Obsah článku
- Zlomenina v krčku je zlomenina, která postihuje horní část stehenní kosti v oblasti mezi hlavicí kosti (která tvoří kyčelní kloub) a tělem kosti. Tato oblast je známá jako krček stehenní kosti.
- Zlomeniny krčku jsou časté zejména u starších lidí, a to v důsledku osteoporózy nebo pádu.
- Často vyžadují operaci, jako je osteosyntéza (fixace šrouby nebo dlahami) nebo náhrada kyčelního kloubu (totální endoprotéza).
- Prognóza závisí na věku, celkovém zdraví pacienta a hodně i na typu zlomeniny.
Zlomeniny krčku stehenní kosti a peritrochanterické (lomná linie prochází trochanterickým masivem) zlomeniny jsou stejně časté a tvoří více než 90 procent zlomenin proximálního femuru. Proximální femur tvoří hlavice, krček a trochanterický masiv
Nejpočetnější skupinu pacientů se zlomeninou proximálního femuru tvoří ženy kolem 80 let. K úrazu dochází při běžném pádu doma nebo venku.
Krček stehenní kosti je nejčastější lokalizací zlomeniny kyčle. Kyčel je kulový kloub, kde se horní část nohy setkává s pánví. V horní části vaší stehenní kosti je hlavice stehenní kosti. To je ta „koule“. A těsně pod hlavicí stehenní kosti je krček stehenní kosti.
Zlomeniny krčku femuru jsou intrakapsulární zlomeniny. Kapsle je oblast, která obsahuje tekutinu, která maže a vyživuje kyčelní kloub. Intrakapsulární zlomeniny jsou nebezpečné z hlediska možného porušení cévního zásobení, které vede ke vzniku komplikací jako je avaskulární nekróza či pakloub. Zlomeniny v této oblasti jsou kategorizovány podle umístění zlomeniny podél krčku stehenní kosti:
- Intertrochanterická zlomenina – zde je lomná linie je mezi velkým a malým trochanterem.
- Subkapitální – jsou velmi blízko hlavice stehenní kosti. Subkapitál je spojení hlavice a krčku stehenní kosti.
- Transcervikální: – transcervikální zlomeniny jsou ve středu krčku. Jde tedy o střední část krčku femuru.
- Bázální – tyto zlomeniny jsou na přechodu mezi krčkem a tělem stehenní kosti. Pojem bazicervikální se týká základu krčku stehenní kosti.
- Subtrochanterická zlomenina – ta patří mezi zlomeniny diafýzy femuru.
Ačkoli si každý může zlomit krček stehenní kosti, je to mnohem častější u starších dospělých, kteří mají horší hustotu kostí. Dle studií se více než 90 procent těchto zlomenin se vyskytuje u lidí starších 50 let. Častější jsou u žen.
Zlomenina krčku stehenní kosti může porušit krevní cévy a přerušit tak přívod krve do hlavice stehenní kosti. Pokud dojde ke ztrátě přívodu krve do hlavice stehenní kosti, kostní tkáň odumře (to je proces zvaný avaskulární nekróza), což vede k případnému kolapsu kosti. Větší šanci na zhojení mají zlomeniny, které vznikají v místech, kde není narušeno zásobování krví.
Z těchto důvodů bude léčba staršího pacienta s dislokovanými zlomeninami femuru záviset hlavně na místě zlomeniny a kvalitě krevního zásobení.
Příčiny zlomeniny krčku stehenní kosti
Trauma (čili úraz) je obecně nejčastější příčinou zlomenin krčku stehenní kosti. Když je člověk starší 50 let nebo pokud má nějaký zdravotní stav, který oslabuje kosti, jako je klasicky osteoporóza, zvyšuje riziko zlomeniny krčku stehenní kosti. Rakovina kostí je také samozřejmě rizikovým faktorem.
Pády jsou nejčastější příčinou zlomenin krčku stehenní kosti u starších dospělých. U mladších lidí jsou tyto zlomeniny nejčastěji výsledkem vysokoenergetického traumatu, jako je srážka s vozidlem nebo pád z velké výšky. Dále to mohou být sportovní úrazy. Obvykle u aktivních jedinců při náročných sportech, kde dochází k náhlému tlaku nebo rotaci kyčelního kloubu.
Zlomeniny krčku stehenní kosti jsou u dětí celkem dost vzácné. Spolu s vysokoenergetickým traumatem mohou být také způsobeny nízkou hustotou kostních minerálů, jako je osteopenie nebo osteoporóza, nebo jinými stavy, jako je dětská mozková obrna nebo svalová dystrofie.
A dále zde mohou být sekundární příčiny zlomeniny krčku stehenní kosti související s životním stylem a zdravotním stavem. Zejména:
- Nedostatek pohybu: Snižuje pevnost kostí, protože kosti potřebují zatížení pro udržení pevnosti.
- Podvýživa: Nedostatek vápníku, fosforu nebo vitamínu D zvyšuje riziko zlomenin.
- Chronické nemoci: Například revmatoidní artritida nebo diabetes mohou ovlivnit kvalitu kostní tkáně.
- Léky: Užívání kortikosteroidů, které vedou ke ztrátě kostní hmoty, nebo léky ovlivňující nervovou soustavu (např. sedativa, která zvyšují riziko pádů).
- Závislosti: Alkoholismus a kouření, které negativně ovlivňují kvalitu kostí a hojení.
