Sponzorováno

Jak správně smrkat? Umíte to správně? 4.46/5 (13)

  • Důležité pravidlo: Smrkejte jednu nosní dírku po druhé. Druhou přitom jemně uzavřete prstem.
  • Po každém smrkání si umyjte ruce, aby se předešlo šíření bakterií a virů.

Opravdu smrkáte správně?

Opravdu smrkáte správně?

Možná vás nikdy nenapadlo, že se dá smrkat špatně. Ale správně se vysmrkat nemusí být úplně samozřejmé. Správné smrkání může zabránit mnoha potenciálním problémům.

Už jste někdy viděli některé z tisíců „life hack“ videí na YouTube nebo na sociálních sítích? Tato videa vám ukážou, jak možná děláte jednoduché věci špatně, a ukáží vám „správný“ způsob, jak je dělat. Typicky jsou tyto life hacky inspirovány jen selským rozumem. Někdy však skutečně existují lepší způsoby, jak dělat některé věci lépe, bez ohledu na to, jak jednoduché se na první pohled zdají.

Příklad? Smrkání. Smrkat umí přeci každý. Stačí si přiložit kapesník k nosu a fouknout, že? No, ne tak úplně.

Věřte tomu nebo ne, existuje správný a i špatný způsob, jak smrkat. Ve skutečnosti vás ze smrkání nesprávným způsobem může bolet hlava a může to být i horší! Zde je tedy návod – jak se správně vysmrkat a vyhnout se nejčastějším chybám, kterých se můžete dopustit při snaze vyčistit dutiny.

3 běžné chyby, které děláte, když smrkáte (+ jak smrkat správným způsobem)

Smrkání se tedy zdá být dostatečně samozřejmé – dokonce i batolata vědí, jak to udělat – ale stále existují způsoby, jak smrkat špatně a ani si to neuvědomovat. Pokud se nic špatného nestane, nemusíte ani mít pocit, že děláte něco špatného, ​​ale pokud se špatně vysmrkáte, můžete si celkem ublížit.

Chyba č.1: Smrkáte příliš silně

Když máte ucpaný nos nebo rýmu, může být lákavé smrkat co nejsilněji a vyčistit si tak dutiny „silným, namáhavým“ způsobem (tedy tlačením ve smyslu co nejde silou, půjde větší silou). No, jak asi tušíte, je to špatný nápad.

Příliš silné smrkání může způsobit nejrůznější bolesti a nepohodlí, jako třeba:

  • Zvýšení rizika sinusitidy, známé také jako sinusová infekce. Příliš silné smrkání „posílá“ choroboplodné zárodky, bakterie a přebytečný hlen zpět do vašich dutin, kde mohou způsobit infekci.
  • Prasknutí krevní cévy v nose a způsobení krvácení z nosu
  • Způsobí bolesti hlavy
  • Způsobuje ušní infekci nebo prasklý ušní bubínek. Silné smrkání může vytlačit vzduch z nosu do středního ucha a vytvořit tak tlak ve zvukovodu.

Jak to udělat správně?
Smrkejte jemně a smrkejte jednu nosní dírku po druhé. Nejdříve jednu, pak druhou. Ne obě najednou, ale po jedné.

Smrkání jedné nosní dírky snižuje množství síly, kterou potřebujete k vyčištění nosu, a udržuje tlak v každém nosním průchodu konzistentní. Díky tomu máte výrazně nižší riziko krvácení, bolesti hlavy, uší nebo jiných nepříjemných vedlejších účinků příliš silného smrkání.

Chyba č. 2: Až příliš silně mačkáte nos

Svíráte nos nebo nosní dírky pevně, nebo jsou kvůli stlačení dokonce zavřené, když smrkáte? Nedělejte to!

Pokud nos zmáčknete příliš pevně, zavíráte si dýchací cesty a nenecháváte hlenu volnou cestu ven. Když se pokusíte profouknout hlen těmito sevřenými otvory, může to poslat tlak do vašich dutin nebo do uší. To způsobuje bolest a nepříjemný tlak v hlavě, uších a dutinách.

