prostřednictvím neustálého vystavování se obrazům nebo situacím, které způsobují příznaky, abyste se naučili tolerovat a případně zmírnit příznaky úzkosti. Expoziční terapie pomáhá až 90 % lidí, kteří mají specifické fobie. Obvykle je to dobrá metoda léčby.
- Léky: Léky proti úzkosti mohou být užitečné při krátkodobém užívání, když třeba chodíte na psychoterapii. Léky vám mohou usnadnit přechod do blízkosti mužů a zároveň minimalizovat příznaky. U některých lidí je nutné dlouhodobé užívání léků ke zvládnutí příznaků úzkosti. Ale to je spíš výjimka.
Sponzorováno
Pokud máte podezření, že trpíte androfobií, je vhodné vyhledat odbornou pomoc a pracovat na zvládnutí strachu. Strach z mužů může ztížit práci, socializaci, cestování, vztah nebo mnoho věcí, které většině lidí přinášejí radost. Úplně se vyhýbat mužům není reálné. Profesionál v oblasti duševního zdraví vám může pomoci překonat androfobii. Můžete mít prospěch z expoziční terapie, stejně jako z KBT nebo jiných terapií, v závislosti na události, která fobii způsobuje.
Studie a zdroje článku
- Androphobia, Demasculinization, and Professional Conflicts Autor: Anders Ottosson
- Zdroj obrázku: VitalikRadko / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fobie
Přečtěte si také naše další články