Obsah článku
- Defibrilace je léčebný zákrok, který slouží k obnovení normálního srdečního rytmu pomocí elektrického výboje. Tento výboj je aplikován přes hrudník pacienta pomocí přístroje zvaného defibrilátor.
- Defibrilace se využívá při život ohrožujících poruchách srdečního rytmu.
- Defibrilace dočasně zastaví elektrickou aktivitu srdce. Tím poskytne možnost, aby si srdeční buňky synchronizovaly svůj rytmus a obnovily normální srdeční činnost.
- Defibrilace je klíčovým prvkem při resuscitaci a významně zvyšuje šance na přežití při srdeční zástavě.
Co je to defibrilace?
Defibrilace znamená použití elektrického proudu, který pomáhá srdci vrátit se k normálnímu rytmu, když se v dolních komorách srdce (komorách) objeví potenciálně smrtelná arytmie (abnormální srdeční rytmus). Defibrilace je nejúčinnější, když lékař aplikuje výboj elektrického proudu co nejdříve po začátku arytmie.
Kdy se defibrilace používá? Defibrilace může pomoci s těmito problémy:
Defibrilace se využívá při život ohrožujících poruchách srdečního rytmu, konkrétně:
- Fibrilace komor (ventrikulární fibrilace): Nekontrolovaný a chaotický rytmus srdečních komor, při kterém srdce nemůže pumpovat krev.
- Komorová tachykardie bez pulzu: Velmi rychlý rytmus, při kterém srdce nedokáže efektivně pumpovat krev.
Kdo potřebuje či může potřebovat defibrilaci?
Pacient se specifickými typy arytmií uvedenými výše může potřebovat defibrilaci. Pokud jsou v nemocnici nebo na místě, kde je automatický externí defibrilátor, někdo jim může pomoci. A ti pacienti, kteří jsou vystaveni vysokému riziku potenciálně smrtelného srdečního rytmu, musí mít defibrilátor neustále u sebe.
Osobní defibrilátory
Výboje z těchto menších defibrilátorů mohou být bezbolestné, nebo mohou mít takový výkon, že pacient cítí bolest, jako by ho někdo kopl do hrudníku.
Lidé s rizikem nebezpečné arytmie mohou používat tyto typy osobních defibrilátorů:
- Nositelný kardioverter defibrilátor podobný vestě. Dáte si to pod oblečení, aby se senzory dotýkaly vaší pokožky. Dokážou detekovat abnormální rytmus a poslat šok, když jej potřebujete.
- Implantovatelný kardioverter defibrilátor (ICD) sleduje arytmie a koriguje je správným množstvím výboje, který potřebujete. I když je defibrilátor podobný kardiostimulátoru ve své schopnosti udržet vaše srdce v tepu, má přidanou schopnost poskytnout srdeční výboj, když detekuje smrtelný rytmus.
Defibrilace tedy pacientovi dává šanci přežít náhlou zástavu srdce. Lidé v okolí pacienta mu mohou poskytnout kardiopulmonální resuscitaci, dokud někdo nemůže použít defibrilaci. Defibrilaci můžete pacientovi provést, i když má daná osoba kardiostimulátor nebo implantabilní kardioverter defibrilátor (ICD).
Cíl defibrilace
Defibrilace dočasně zastaví elektrickou aktivitu srdce. Tím poskytne možnost, aby si srdeční buňky synchronizovaly svůj rytmus a obnovily normální srdeční činnost.
Sponzorováno
Jak probíhá defibrilace?
- Zhodnocení stavu pacienta: Defibrilace se provádí pouze u pacienta v bezvědomí, který nedýchá nebo nemá hmatný puls.
- Použití přístroje: Elektrody se umístí na hrudník pacienta. Přístroj analyzuje srdeční rytmus.
- Podání výboje: Pokud je detekován defibrilovatelný rytmus, přístroj podá elektrický výboj.
Co se děje před defibrilací?
První zasahující nebo lékař bude provádět kardiopulmonální resuscitaci (KPR), dokud nebude defibrilátor připraven a nabit.
Když se první zasahující či lékař chystají aplikovat výboj, zajistí, aby se nikdo nedotýkal osoby, která má výboj dostat (nebo její postele).
Automatizovaný externí defibrilátor (AED) – nacházející se třeba na letištích a dalších veřejných místech – může zkoumat srdeční rytmus a zjistit, zda je to typ arytmie, který vyžaduje výboj. Sám se nabíjí a poté dává slovní pokyny k použití.
Co se děje při defibrilaci?
Lékař bude postupovat podle následujících kroků:
- Umístí dvě defibrilační defibrilační elektrody nebo lepicí podložky, někdy se jim říká pádla, (připojené k defibrilátoru) na hrudník. Jedno pádlo nebo podložka půjde pod pravé rameno a druhé pod levou bradavku. Podložky mají v sobě vodivý materiál, aby se zabránilo popálení, ale lékař před použitím pádel bude muset nanést vodivý materiál na hrudník.
- U lepivých podložek uvolní náboj stisknutím tlačítka na defibrilátoru. Při použití pádel stiskněte tlačítko na každém pádlu současně.
- Defibrilace nakrátko zastaví pohyb srdečního svalu, aby srdce mohlo generovat elektrický impuls a spustit normální rytmus. Defibrilace v podstatě restartuje srdce.
Co se stane po defibrilaci?
Lékař bude znovu provádět KPR po dobu dvou minut, zkontroluje, zda má pacient puls a zda je jeho srdeční rytmus normální. Pokud je to nutné, udělá více KPR a dají pacientovi další elektrický výboj. Pokud defibrilace nefungovala, dají mu také léky (epinefrin nebo amiodaron).
Jaké jsou výhody defibrilace?
Defibrilace vám může zachránit život, pokud ji dostanete během prvních 10 minut po fibrilaci komor.
Jaká jsou rizika nebo komplikace defibrilace?
Pokud provádíte defibrilaci u někoho, kdo nemá komorovou tachykardii (bez pulzu) nebo fibrilaci komor, můžete způsobit fibrilaci komor a srdeční zástavu.
A co regenerace?
Regenerace ze zástavy srdce a defibrilace je pro mnoho přeživších dlouhodobým úsilím v řádu měsíců nebo let. Po zástavě srdce má až 40 % přeživších určitou úroveň postižení, která jim po propuštění z nemocnice brání vrátit se do práce nebo vykonávat běžné denní činnosti. Mnoho přeživších se třeba potýká se zvýšenou únavou. Můžete také potřebovat čas, abyste se zotavili ze zlomeniny žeber z KPR a vypořádali se s dalšími problémy, jako jsou záchvaty nebo potíže s chůzí. Možná budete potřebovat pracovní, fyzikální a/nebo logopedickou terapii.
Defibrilace je tedy klíčovým prvkem při resuscitaci a významně zvyšuje šance na přežití při srdeční zástavě.
VIDEO: Co dělá defibrilátor? Vědecké kladivo
VIDEO: Život s defibrilátorem
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Defibrillation and refractory ventricular fibrillation Autoři: Bas J Verkaik, Robert G Walker
- Zdroj obrázku: pixelaway / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články