Sponzorováno

X-vázaná agamaglobulinémie (Brutonova agamaglobulinémie) – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (8)

  • X-vázaná agamaglobulinémie, známá také jako Brutonova agamaglobulinémie, je vzácné genetické onemocnění imunitního systému.
  • Patří mezi primární imunodeficience, což znamená, že pacienti mají vrozený problém s funkcí imunitního systému.
  • X-vázaná agamaglobulinémie je způsobena mutací v genu BTK (Bruton’s tyrosine kinase), který je lokalizován na chromozomu X.
  • Mutace v genu BTK narušuje normální vývoj B-lymfocytů, což jsou bílé krvinky odpovědné za produkci protilátek (imunoglobulinů). V důsledku toho mají pacienti velmi nízké nebo žádné množství imunoglobulinů (IgG, IgA, IgM) v krvi.

Co je to X-vázaná agamaglobulinémie?

X-vázaná agamaglobulinémie nebo se jí také říká XLA či Brutonova agamaglobulinémie je genetický stav, kdy vaše tělo nevytváří dostatek zralých B-lymfocytů. B-lymfocyty (B-buňky) jsou velmi důležitou součástí vašeho imunitního systému. Vytvářejí proteiny (protilátky), které vám pomáhají bojovat s nemocemi. Lidé s XLA tak kvůli tomuto problému nejsou schopni snadno bojovat s nemocemi a často onemocní.

Protože B-buňky jsou důležité pro vývoj určitých tkání imunitního systému, lidé s X-vázanou agamaglobulinémií mají často nedostatečně vyvinuté nebo chybějící lymfatické uzliny, mandle a adenoidy (mandle). Vzhledem ke způsobu, kterým se dědí, téměř vždy postihuje muže.

XLA se také nazývá Brutonova agamaglobulinémie či vrozená agamaglobulinémie. X-vázaná agamaglobulinémie je hodně vzácná. Dle statistik se 1 z 200 000 dětí (chlapců) rodí s XLA.

Hlavní charakteristiky XLA

  • Nedostatek B-lymfocytů: Mutace v genu BTK narušuje normální vývoj B-lymfocytů, což jsou bílé krvinky odpovědné za produkci protilátek (imunoglobulinů). To vede k velmi nízkým nebo nulovým hladinám imunoglobulinů (IgG, IgA, IgM) v krvi.
  • Opakované infekce: Kvůli nedostatku protilátek je imunitní systém oslabený, což způsobuje zvýšenou náchylnost k opakovaným bakteriálním infekcím, zejména v dýchacích cestách (zápaly plic, záněty středního ucha, sinusitida) a trávicím traktu.
  • Postižení pouze mužů: Onemocnění se téměř výhradně vyskytuje u mužů, protože gen BTK je umístěn na chromozomu X. Ženy mohou být přenašečky, ale obvykle nemají příznaky, protože druhý chromozom X kompenzuje mutaci.
X-vázaná agamaglobulinémie - ilustrace

X-vázaná agamaglobulinémie – ilustrace

 

Jaké jsou příznaky X-vázané agamaglobulinémie?

Lidé s X-vázanou agamaglobulinémií mají obvykle malé nebo chybějící lymfatické uzliny, mandle a adenoidy kvůli jejich nedostatečně vyvinutému imunitnímu systému. V dětství také pacienti zažívají časté bakteriální infekce, jako třeba tyto:

Poznámka: Děti s XLA obvykle nemají větší pravděpodobnost, že dostanou opakující se virové nebo plísňové infekce, jako je cytomegalovirus, RSV nebo chřipka.

Sponzorováno

Příčiny – co způsobuje X-vázanou agamaglobulinémii?

XLA je genetické onemocnění, které zdědíte od jednoho nebo obou biologických rodičů. Způsobuje to změna nebo mutace v genu BTK. Tento gen dává pokyny, které tělu říkají, jak vytvořit B-buňky. B-buňky vytvářejí protilátky, důležitou součást vašeho imunitního systému, která bojuje s nemocemi.

Změny v genu BTK znamenají, že pacient nemůže bojovat s nemocí stejně jako někdo bez mutace. To pak znamená, že často onemocní, někdy život ohrožujícími nemocemi.

Co znamená to „X-vázaná“?

Všichni dostáváme dvě sady genů – jednu od každého rodiče – v sadách zvaných chromozomy. Geny dávají našemu tělu pokyny, jak vytvořit bílkoviny, které udržují naše tělo v činnosti. Často, pokud dojde ke změně v jednom genu, druhá kopie to vynahradí, takže vaše tělo může stále správně fungovat.

Lidský genom má 23 párů chromozomů, z toho jeden pár tvoří pohlavní chromozomy. U mužů jsou to chromozomy X a Y, ženy mají pár XX. Mají jeden X a jeden Y. Gen BTK je na X chromozomu (X-vázaný). Pokud mají muži tuto mutaci v BTK, budou mít XLA.

Ženy mají dva chromozomy X. Pokud mají jeden chromozom X s mutací, která způsobuje XLA, mohou stále vytvářet dostatek zralých B-buněk, protože mají další funkční kopii BTK.

Mohou mít dívky XLA?

Ano, je to možné. Oba rodiče by ale museli nést chromozom X s mutovaným genem BTK. I ženy mohou být nositeli genové mutace a předat ji svým dětem, které mohou mít XLA. Šance ale není moc velká.

Diagnóza

Diagnóza XLA je založena na následujících metodách:

  • Krevní testy: Nízké hladiny imunoglobulinů a téměř úplná absence B-lymfocytů v krvi.
  • Genetické testování: Identifikace mutace v genu BTK potvrzuje diagnózu.

Jaké jsou komplikace XLA?

Mezi komplikace X-vázané agamaglobulinémie patří:

  • Chronické onemocnění plic.
  • Infekce, které se šíří do jiných částí vašeho těla, jako je krev nebo mozek.
  • Možné zvýšené riziko některých druhů rakoviny.

Léčba

Ačkoli XLA není vyléčitelná, je skvělé, že moderní léčba umožňuje pacientům vést relativně normální život. Klíčové léčebné přístupy jsou obecně tyto:

  • Substituční léčba imunoglobuliny (IVIG): Pravidelné podávání imunoglobulinů (intravenózně nebo podkožně) nahrazuje chybějící protilátky a chrání pacienty před infekcemi.
  • Antibiotická profylaxe: V některých případech se preventivně podávají antibiotika ke snížení rizika infekcí.
  • Monitorování a léčba infekcí: Jakákoli infekce by měla být rychle léčena antibiotiky, aby se předešlo komplikacím.

POZOR: Pacienti s XLA by se měli vyhýbat živým vakcínám. Lidé s XLA nemohou dostat živé vakcíny. Ty mohou způsobit onemocnění nebo dokonce být smrtelné. To znamená vakcíny MMR, vakcíny na plané neštovice (varicella) a orální vakcíny proti obrně.

Prognóza

Sponzorováno

S pravidelnou léčbou a pečlivým sledováním mohou pacienti s XLA vést dlouhý a relativně zdravý život. To je výhoda moderní doby. Bez adekvátní léčby však může onemocnění vést k závažným, život ohrožujícím infekcím.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva