Obsah článku
- Divertikly jícnu jsou výdutě (vychlípeniny) na stěně jícnu, které vznikají v důsledku oslabení jeho stěny. Tyto abnormální váčky mohou být vrozené nebo získané a mohou se objevit kdekoliv podél jícnu.
- Pokud máte podezření na divertikly, je dobré konzultovat stav s gastroenterologem.
- Příčinou je často zvyšování tlaku uvnitř jícnu (např. při chronickém kašli nebo poruchách polykání), zánětlivé procesy nebo poranění jícnu.
Co je jícnový divertikl?
Divertikl jícnu je vyčnívající vak (vychlípenina) ve výstelce jícnu. Tvoří se ve slabé oblasti jícnu. Vak (vychlípenina) může mít délku od 2,5 cm do 10 cm.
Existují 3 typy jícnových divertiklů (množné číslo od divertiklu), podle toho, kde se nacházejí:
- Zenkerův divertikl. Tento typ se vyvíjí v blízkosti horní části jícnu. Jedná se o nejčastější typ. Nachází se v krční oblasti, poblíž přechodu mezi hltanem a jícnem. Vzniká obvykle kvůli oslabení svaloviny a vysokému tlaku při polykání.
- Střední divertikly. Tento typ se vyskytuje ve střední části jícnu. Vznikají často v důsledku tlakových změn, například při chronickém onemocnění, jako je achalázie, nebo infekcí (např. tuberkulózou). Mohou být asymptomatické nebo způsobovat dysfagii.
- Epifrenické divertikly. Tento typ se nachází v dolní části jícnu. Objevují se těsně nad bránicí. Vznikají obvykle kvůli problémům s vyprazdňováním dolního jícnového svěrače.
Jaké jsou příznaky divertiklů jícnu?
Divertikly jícnu ne vždy způsobují problémy. Když tak učiní, příznaky mají tendenci přicházet pomalu, jak vak (vychlípenina) roste.
Mezi běžné příznaky divertiklu jícnu patří:
- potíže s polykáním
- pocit, jako by se jídlo zachytilo v krku
- regurgitace jídla při ohýbání, ležení nebo vstávání
- bolest při polykání
- chronický kašel
- zápach z úst
- bolest na hrudi
- bolest krku
- hubnutí
- změny hlasu
- Boyceovo znamení, což je bublavý zvuk, když vzduch prochází divertiklem
Příčiny – co divertikly jícnu způsobuje?
Odborníci si nejsou jisti přesnými příčinami divertiklu jícnu. Někteří lidé se s ní narodí, zatímco u jiných se rozvine v průběhu života.
U dospělých jsou divertikly jícnu často spojeny se zvýšeným tlakem v jícnu. Tento tlak způsobí, že pak „vak“ vyčnívá v oslabené oblasti. Mezi možné příčiny tohoto zvýšeného tlaku patří:
- porucha svěračů na obou koncích jícnu
- zánět z vnějšku jícnu
- jídlo se správně nepohybuje jícnem
- porucha polykacího mechanismu
Může to být také komplikace chirurgického zákroku v blízkosti krku nebo stavy, které ovlivňují kolagen, jako je Ehler-Danlosův syndrom.
I když divertikl jícnu se může objevit v jakémkoli věku, je nejčastější u lidí ve věku 70 a 80 let. Navíc se častěji vyvine u lidí s poruchami polykání.
Sponzorováno
Diagnostika
Existuje několik metod, které může váš lékař použít k diagnostice divertiklu jícnu, jsou to například tyto:
- Ezofagogram. Budete požádáni, abyste spolkli roztok obsahující baryum, který se pak pěkně zobrazí na rentgenovém nebo CT vyšetření. To umožňuje lékaři sledovat pohyb tekutiny přes váš jícen.
- Gastrointestinální endoskopie. Při tomto postupu vám lékař zavede tenkou, ohebnou trubici s kamerou na konci do vašich úst a do krku, aby viděl váš jícen.
- Manometrie jícnu. Tato technika měří načasování a sílu kontrakcí vašeho jícnu.
- 24hodinový test pH. Tento test měří pH ve vašem jícnu po dobu 24 hodin, aby se tak zkontrolovaly známky žaludeční kyseliny nebo žluči ve vašem jícnu.
Léčba – jak se léčí divertikly jícnu?
Existuje několik možností léčby divertiklu jícnu v závislosti na jeho velikosti a závažnosti.
Nechirurgická léčba
Mírné divertikly jícnu lze obvykle zvládnout změnami životního stylu, jako jsou:
- velmi důkladně žvýkat jídlo
- konzumace nevýrazné stravy (bez koření, nepálivé)
- pít hodně vody po jídle, abyste tím pomohli s trávením.
S mírnými příznaky mohou pomoci i volně prodejná antacida.
Chirurgická léčba
Závažnější případy divertiklů jícnu mohou vyžadovat chirurgický zákrok k odstranění vytvořeného váčku a k opravě oslabené tkáně v jícnu.
Chirurgické postupy mohou být:
- Krikopharyngeální myotomie. To znamená malé řezy v horním svěrači jícnu, aby se rozšířil, takže jídlo může snadněji procházet vaším jícnem. Může vést k rychlé úlevě obtíží pacienta.
- Divertikulopexe s krikofaryngeální myotomií. Jedná se o odstranění většího divertiklu otočením vzhůru nohama a připevněním ke stěně jícnu.
- Divertikulektomie a krikofaryngeální myotomie. To znamená odstranění divertiklu při provádění kripofaryngeální myotomie. Je to kombinace, která se často používá k léčbě Zenkerových divertiklů.
- Endoskopická divertikulotomie. Jedná se o minimálně invazivní postup, který rozděluje tkáň mezi divertikl a jícen, což umožňuje odtok potravy z divertiklu.
Divertikl jícnu může časem vést k některým zdravotním komplikacím.
- Aspirační pneumonie. Pokud divertikl jícnu způsobí regurgitaci, může to vést k aspirační pneumonii. Jedná se o plicní infekci způsobenou vdechováním věcí, jako je jídlo a sliny, které obvykle putují do jícnu.
- Obstrukce. Obstrukce v blízkosti divertiklu může znesnadnit, ne-li znemožnit, polykání. To může také způsobit prasknutí a krvácení.
- Spinocelulární karcinom. Ve velmi vzácných případech může pokračující podráždění váčku vést ke spinocelulárnímu karcinomu.
Sponzorováno
Divertikl jícnu je poměrně vzácný stav, který má tendenci postihovat starší dospělé. I když někteří lidé nikdy nemají žádné příznaky, jiní mají řadu problémů, včetně potíží s polykáním a regurgitací. Většina případů dobře reaguje na změny životního stylu, operaci nebo kombinaci obojího.
Studie a zdroje článku
- Esophageal diverticula: from diagnosis to therapeutic management—narrative review Autoři: Adrian Constantin, Silviu Constantinoiu
- Esophageal Diverticula Autoři: Julie Yam; Dustin L. Baldwin; Sarah A. Ahmad.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jícen
Přečtěte si také naše další články