Sponzorováno

Fungují brýle blokující modré světlo? 4.5/5 (8)

  • Brýle blokující modré světlo mohou být užitečné, ale jejich účinnost závisí na tom, k čemu je potřebujete a jak jsou používány.
  • Dlouhodobé sledování obrazovek (počítač, telefon) může vést k digitální únavě očí. Brýle blokující modré světlo mohou snížit oslnění a potenciálně zvýšit pohodlí, ale nemusí vždy odstranit všechny symptomy. Klíčové je rozhodně pravidelné odpočívání očí.
  • Modré světlo, zejména večer, narušuje produkci melatoninu, což je hormon regulující spánek. Používání těchto brýlí 1–2 hodiny před spaním může pomoci zlepšit kvalitu spánku, pokud často používáte obrazovky večer.
  • Neexistuje dostatek důkazů, že běžné vystavení modrému světlu z elektronických zařízení přímo poškozuje oči nebo sítnici. Brýle tedy nejsou nezbytné pro prevenci vážných očních onemocnění.

Doporučuje se pravidlo 20-20-20 (každých 20 minut se dívat na 20 sekund na něco vzdáleného 20 stop, tedy asi 6 metrů).

Doporučuje se pravidlo 20-20-20 (každých 20 minut se dívat na 20 sekund na něco vzdáleného 20 stop, tedy asi 6 metrů).

Modré světlo je specifický druh světla s krátkou vlnovou délkou. Tento typ světla je vyzařován z monitorů počítačů, z mobilních zařízení, z ploché televize a z mnoha dalších zařízení, která mají obrazovky.

Aby se snížily negativní účinky způsobené modrým světlem, existují na trhu brýle a čočky, které modré světlo blokují. Tyto brýle tak mohou pomoci omezit množství vystavení očí modrému světlu. Je to ale pravda? Fungují brýle na blokování modrého světla?

Čtěte dále a zjistěte, co víme o brýlích na modré světlo, a také to, co vy sami můžete udělat, abyste zabránili negativním účinkům tohoto typu světla.

Proč by nás modré světlo mělo vlastně zajímat?

Modré světlo je druh viditelného světla ve světelném spektru. Má relativně krátkou vlnovou délku 415 až 455 nanometrů. Z tohoto důvodu mají paprsky modrého světla více energie než mnoho jiných typů světla.

Modré světlo není produkováno pouze umělými zdroji. Modré světlo vidíme přirozeně pokaždé, když se podíváme nahoru na oblohu.

Po tisíce let byli ale lidé vystaveni modrému světlu pouze během hodin, kdy vyšlo slunce. Náš mozek je tedy trénován tak, aby interpretoval modré světlo jako vodítko k tomu, abychom byli bdělí, energičtí a udrželi naše tělo připravené k akci. Tak modré světlo na naše tělo funguje.

To je důvod, proč expozice modrého světla z moderních zařízení může zmást naše tělo. Cyklus probouzení a spánku může být ovlivněn vysokou úrovní vystavení modrému světlu – například z umělého zdroje (jako je váš smartphone) v jinak tmavém prostředí.

A pokud jste během dne vystaveni příliš velkému množství modrého světla, vaše oči se mohou brzy unavit.

Suché oko je také vedlejším účinkem nadměrné expozice modrému světlu. Na svých zařízeních můžete být každý den déle než 10 hodin, a to jak doma, tak v práci – takže tyto příznaky možná znáte.

Z těchto důvodů se na trhu objevily brýle s modrým světlem. Tento typ brýlí je určen k filtrování modrého světla při průchodu světelných vln do vašich očí. Myšlenka je taková, že by vám brýle měly umožnit používat zdroje modrého světla, jako jsou smartphony a notebooky, jen s minimálními vedlejšími účinky modrého světla.

Fungují brýle s modrým světlem?

Studie z roku 2023 komplexně zkoumala, zda brýle s modrým světlem mají ty výhody, které uvádí. Tato studie dospěla k závěru, že použití čoček s filtrem modrého světla ke snížení zrakové únavy při používání počítače nemusí mít žádné krátkodobé výhody ve srovnání s čočkami nefiltrujícími modré světlo. Je potřeba další výzkum.

Přehled tří klinických studií z roku 2017 zjistil „jen velmi slabé“ důkazy na podporu používání brýlí blokujících modré světlo k ochraně zdraví očí a prevenci suchého oka.

Sponzorováno

A další studie z roku 2017 zjistila, že pouze jedna třetina účastníků studie uvedla, že mají prospěch z používání brýlí s vrstvou blokující modré světlo na čočce. Účastníci studie tvrdili, že brýle snižují oslnění a jemně zlepšují vizi během doby, kdy se dívali na monitory a obrazovky. Za zmínku ale také stojí, že tato druhá studie byla financována prodejcem brýlí s blokováním modrého světla Swiss Lens Laboratory Ltd. To může naznačovat určité zkreslení výsledků studie kvůli soukromému financování s vlastním zájmem o výsledky, které mohou vést k zisku společnosti.

Co o brýlích na blokování modrého světla říkají studie?

Úleva od digitální únavy očí

Některé studie naznačují, že brýle mohou mírně zlepšit pohodlí očí během dlouhého používání obrazovek. To je však často spojeno spíše se snížením jasu a zlepšením kontrastu než pouze s blokováním modrého světla.

Vliv na spánek

Blokování modrého světla večer může zlepšit kvalitu spánku. Modré světlo narušuje produkci melatoninu, hormonu spánku, což může ztížit usínání.

Ochrana sítnice

Z dlouhodobého hlediska může snížení expozice modrému světlu chránit sítnici, ale k potvrzení této hypotézy jsou potřeba další výzkumy.

Jak snížit expozici modrému světlu?

Nemusíte si kupovat brýle s modrým světlem, abyste snížili expozici modrému světlu.

Chraňte své oči před únavou a únavou tím, že si osvojíte některé zdravé návyky, jako třeba tyto:

  • Dělejte si přestávky od svých monitorů a displayů. Choďte ven během dne na procházky. Během těchto přestávek telefon nekontrolujte, navytahujte ho z kapsy. Takovou procházkou venku můžete také přijmout vitamín D a spojit se s přírodou, čímž snížite stres.
  • Ztlumte světla u vás doma nebo v práci. Zvažte použití červeného světla místo LED žárovky jako nočního světla ve vaší ložnici. Červené světlo méně pravděpodobně naruší váš cirkadiánní rytmus, protože vlnové délky červeného světla jsou kratší.
  • Věnujte se koníčkům, u kterých se nepoužívá obrazovka. Čas bez obrazovky – třeba strávený čtením, háčkováním nebo pečením – může pomoci snížit expozici modrému světlu. Ideální je i sport venku. Třeba běh v parku je super.
  • Toto mám ráda. Zaveďte ve své ložnici pravidlo „bez obrazovky a displaye“. Snažte se vyhýbat obrazovkám 2 až 3 hodiny předtím, než půjdete spát.
  • Vytvořte si doma místa bez obrazovky. Do těchto míst se můžete stáhnout a na chvíli si odpočinout od vystavení modrému světlu. Ideální je ložnice a toaleta :)
  • Při práci na PC dbejte na správné osvětlení. Ujistěte se, že obrazovka není jediným zdrojem světla v místnosti.
  • U moderních zařízení používejte softwarové filtry. U zařízení můžete zapnout režim nočního světla, který také snižuje emisi modrého světla.

Signály, které modré světlo vysílá do vašeho mozku, mohou tedy narušit produkci spánkového hormonu melatoninu v těle. To může ztížit usínání a zhoršovat kvalitu spánku po použití zařízení s displayem v noci.

A kromě kvality spánku, narušení melatoninu naruší celou hormonální rovnováhu ve vašem těle.

Špatná kvalita spánku může také změnit způsob, jakým vaše tělo reaguje na stres. Když nemáte dostatek REM spánku, vaše mysl není schopna se plně uvolnit.

Závěr

Závěrem, brýle blokující modré světlo mohou být užitečné, ale nejsou nezbytné pro každého. Zlepšení únavy očí můžete dosáhnout i dalšími opatřeními. Pokud vás oči často bolí nebo máte jiné potíže, zvažte konzultaci s očním lékařem. Nejlepší způsob, jak dosáhnout úlevy od únavy očí, jsou pravidelné přestávky od obrazovek a displayů. Každých 20 minut se na přibližně 20 sekund odvracejte od obrazovky na objekt vzdálený asi 20 stop, to je asi 6 metrů. Obecně tak vlastně neexistuje nic, co by podporovalo důvody, abychom si takové brýle ve velkém kupovali.

Sponzorováno

A moje rada? Večer vyměňte smartphone nebo telefon za dobrou knihu ;)

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva