Obsah článku
- Opioidy jsou skupina látek, které působí na opioidní receptory v těle a mozku. Používají se především k tlumení bolesti, ale mohou také ovlivnit další tělesné funkce, jako je dýchání, trávení a nálada.
- Některé opioidy jsou přírodní (odvozené z opia, např. morfin), jiné jsou syntetické (např. fentanyl).
- Kvůli vysokému riziku závislosti a předávkování je užívání opioidů pečlivě kontrolováno. Nadměrné předepisování opioidů v některých zemích vedlo k vážným zdravotním a společenským problémům, označovaným jako opioidní krize.
- Při předávkování nebo nežádoucích účincích se používají antagonisté, jako je naloxon, který blokuje účinky opioidů na receptory a obnovuje normální funkci.
Co jsou to opioidy?
Opioidy jsou třídou léků, které jsou chemickými látkami – přírodními nebo syntetickými – jež interagují s nervovými buňkami, které mají potenciál snižovat bolest. Lékaři obvykle předepisují opioidy ke zvládnutí středně silné až silné bolesti.
Opioidy se však mohou stát návykovými, protože nejen tlumí bolest, ale také vyvolávají pocit euforie. To v kombinaci s budováním tolerance (potřeba zvýšit dávky pro dosažení stejného účinku) může vést k nadužívání opioidů. Z tohoto důvodu lékaři upravili své postupy předepisování, aby zkrátili délku a sílu opioidů – pokouší se tak předcházet závislosti.
Jaký je rozdíl mezi opiáty a opioidy?
Opiáty a opioidy jsou pojmy, které označují látky působící na opioidní receptory v těle, což ovlivňuje vnímání bolesti, náladu a další funkce. Rozdíl mezi nimi spočívá v jejich původu a chemické struktuře.
Opiáty jsou odvozeny z přirozeně se vyskytující rostliny máku (Papaver somniferum), který tvoří účinnou látku v lécích. Mezi běžné opiáty patří opium, heroin, morfin a kodein. Opiáty jsou považovány za podskupinu opioidů.
Opioidy označují širší skupinu látek, které zahrnují:
a) Přírodní opiáty (morfium, kodein).
b) Polosyntetické opioidy (vyrobené chemickou modifikací opiátů), např. heroin, oxykodon, hydromorfon.
c) Syntetické opioidy (zcela uměle vytvořené látky), např. fentanyl, tramadol, methadon.
Všechny opioidy působí na opioidní receptory, ale jejich chemická struktura, síla účinku a trvání efektu se mohou lišit. Mezi běžné opioidy patří morfin, oxykodon, Oxycontin®, hydrokodon, fentanyl a další.
Všechny opiáty jsou opioidy, ale ne všechny opioidy jsou opiáty. Ale opioidy a opiáty mají na vaše tělo stejné účinky, protože mají podobné molekuly a oba také mají vysoký potenciál závislosti.
K čemu jsou opioidy určeny?
Opioidy na předpis jsou schváleny pro léčbu středně silné až silné bolesti. Třeba:
- Řeší některé typy akutní bolesti (náhlé a krátkodobé).
- Řeší bolest související s rakovinou.
- Řeší bolest po operaci.
- Tlumí i cévní bolest, jako je akutní krize srpkovité anémie.
V USA je dokonce schváleno i použití některých opioidů k léčbě intenzivního kašle a chronického průjmu. Loperamid je opioid, který lékaři používají k léčbě průjmu a syndromu dráždivého tračníku. Opioidy jako kodein a dextromethorfan jsou užitečné jako látky potlačující kašel.
Jak opioidy fungují?
„Opioid“ je zastřešující termín, který představuje všechny sloučeniny, které se vážou na opioidní receptory. Opioidní receptory se nacházejí ve vašem centrálním a periferním nervovém systému a také ve vašem gastrointestinálním traktu. Tyto receptory regulují mnoho tělesných funkcí, jako třeba:
- Bolest
- Náladu
- Stres
- Gastrointestinální funkce
- Dýchání (respirace)
Jakmile jsou opioidní receptory aktivovány, zahájí kaskádu chemických reakcí, které nakonec modulují přenos signálů bolesti. Opioidy také způsobují, že neurony, které produkují dopamin, neurotransmiter, který hraje roli v tom, jak pociťujeme potěšení, se častěji aktivují. To vytváří pocity euforie (intenzivního štěstí).
Některé opioidy se používají k zastavení průjmu zpomalením motility žaludku – procesu, při kterém jídlo prochází trávicím traktem prostřednictvím řady svalových kontrakcí. To pak dává více času na absorpci potravy ve vašem systému.
Druhy opioidů
Existuje více než 100 různých typů opioidů na předpis. Mezi nejčastěji předepisované opioidy patří:
- Hydrokodon (Vicodin)
- Oxykodon (Oxycontin, Percocet)
- Oxymorfon (Opana)
- Morfin (Kadian, Avinza)
- Kodein
- Fentanyl
- Hydromorfon
- Tapentadol
- Metadon
Heroin je derivát morfinu, který se používá výhradně pro rekreační účely a je nezákonný.
Co říci lékaři, než začnete užívat opioidy?
V diskusi se lékařem o tom, zda potřebujete užívat opioidy, byste měli probrat následující témata:
- Zda existují jiné léky nebo terapie, které mohou léčit vaši bolest.
- Rizika a přínosy užívání opioidů.
- Vaše anamnéza.
- Zda jste vy nebo někdo z vaší rodiny v minulosti užíval/a návykové látky nebo byl/a závislý na drogách nebo alkoholu.
- Jakékoli další léky a doplňky, které užíváte a které mohou interagovat s opioidem.
- Kolik alkoholu vypijete.
- Zda jste těhotná nebo těhotenství plánujete.
- Zda užíváte marihuanu/konopí (na předpis nebo jinak).
- Zda užíváte nějaké pouliční drogy.
Musíte také informovat lékaře o všech zdravotních potížích, které máte. Opioidy totiž mohou zhoršit účinky určitých stavů a naopak. Například:
- Lidé s plicními onemocněními a problémy s dýcháním nemusí být schopni zvládnout respirační depresi způsobenou opioidy.
- Pokud lidé s problémy s játry nebo ledvinami užívají opioidy, mohou mít špatné vylučování a metabolismus, což může vést k hromadění škodlivých vedlejších produktů.
- Lidé s určitými problémy s nadledvinkami a štítnou žlázou mohou být citlivější na opioidy.
Proč jsou vlastně opioidy návykové?
Hlavním důvodem, proč mají opioidy vysoký potenciál závislosti, je to, že nejen zmírňují bolest, ale také vytvářejí pocit euforie (intenzivního štěstí), který je pro mnoho lidí vlastně hodně příjemný.
Lidé, kteří pravidelně užívají opioidy, si na tyto účinky brzy vyvinou toleranci. Mohou pak užívat stále více léku ve snaze získat původní intenzitu úlevy od bolesti a euforie. Chronické užívání nebo nesprávné užívání opioidů může pak snadno vést k psychické a fyzické závislosti.
Lidé jsou psychicky závislí, když je lék (droga) tak ústředním bodem jejich myšlenek, emocí a činností, že potřeba pokračovat v jejím užívání se navzdory negativním důsledkům stává touhou nebo nutkáním.
Při fyzické závislosti se vaše člověka přizpůsobilo přítomnosti léku (drogy) a abstinenční příznaky se objeví, pokud náhle přestane užívat lék (drogu) nebo užijete sníženou dávku. Lidé, kteří jsou fyzicky závislí na opioidech, pociťují abstinenční příznaky, když přestanou lék užívat. Tyto příznaky jsou často velice nepříjemné, takže může být pravděpodobnější, že užijí více léku, aby zastavili tyto abstinenční příznaky.
Stává se každý, komu je předepsán opioid, závislý?
Ne, ne každý pacient užívající opioid na předpis se na nich stane závislým. Když jsou pečlivě dodržovány pokyny lékaře, pravděpodobnost vzniku závislosti se snižuje.
Opioidy jsou užitečné pro léčbu akutní bolesti prostřednictvím krátkodobého užívání. Pokud se však lék na předpis užívá jinak, než říkají pokyny nebo na chronickou bolest, zvyšuje se riziko vzniku závislosti na opioidech.
Sponzorováno
Jaké jsou vedlejší účinky opioidů?