Diagnostika zlomeniny kyčle
Lékař může obvykle určit, zda máte zlomeninu kyčle na základě polohy kyčle a nohy, spolu s vašimi příznaky. Po fyzickém vyšetření lékař pomocí rentgenu potvrdí, že máte zlomeninu, a určí, která část kyčle je postižena.
Malé vlasové zlomeniny nebo neúplné zlomeniny se nemusí na rentgenovém snímku projevit. Pokud vaše zlomenina není na obrázcích vidět a stále máte příznaky, může lékař doporučit CT vyšetření nebo MRI pro podrobnější pohled na kost.
Sponzorováno
Léčba zlomeniny krčku stehenní kosti
Léčba zlomenin krčku stehenní kosti obvykle znamená operaci, léky a rehabilitaci.
Léky proti bolesti poskytují krátkodobou úlevu od bolesti. Jsou to i volně prodejné léky proti bolesti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky, nebo dále léky na předpis, jako jsou opioidy. Lékař vám může předepsat bisfosfonáty a další léky na osteoporózu, které vám pomohou snížit riziko další zlomeniny kyčle v závislosti na vašem věku. Tyto léky pomáhají posílit vaše kosti zvýšením hustoty kostí.
U zlomenin kyčle se však obvykle doporučuje urgentní operace, aby se co nejdříve zmírnila bolest a obnovila pohyblivost. K léčbě zlomenin krčku stehenní kosti se používají různé typy operací. Typ vhodného chirurgického zákroku bude záviset na závažnosti zlomeniny, vašem věku a na vašich dalších zdravotních problémech (na nemocích, které máte apod.).
A konečně pokud zlomenina způsobila poškození krevního zásobení hlavy stehenní kosti, to také pomůže určit, jaký typ operace bude potřeba udělat.
Hlavním cílem léčby je obnovit funkčnost kyčelního kloubu, zabránit komplikacím (např. nekróze hlavice stehenní kosti) a minimalizovat bolest.
1. Konzervativní léčba
Používá se zřídka, většinou jen u pacientů, kteří nemohou podstoupit operaci kvůli špatnému zdravotnímu stavu nebo u velmi stabilních zlomenin.
- Imobilizace: Použití trakce nebo speciálních ortéz.
- Analgetika: K úlevě od bolesti.
- Rehabilitace: Velmi omezená kvůli riziku ztráty svalové síly a omezení pohybu.
A jaké jsou nevýhody? U starších osob vede často ke komplikacím, jako jsou dekubity nebo plicní embolie.
2. Chirurgický zákrok
Operace je obecně preferovanou metodou léčby, protože umožňuje rychlejší mobilizaci a snižuje riziko komplikací.
Vnitřní fixace používá kovové kolíky nebo šrouby, které drží kost pohromadě, aby se zlomenina mohla zahojit. Čepy nebo šrouby jsou vloženy do vaší kosti nebo mohou být šrouby připojeny ke kovové desce, která prochází podél stehenní kosti.
Typ operace závisí na charakteru zlomeniny:
a) Osteosyntéza (fixace zlomeniny)
- Šrouby a dlahy: Stabilizují zlomeninu, aby došlo k jejímu zhojení.
- Dynamický kyčelní šroub: Používá se u některých typů laterálních zlomenin. Obecně je dynamický kyčelní šroub (DHS) jedním z nejrozšířenějších implantátů určených k osteosyntéze zlomenin proximálního femuru.
- Intramedulární hřeb: Zavádí se do středu kosti a zajišťuje pevnou fixaci.
Výhoda: Zachování přirozeného kloubu.
Nevýhoda: Riziko selhání fixace nebo špatného prokrvení hlavice kosti.
b) Artroplastika (náhrada kloubu)
- Částečná náhrada (hemiartroplastika): Nahrazuje pouze hlavici stehenní kosti.
- Totální endoprotéza (náhrada kloubu): Nahrazuje jak hlavici stehenní kosti, tak kloubní jamku pánevní kosti.
Výhoda: Celkem rychlá mobilizace a menší riziko dlouhodobých komplikací.
Nevýhoda: Vyšší operační zátěž.
3. Rehabilitace
Rehabilitace je klíčovou součástí léčby, a to jak po konzervativní, tak chirurgické léčbě:
- Fyzioterapie: Cvičení na obnovení hybnosti kloubu a svalové síly.
- Postupné zatěžování: Pomocí chodítek, berlí nebo jiných pomůcek.
- Prevence komplikací: Např. dechová cvičení, prevence trombózy.
4. Léčba přidružených faktorů
- Léčba osteoporózy: Podávání kalcia, vitamínu D a bisfosfonátů.
- Prevence trombózy: Antikoagulancia během a po hospitalizaci.
- Řešení bolesti: Analgetika a případně i opioidy.
Prognóza
U mladších pacientů je prognóza obvykle dobrá, pokud je zahájena včasná léčba. U starších pacientů prognóza často závisí na celkovém zdravotním stavu. Operace a rychlá mobilizace zlepšují prognózu, ale komplikace (např. infekce, trombóza, plicní embolie) jsou častější.
A dále čtěte
VIDEO: Zlomeniny krčku femuru v 11 minutách
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Management of femoral neck fractures in young adults Autor: Thuan V Ly
- Zdroj obrázku: Sakurra / depositphotos.com
- Zdroj obrázku: AlexanderPokusay / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Klouby - problémy a zdraví, Problémy a zdraví nohou, Stárnutí, Zdravé kosti a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články