Sponzorováno

Hyperventilační syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.3/5 (10)

  • Hyperventilační syndrom je stav, při kterém dochází k nadměrnému a zrychlenému dýchání (hyperventilaci), což vede k nerovnováze hladin oxidu uhličitého (CO₂) v krvi. Tato nerovnováha způsobuje příznaky, které mohou být fyzické i psychické.
  • Nejčastěji je hyperventilační syndrom spojen s úzkostí, stresem nebo panickou poruchou.
  • Pokud máte podezření na hyperventilační syndrom, je dobré to konzultovat s lékařem, aby se vyloučily jiné závažné příčiny podobných příznaků, například problémy se srdcem nebo plícemi.

Co je hyperventilační syndrom?

Hyperventilační syndrom znamená časté epizody hyperventilace, které nejsou způsobeny fyzickými stavy. Epizody mohou trvat několik minut až hodinu a zmizí samy. Hyperventilace je abnormální dýchání, které znamená rychlé a hluboké dýchání.

Hyperventilace vytváří nízkou hladinu oxidu uhličitého (respirační alkalóza) v krevním řečišti člověka. To vede ke zúžení krevních cév, včetně těch, které přivádějí krev do vašeho mozku. Když se tyto krevní cévy zúží (sevřou), způsobí to kaskádu příznaků, jako jsou závratě, bušení srdce a pocity dušnosti.

Většina lidí s hyperventilačním syndromem si neuvědomuje, že dýchají abnormálně. Jen si všímají příznaků, které hyperventilace způsobuje.

Jaké jsou příznaky hyperventilačního syndromu?

Epizody hyperventilace se mohou objevit v reakci na silné emoce nebo mohou začít náhodně. Mohou trvat až hodinu a zastavit se mohou samy bez lékařského zásahu.

K hyperventilaci dochází, když člověk rychle a zhluboka dýchá. Možná si neuvědomuje, že takto dýchá. Pravděpodobně si však člověk všimne symptomů, které hyperventilace způsobuje, jako tyto:

Respirační příznaky:

  • Zrychlené a hluboké dýchání.
  • Pocit dušnosti.

Neurologické příznaky:

  • Závratě.
  • Brnění nebo mravenčení v prstech, rtech nebo obličeji.
  • Svalové křeče nebo pocit stažení v rukou a nohou.
  • Rozmazané vidění.

Kardiovaskulární příznaky:

  • Bušení srdce (palpitace).
  • Bolest na hrudi.

Psychické příznaky:

  • Úzkost.
  • Strach z blížící se katastrofy.

Další příznaky:

  • Pocit slabosti.
  • Pocení.

Příčiny – co způsobuje hyperventilační syndrom?

Vědci neznají přesnou příčinu hyperventilačního syndromu. V některých případech mohou epizody vyvolat stres, strach a úzkost. V jiných případech osoba nemůže pojmenovat žádný druh spouštěče a zdá se, že epizody začínají náhodně.

Není jasné, jak emoční stres způsobuje hyperventilaci, ale vědci se domnívají, že to souvisí s reakcí těla „bojuj nebo uteč“. Váš sympatický nervový systém aktivuje tělesné procesy, které vám pomáhají ve chvílích nouze, zejména v době stresu nebo nebezpečí. Během těchto časů vaše tělo potřebuje více kyslíku, aby zásobilo svaly, což spouští zrychlené dýchání. Pokud ale není potřeba se v těchto situacích namáhat, zrychlené dýchání se může změnit v hyperventilaci.

Jaký je rozdíl mezi hyperventilačním syndromem a záchvaty paniky?

Hyperventilační syndrom a panická porucha (záchvaty paniky) jsou odlišné stavy, i když se jejich příznaky mohou překrývat.

Záchvat paniky způsobuje náhlé, dočasné pocity strachu a silné fyzické reakce v reakci na běžné, neohrožující situace. Panická porucha je úzkostná porucha, která v sobě zahrnuje několik neočekávaných záchvatů paniky. Hlavním rysem panické poruchy je, že k atakům obvykle dochází bez varování a nejsou způsobeny jiným duševním nebo fyzickým stavem.

Epizody hyperventilačního syndromu se mohou objevit jako reakce na silné emoce, jako je strach, úzkost nebo hněv. Někdy se epizody dějí náhodně. Alternativně může být hyperventilace také spouštěčem úzkosti a strachu.

Studie říkají, že asi polovina lidí s panickou poruchou má hyperventilační syndrom a 25 % lidí s hyperventilačním syndromem má panickou poruchu.

Jak se hyperventilační syndrom vlastně diagnostikuje?

Pro hyperventilační syndrom neexistují žádná specifická diagnostická kritéria. Lékaři tak musí vyloučit jiné možné příčiny hyperventilace, aby mohli diagnostikovat hyperventilační syndrom.

Sponzorováno

Obecně se lékař zeptá na vaše příznaky a anamnézu a provede fyzickou prohlídku. Může dále začít následujícími testy, aby se vyloučily běžné zdravotní problémy, které způsobují hyperventilaci:

  • Pulzní oxymetrie: Lidé s hyperventilačním syndromem mají obvykle hladinu saturace krve kyslíkem na nebo blízko 100 %. Hodnota nižší než 95 % může znamenat nějaký zdravotní problém.
  • Rentgen hrudníku: Toto zobrazovací vyšetření může zkontrolovat jakékoli plicní problémy.
  • Elektrokardiogram (EKG): Toto vyšetření může zkontrolovat srdeční problémy.

Existuje několik možných fyzických příčin hyperventilace, takže si mohou objednat další testy, jako jsou krevní testy a další zobrazovací testy.

A co léčba? Jak se léčí hyperventilační syndrom?

Hlavní léčbou hyperventilačního syndromu je uklidnění a rekvalifikace dýchání.

Pokud lékař vyloučil všechny ostatní možné příčiny hyperventilace, ujistil vás, že vaše epizody a příznaky nejsou známkou škodlivého zdravotního problému. Naučí vás také určitá dechová cvičení, abyste se pokusili předejít budoucím epizodám.

Jedním typem rekvalifikace dýchání je brániční (abdominální) dýchání. Tento typ dýchání znamená to, že při dýchání použijete břicho, nikoliv hrudník. Tedy dýcháte jakoby „do břicha“, ne do hrudníku. Pomocí této techniky můžete zpomalit dýchání a zastavit nebo zabránit hyperventilaci.

Chcete-li cvičit tento typ dýchání, lehněte si na záda. Poté položte jednu ruku na horní část hrudníku a druhou na břicho (těsně pod hrudní koš). Pomalu se nadechujte nosem. Při dýchání věnujte pozornost tomu, jak moc se vaše ruce zvedají – u plic a na břiše. Cílem je, aby se ruka na břiše zvedla více než ruka na hrudníku.

Pokud máte nějaký problémový duševní stav (jako je deprese nebo úzkost), který může přispívat k hyperventilačnímu syndromu, lékař vám může doporučit psychoterapii (tj. léčbu pomocí rozhovorů) a/nebo léky k léčbě těchto stavů.

Tedy shrnutí léčby hyperventilačního syndromu:

Okamžitá pomoc:

  • Uklidnit dýchání (pomalé, pravidelné nádechy a výdechy).
  • Dýchání do papírového sáčku (opatrně, aby nedošlo k nedostatku kyslíku).
  • Sednout si a soustředit se na zpomalení dýchání.

Dlouhodobá léčba:

  • Nácvik správného dýchání (např. dýchání do břicha, tedy brániční dýchání, které již bylo ve článku zmíněno).
  • Psychoterapie, pokud je příčinou úzkost nebo stres.
  • Relaxační techniky (jóga, meditace).
  • Pokud je hyperventilační syndrom spojen s jiným zdravotním stavem, řeší se tato primární příčina.

Pokud máte podezření na hyperventilační syndrom, je vhodné to konzultovat u lékaře, aby se vyloučily jiné závažné příčiny podobných příznaků, například problémy se srdcem nebo plícemi.

Lze hyperventilačnímu syndromu předcházet?

Sponzorováno

Protože vědci neznají přesnou příčinu hyperventilačního syndromu, obecně se tomu nedá moc dobře zabránit. Existují však určité kroky, kterými se můžete pokusit předejít budoucím epizodám. Pokud stres a úzkost přispívají k epizodám hyperventilace, následující techniky zvládání stresu a relaxace jim mohou pomoci předejít:

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva