Obsah článku
- Mediastinitida je zánětlivé onemocnění mediastina, což je oblast mezi plícemi, kde se nachází srdce, velké cévy, jícen, průdušnice a další důležité struktury. Toto onemocnění je závažné a často život ohrožující.
- Prognóza závisí na rychlosti diagnostiky a léčby. Bez léčby je mediastinitida velmi vážná a může vést k sepse, což je systémová infekce ohrožující život.
- Léčba mediastinitidy často znamená antibiotika podávaná nitrožilně na zvládnutí infekce.
Co je mediastinitida?
Mediastinitida je zánět nebo infekce v části hrudníku zvané mediastinum. Nejčastějšími příčinami jsou komplikace po operaci hrudníku a perforace (trhlina) v jícnu. Méně často může být mediastinitida způsobena plísňovými infekcemi, nemocemi, jako je tuberkulóza, nebo rozšířením ústní nebo krční infekce.
Mediastinum je střední oddíl ve velkém dutém prostoru zvaném hrudní dutina. Vaše hrudní dutina také zahrnuje dvě pleurální dutiny, které jsou na každé straně mediastina a uchovávají vaše plíce.
Mediastinum v sobě „drží“ srdce a další důležité struktury. Patří mezi ně část jícnu a části hlavních krevních cév spojených se srdcem. Dále různé nervy. Pochopení anatomie může pomoci pochopit, proč může být mediastinitida velmi závažná. Vaše hruď obsahuje mnoho orgánů a krevních cév, které jsou životně důležité pro to, abyste zůstali naživu. Takže zánět nebo infekce v kterékoli z tkání ve vašem mediastinu může být život ohrožující.
Mediastinitida může být akutní (tedy náhlá) nebo chronická (rozvíjející se pomalu, v průběhu času).
Mediastinitida a její nebezpečí
Mediastinitida může být život ohrožující. Zánět narušuje normální fungování orgánů a krevních cév v hrudníku. To může vést k vážným komplikacím. Čím dříve takový pacient dostane léčbu, tím větší jsou šance na jeho uzdravení a přežití.
Mezi možné komplikace mediastinitidy patří:
- Ucpané dýchací cesty vedoucí k potížím s dýcháním
- Konstriktivní perikarditida
- Pneumonie, která se neustále vrací
- Pravostranné srdeční selhání
- Sepse
- Těžké krvácení
- Syndrom horní duté žíly
Lékaři považují mediastinitidu za celkem vzácný stav. Ale její prevalence (kolik lidí v určité populaci má tento stav) a kdo je postižen, se liší v závislosti na formě (akutní vs. chronická).
Akutní mediastinitida je komplikací operací hrudníku (třeba sternotomie). To je postup, který oddělí vaši hrudní kost, takže váš chirurg může získat přístup k vašemu srdci nebo blízkým krevním cévám. Mezi 0,25 % a 5 % lidí, kteří podstoupí sternotomii, mají jako komplikaci vyvine akutní mediastinitida. Prevalence se liší podle lokality a nemocnice.
Chronická mediastinitida je spíše dost vzácná. Obvykle je diagnostikována v oblastech, kde je endemická forma hub nazývaná Histoplasma capsulatum (původní z této oblasti). Ne každý, kdo je této houbě vystaven, jí však onemocní. Vědci odhadují, že u méně než 1 % exponovaných lidí se v těle rozvine plísňová infekce (histoplazmóza). A z těch, u kterých se vyvine, jen velmi málo pak má chronickou mediastinitidu.
Jaký je rozdíl mezi akutní mediastinitidou a chronickou mediastinitidou?
Akutní mediastinitida je náhlá, s nápadnými a často závažnými příznaky. V případě perforace jícnu (protržení jícnu) se během několika hodin rozvine akutní mediastinitida. Může se objevit i v průběhu infekce krku nebo úst. Jako komplikace operace hrudníku se akutní mediastinitida obvykle objeví během prvního měsíce. Zřídka se může nastat později během prvního roku. Akutní mediastinitida je vážná. Potřebuje okamžitou léčbu, aby se zlepšily vaše šance na přežití.
Chronická mediastinitida je také vážný stav, ale vyvíjí se pomaleji během několika měsíců nebo let. Může to vést k nahromadění zjizvené tkáně ve vašem mediastinu (stav známý jako fibrotizující mediastinitida nebo mediastinální fibróza). Chronická mediastinitida je obvykle způsobena houbovou infekcí.
Po nějakou dobu nemusíte mít příznaky chronické mediastinitidy nebo nemusíte mít žádné příznaky. Pokud máte příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, mohou být zpočátku mírné a postupně se zhoršují. Příznaky se objevují, protože se v hrudníku hromadí jizva. Tato tkáň tlačí na vaši průdušnici nebo horní dutou žílu (velká žíla, která vede krev zpět do vašeho srdce). Léčba se zaměřuje na zmírnění vašich příznaků a zlepšení kvality vašeho života.
Jaké jsou příznaky mediastinitidy?
Příznaky akutní mediastinitidy jsou:
- Náhlá, silná bolest na hrudi
- Zimnice
- Drenáž z rány (pokud jste podstoupili sternotomii)
- Horečka
- Dušnost
Chronická mediastinitida nemusí mít žádné příznaky. U pacientů s fibrotizující mediastinitidou se však mohou objevit:
- Bolest na hrudi
- Kašel, který může produkovat krev
- Dušnost
- Další příznaky spojené se syndromem horní duté žíly
- Otok krku nebo obličeje
- Tachykardie (zrychlený tep)
- Slabost a celková únava
- Horečka a zimnice
Příčiny – co způsobuje mediastinitidu?
Akutní mediastinitida nastává, když se tkáně uvnitř hrudníku náhle infikují. Mezi příčiny infekce patří:
Sponzorováno
- Komplikace ze střední sternotomie (řez nad hrudní kostí ve střední čáře). Bakterie Staphylococcus aureus způsobuje většinu těchto pooperačních infekcí. Tkáně v hrudníku nebo chirurgické ráně se mohou infikovat během operace nebo brzy po ní.
- Perforace jícnu. Jedná se o trhlinu v jícnu, ke které může dojít z různých důvodů. Patří sem komplikace z endoskopických výkonů a silné zvracení (Boerhaaveův syndrom).
- Infekce, která se šíří z hlavy nebo krku. Lékaři tuto diagnózu nazývají „sestupná nekrotizující mediastinitida“. Znamená to, že infekce, která začala nad hrudníkem, se rozšířila dolů do hrudníku a poškodila tamní tkáně. Infekce v ústech (jako je absces v zubu) a v krku mohou způsobit, že se toto stane.
Chronická mediastinitida se také vyskytuje v důsledku infekce. Ale v tomto případě se u vašich tkání vyvíjí zánět pomaleji (spíše než bezprostředně po vystavení bakterii). Mezi příčiny chronické mediastinitidy patří:
- Plísňová infekce (to je nejčastější)
- Tuberkulóza
- Radiační terapie
- Silikóza
- Sarkoidóza
Někdy je chronická mediastinitida idiopatická, což znamená, že neexistuje žádná identifikovatelná příčina.
Nejčastější příčinou chronické mediastinitidy je infekce způsobená houbou Histoplasma capsulatum. Globálně se vyskytuje v částech Afriky, Asie, Austrálie, Střední Ameriky a Jižní Ameriky. Houba žije v půdě a je neškodná, pokud se nedostane do vzduchu a vy ji nevdechnete. Expozice vám nemusí nutně způsobit nevolnost. Ve skutečnosti většina lidí vystavených této houbě vůbec neonemocní nebo nemá menší infekci bez příznaků. Existuje však malá šance, že váš imunitní systém přehnaně zareaguje na houbu někdy po expozici (často o mnoho let později). To může vést k zánětu tkání ve vašem mediastinu a potenciálním komplikacím.
Jak se diagnostikuje mediastinitida?
Lékaři obvykle diagnostikují mediastinitidu prostřednictvím fyzického vyšetření a testování.
Během fyzického vyšetření se lékař pacienta ptá na příznaky, anamnézu, na jakékoli nedávné operace nebo procedury, které pacient podstoupil, také na jeho historii cestování.
Lékař může také objednat testování k potvrzení diagnózy. Kontrastní počítačová tomografie (CT) je zlatým standardem pro diagnostiku mediastinitidy. Lékař může také objednat rentgen hrudníku nebo biopsii jehlou.
Léčba – jak se mediastinitida léčí?
Léčba mediastinitidy se liší podle formy, kterou pacient má (akutní vs. chronická) a na jejich příčinách.
Akutní mediastinitida, která se objeví po střední sternotomii, může vyžadovat:
- Antibiotika, typicky podávaná prostřednictvím IV.
- Chirurgické řešení k odstranění odumřelé tkáně a odtoku tekutiny.
Akutní mediastinitida, ke které dochází v důsledku trhliny jícnu, může vyžadovat:
- Antibiotika.
- Chirurgický zákrok k úpravě trhliny v jícnu, odstranění odumřelé tkáně a/nebo odtoku tekutiny.
Pokud máte akutní mediastinitidu, lékař vás přijme na jednotku intenzivní péče (JIP). Tam bude lékařský tým pečlivě sledovat příznaky a hojení.
Léčba chronické mediastinitidy může zahrnovat chirurgický zákrok ke zmírnění příznaků. Lékař může doporučit postupy, které otevřou dýchací cesty nebo pomohou lépe proudit krvi krevními cévami v hrudníku. Odborníci dále pokračují ve zkoumání možností léčby pro lidi s chronickou mediastinitidou.
Promluvte si se svým lékařem o dostupných možnostech léčby a o tom, co můžete očekávat.
Prevence – jak se dá zabránit mediastinitidě?
Mediastinitida je často komplikací lékařských zákroků. Promluvte si s lékařem o způsobech, jak snížit riziko komplikací, pokud máte podstoupit operaci hrudníku nebo endoskopický zákrok. Zeptejte se, jaká opatření váš ošetřující tým přijme, aby snížil pravděpodobnost infekce. Nezapomeňte se také zeptat, jak pečovat o řeznou ránu doma, když se hojíte po operaci.
Prevence infekcí nebo jejich včasná léčba může také snížit riziko akutní mediastinitidy. Infekce z úst a krku se mohou dostat do hrudníku a způsobit vážné problémy. Některé kroky, kterými můžete těmto problémům předejít, jsou:
- Dobrá péče o zuby a dásně (ústní hygiena), abyste zabránili zubním infekcím.
- Návštěva zubaře každých šest měsíců.
- Každý rok navštěvujte lékaře pro kontrolu, abyste sledoval váš celkový zdravotní stav.
- Okamžitá návštěva lékaře, pokud máte nějaké příznaky infekce, a užívání všech předepsaných léků k léčbě jakýchkoli infekcí.
Je mediastinitida smrtelná?
Mediastinitida je život ohrožující stav, který může být smrtelný. Včasná diagnóza a léčba jsou zásadní pro zlepšení vašich šancí na přežití. Zde je to, co vědci vědí o úmrtnosti na mediastinitidu:
- Úmrtnost lidí, u kterých se po střední sternotomii rozvine akutní mediastinitida, se pohybuje od 1 % do 14 %. Toto číslo je lepší než v minulosti (12 % až 50 %), a to díky zlepšení chirurgických přístupů. Možná se divíte, proč jsou tyto rozsahy tak velké. Je to proto, že různé výzkumné studie používají různé populace ke studiu úmrtnosti. Váš výsledek tedy závisí na mnoha faktorech, včetně místa, kde podstupujete operaci, vašem věku a vašem celkovém zdraví.
- Úmrtnost lidí s akutní mediastinitidou způsobenou trhlinou v jícnu se velmi liší. Záleží na tom, jak brzy dostanete léčbu. Z těch, kteří dostanou léčbu do 24 hodin od natržení, zemře méně než 10 %. Toto číslo se zvyšuje na 30 % až 40 % u těch, kteří dostanou léčbu o více než 24 hodin později. Být staršího věku také zvyšuje vaše riziko špatného výsledku.
- Lidé, u kterých se rozvine sestupná nekrotizující mediastinitida, mohou rychle zaznamenat sepsi a selhání orgánů. V důsledku toho se úmrtnost pohybuje od 11 % do 40 %.
Sponzorováno
Tato čísla se mohou zdát bezútěšná, ale existují důvody k naději. Poznání příčin mediastinitidy, stejně jako příznaků a symptomů, vám může pomoci vědět, kdy v případě potřeby vyhledat lékařskou péči. Navíc díky pokrokům v medicíně jsou operace bezpečnější a je dostupné a velmi dobrá léčba případných komplikací.
Studie a zdroje článku
- Infectious Mediastinitis: A Retrospective Cohort Study Autoři: Thomas Lemmet, Jean-Philippe Mazzucotelli
- Mediastinitis in the intensive care unit patient: a narrative review Autoři: B. Pastene, N. Cassir
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce, Plíce
Přečtěte si také naše další články