Mezi časté nežádoucí účinky opioidů patří:
- Ospalost (útlum)
- Závrať
- Nevolnost a zvracení
- Zácpa
- Fyzická závislost. Ta se často projevuje abstinenčními příznaky, když jsou opioidy vysazeny nebo je snížena jejich dávka.
- Tolerance. Když užíváte opakované dávky opioidů, potřebujete později zvýšené množství léků, abyste dosáhli stejného účinku úlevy od bolesti.
- Respirační deprese. Ta se může objevit u zdravých lidí, zejména při vyšších dávkách. Lidé s CHOPN, astmatem nebo jinými plicními onemocněními k ní však mohou být ještě náchylnější.
Mezi méně časté nežádoucí účinky opioidů pak patří:
- Zvýšená citlivost na pocit bolesti a extrémní reakce na bolest (hyperalgezie). Chronické užívání opioidů k tomuto může často vést.
- Zpožděné vyprazdňování žaludku (proces, při kterém se obsah vašeho žaludku přesune do tenkého střeva).
- Svalová tuhost.
- Problémy imunitního systému a hormonální dysfunkce.
- Rychlé, nedobrovolné svalové záškuby (myoklonus).
- Arytmie.
- Svědění kůže (pruritus).
- Sucho v ústech (xerostomie)
Jaké jsou dlouhodobé účinky opioidů?
Mezi dlouhodobé vedlejší účinky chronického užívání opioidů patří:
- Chronická zácpa
- Porucha dýchání ve spánku
- Zvýšené riziko zlomenin kostí
- Dysregulace hypotalamus-hypofýza-nadledviny
- Zvýšené riziko předávkování
Opioidy a předávkování
K předávkování dochází, když pacient užívá příliš mnoho léku a poškodí jeho tělo.
Když užijete příliš mnoho opioidů, vaše dýchání se může zpomalit a zastavit. Předávkování opioidy může mít za následek smrt. Lidé, kteří užívají opioidy dlouhodobě, mají větší pravděpodobnost předávkování.
Pokud užíváte opioidy přesně podle předpisu lékaře, je velmi nepravděpodobné, že byste měli problém s předávkováním opioidy.
K předávkování opioidy může dojít z různých důvodů, včetně následujících:
- Vezmete si opioid, abyste byli v euforii.
- Vezmete si extra dávku opioidu na předpis nebo jej užíváte příliš často (ať už náhodně, nebo záměrně).
- Mícháte opioid s jinými léky, drogami nebo alkoholem. Předávkování může být smrtelné při smíchání opioidů a benzodiazepinů – léků předepsaných k léčbě úzkosti a nespavosti. Mezi běžné benzodiazepiny patří diazepam (Valium), alprazolam (Xanax) a klonazepam (Klonopin).
- Vezmete si opioidní lék, který byl předepsán někomu jinému. Děti jsou obzvláště ohroženy náhodným předávkováním, pokud užívají léky, které pro ně nejsou určeny.
Jsou zapotřebí okamžitá opatření, pokud se někdo předávkuje opioidy. Naloxon (je také známý pod obchodním názvem Narcan) je lék, který předávkování okamžitě léčí. Naloxon může zvrátit účinky předávkování opioidy, pokud je pacientovi podán rychle. Po podání naloxonu je však stále naléhavě nutná lékařská péče.
Zneužívání a závislost na opioidech – včetně opioidů na předpis, heroinu a syntetických opioidů, jako je fentanyl – je obecně vážnou krizí, která ovlivňuje veřejné zdraví. Často se tomu říká opioidní epidemie nebo opioidní krize.
Dávkování opioidů
Předepsané dávky opioidů se liší v závislosti na značce, typu a důvodu užívání léku.
Lékaři měří dávky opioidů v miligramových ekvivalentech morfinu (MME) nebo v dávkách ekvivalentních morfinu (MED), což jsou hodnoty, které představují účinnost dávky opioidu vzhledem k morfinu. MME má pomoci lékařům činit bezpečná a vhodná rozhodnutí týkající se změn v režimu opioidů.
Vyšší dávky opioidů jsou spojeny s vyšším rizikem předávkování a úmrtí – i relativně nízké dávky, jako 20 až 40 MME denně, zvyšují riziko.
Dávky 50 MME nebo vyšší za den zvyšují riziko předávkování nejméně dvakrát více, než by měl někdo při dávce nižší než 20 MME za den.
Jaké další léky a látky mohou interagovat s opioidy?
Je velmi důležité, abyste svému lékaři sdělili, jaké léky, doplňky a/nebo jiné látky užíváte, než začnete užívat předepsané opioidy.
Mezi léky a látky, které mohou interagovat s předepsanými opioidními léky, patří:
- Alkohol
- Léky proti záchvatům, jako je karbamazepin
- Benzodiazepiny a sedativa
- Některá antibiotika, jako klarithromycin
- Určitá antidepresiva
- Některá antimykotika, včetně itrakonazolu, ketokonazolu a vorikonazolu
- Některá antiretrovirová léčiva používaná k léčbě HIV, jako atazanavir, indinavir, ritonavir a dalších
- Léky na poruchy spánku, jako je zolpidem
- Léky používané k léčbě psychiatrických poruch, jako je haloperidol
- Svalové relaxanty, jako je cyklobenzaprin, tizanidin, methokarbamol a baklofen
- Léky používané k léčbě bolesti související s nervy, jako je pregabalin a gabapentin
- Marihuana/konopí (na předpis nebo i bez)
Můžete pít alkohol při užívání opioidů?
Určitě ne. Během užívání opioidů nikdy nepijte žádný alkohol. Pití alkoholu s těmito léky může způsobit ještě větší ospalost a zvýšit riziko výskytu dalších nežádoucích účinků.
Opioidy a těhotenství
Lékaři obecně nepředepisují opioidy těhotným ženám, protože plod se může stát závislým na opioidech. Přibližně u 50 % dětí se vyvine neonatální abstinenční syndrom, když jsou vystaveny opioidům v děloze. U dětí s novorozeneckým abstinenčním syndromem se mohou vyvinout následující problémy:
- Průjem
- Pocení
- Kýchání
- Pláč
- Abnormálně zrychlené dýchání (tachypnoe)
- Podrážděnost
A přecházejí opioidy do mateřského mléka?
Pokud zvažujete kojení při užívání opiátů, je třeba být velmi opatrní. Opiáty mají potenciál způsobit život ohrožující problémy vašeho dítěte. Měli byste je užívat pouze pod vedením a pečlivým dohledem vašeho lékaře.
Lékař by měl určitě vědět, že kojíte + užívejte léky přesně podle pokynů. Pokud užíváte některý z následujících předepsaných opioidů (nebo jakýkoli jiný opioid), poraďte se s lékařem o přechodu na bezpečnější léky:
- Kodein nebo léky obsahující kodein
- Hydrokodon
- Meperidin
- Oxykodon
- Tramadol
Jak dlouho zůstávají opioidy v těle?
Doba, po kterou opioidy zůstávají v těle, se může značně lišit. Mezi faktory, které ovlivňují, jak rychle opioid opustí tělo, patří:
- Konkrétní lék, stejně jako jeho složení.
- Rychlost vašeho metabolismu.
- Vaše tělesná hmotnost a hmotnost.
- Obsah vašeho tělesného tuku.
- Zdraví vašich jater a ledvin.
- Váš věk.
- Jak často a jak těžké je užívání opioidů.
- Množství vody ve vašem těle.
Shrnu to
Opioidy jsou skupina látek, které působí na opioidní receptory v mozku a nervovém systému, což ovlivňuje vnímání bolesti a emoce. Patří sem jak přírodní látky získávané z opia (například morfin nebo kodein), tak syntetické a polosyntetické látky (například fentanyl, oxykodon nebo metadon).
Hlavní použití opioidů je následující:
- Léčba akutní bolesti (např. po operaci nebo při úrazu).
- Léčba chronické bolesti (např. u onkologických pacientů).
- Substituční léčba závislosti na heroinu nebo jiných opioidech (např. metadon nebo buprenorfin).
Opioidy mají vysoký potenciál pro vznik fyzické i psychické závislosti. Na to pozor. Nadměrné dávky mohou vést k zástavě dechu a smrti. Při dlouhodobém užívání může být nutné zvyšovat dávky pro dosažení stejného účinku.
VIDEO: Problematika opioidů
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A critical content analysis of media reporting on opioids: The social construction of an epidemic Autoři: Fiona Webster, Kathleen Rice
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Léky a zdraví
Přečtěte si také naše další články