Sponzorováno

Jak to udělat správně?
Pokud jde o mačkání nosu před smrkáním, chcete se řídit „principem Zlatovlásky“. Ne moc síly a ani málo – jen správné množství. Když budete držet nos tímto mírným tlakem, než začnete smrkat, pomůže to s tím, aby se všechen hlen a vzduch dostal k nejbližšímu „východu“ z nosu.

Prostě jednoduše přiložte kapesník k nosu a jemně položte palec a ukazováček na obě nosní dírky. Toto usnadňuje smrkání po jedné nosní dírce tak, jak je to správné.

Chyba č. 3: Nadměrně používáte nosní spreje

Ano, nosní sprej je běžný a účinný způsob, jak zmírnit ucpaný nos a pomoci zmírnit příznaky onemocnění, jako je senná rýma či nachlazení. Pouhé jediné stříknutí do každé nosní dírky může hodně pomoci, že? Nosní spreje fungují tak, že zmenšují krevní cévy v nosní sliznici. Když se tyto krevní cévy zanítí (otečou), způsobí ono známé ucpání nosu.

Nadměrné používání nosních sprejů však může ale vaše příznaky zhoršit. Nadměrné používání nosního spreje může snížit účinnost léku a donutí vás jej používat více, abyste získali stejnou úlevu, jakou vám původně poskytoval. Může také způsobit to, co se nazývá rhinitis medicamentosa neboli překrvení. Jedná se v podstatě o zhoršenou kongesci způsobenou nadměrným používáním dekongestantního nosního spreje.

Jak to udělat správně?
Používejte nosní sprej pouze podle pokynů lékaře či podle příbalového letáku, a to i v případě, že máte hodně ucpaný nos. Případně můžete zkusit i jiné metody pro uvolnění ucpaného nosu, tak se úplně vyhnete nosním sprejům. Toto jsou tipy na to, jak uvolnit ucpaný nos:

  • Použijte zařízení SinuSonic. SinuSonic využívá jemné akustické vibrace a lehký tlak k přirozenému uvolnění ucpaného nosu. Díky této kombinaci si každý přebytečný hlen ukrývající se ve vašem nose rychle najde cestu ven. Ve skutečnosti je běžné, že se během každého ošetření SinuSonic potřebujete vysmrkat alespoň jednou! Stačí si vzpomenout na naše tipy ohledně správného smrkání a za chvíli budete volně dýchat. U nás v ČR není moc běžný, ale online se koupit dá poměrně snadno.
  • Výplach nosu. Pro vyplachování nosu budete potřebovat Néti konvičku a fyziologický roztok – tato metoda používá sterilní roztok slané vody k naředění hustého hlenu, zklidnění zanícené nosní tkáně a vypláchnutí všech bakterií, choroboplodných zárodků, alergenů nebo jiných dráždivých látek, které by mohly způsobit problémy v oblasti nosu. Konvičku i roztok najdete v každé lékárně.
Takto vypadá SinuSonic

Takto vypadá SinuSonic

 

Správné smrkání – shrnu to

Správné smrkání pomáhá předejít podráždění nosní sliznice a zhoršení příznaků rýmy. Postupujte podle následujících kroků:

  • Použijte čistý kapesník (ideálně jednorázový) k zachycení hlenu.
  • Netlačte příliš silně – prudké smrkání může způsobit poškození nosních cévek nebo zatlačení hlenu do dutin.
  • Smrkejte jednu nosní dírku po druhé. Druhou přitom jemně uzavřete prstem.
  • Po každém smrkání si umyjte ruce, aby se předešlo šíření bakterií a virů.

Tip: Pokud je nos velmi ucpaný, doporučuje se použít nosní sprej s mořskou vodou nebo fyziologickým roztokem pro zlepšení průchodnosti nosních cest před smrkáním.

Sponzorováno

Při dodržování těchto zásad chráníte nejen své zdraví, ale také zdraví svého okolí.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku: AllaSerebrina / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva