Obsah článku
- Syndrom respirační tísně novorozence je vážné onemocnění, které se vyskytuje především u předčasně narozených dětí.
- Je způsoben nedostatečnou produkcí surfaktantu, což je látka, která pomáhá plicím správně fungovat a zajišťuje, aby se plíce při dýchání nekolabovaly.
Syndrom respirační tísně novorozence nastává, když plíce novorozeného dítěte nejsou plně vyvinuty a nemohou poskytovat dostatek kyslíku, což způsobuje dýchací potíže. Obvykle postihuje předčasně narozené děti.
Přestože má syndrom respirační tísně novorozence podobný název, nijak nesouvisí se syndromem akutní respirační tísně (ARDS).
Proč dochází k syndromu respirační tísně novorozence
Syndrom respirační tísně novorozence se obvykle objevuje, když plíce dítěte neprodukují dostatek povrchově aktivní látky. Tato látka složená z bílkovin a tuků pomáhá udržovat plíce nafouknuté a zabraňuje jejich kolapsu.
Dítě normálně začíná produkovat povrchově aktivní látku někdy mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Většina miminek jí produkuje dostatek k normálnímu dýchání do 34. týdne. Pokud se vaše dítě narodí předčasně, nemusí mít v plicích dostatek povrchově aktivní látky. Občas syndrom respirační tísně novorozence postihuje i děti, které se nenarodily předčasně.
Dochází k tomu například, když:
- matka má cukrovku
- dítě má podváhu
- se plíce dítěte nevyvinuly správně
Přibližně u poloviny všech dětí narozených mezi 28. a 32. týdnem těhotenství se vyvine syndrom respirační tísně novorozence.
V posledních letech se počet předčasně narozených dětí s syndromu respirační tísně novorozence snížil díky použití steroidních injekcí, které mohou být podávány matkám během předčasného porodu.
Příčiny
- Nedostatečná zralost plic při předčasném porodu (nejčastější příčina).
- Genetické faktory ovlivňující produkci surfaktantu.
- Kompromitovaný porod (např. hypoxie nebo porodní trauma).
Příznaky
Syndrom respirační tísně novorozence se obvykle projeví během několika hodin po narození a zahrnuje následující příznaky:
- Zrychlené dýchání (neboli tachypnoe).
- Hrubé zvuky při dýchání.
- Vtahování kůže mezi žebry při nádechu.
- Modravé zbarvení kůže (tzn. cyanóza) kvůli nízké hladině kyslíku.
Diagnostika
Diagnóza se stanoví na základě:
- Klinických příznaků novorozence.
- Rentgenového vyšetření plic (typický obraz ztluštělých plic).
- Krevních testů na hladinu kyslíku a oxidu uhličitého.
Léčba
Léčba syndromu respirační tísně novorozence může probíhat několika metodami:
- Podávání kyslíku: Pomocí nosních kanyl nebo masek.
- Ventilační podpora: Použití přetlakového dýchání (CPAP) nebo umělé plicní ventilace. Trvalý přetlak v dýchacích cestách (CPAP) je efektivní léčba.
- Podání surfaktantu: Umělý surfaktant je aplikován přímo do plic novorozence.
- Monitorování: Kontrola kyslíku v krvi a dalších životních funkcí.
Hlavním cílem léčby je pomoci dítěti dýchat.
Sponzorováno
Léčba před porodem
Pokud se domníváte, že máte riziko porodu před 34. týdnem těhotenství, léčba syndromu respirační tísně novorozence může začít ještě před porodem. Před porodem může matka dostat injekci steroidů. Druhá dávka se obvykle podává 24 hodin po první.
Steroidy stimulují vývoj plic dítěte. Odhaduje se, že léčba pomáhá předcházet syndromu respirační tísně novorozence až u třetiny či poloviny předčasných porodů. Pacientce může být také nabídnut síran hořečnatý, aby se snížilo riziko vývojových problémů spojených s předčasným narozením.
Pokud užíváte síran hořečnatý déle než 5 až 7 dní nebo několikrát během těhotenství, bývá dítě více kontrolováno. Je to proto, že dlouhodobé užívání síranu hořečnatého v těhotenství bylo ve vzácných případech spojeno s problémy s kostmi u novorozenců.
Léčba po porodu
Dítě může být přemístěn na oddělení, které poskytuje specializovanou péči pro předčasně narozené děti (novorozenecké oddělení). Pokud jsou příznaky jen mírné, mohou novorozenci potřebovat pouze další kyslík. Obvykle se podává prostřednictvím inkubátoru, malé masky přes nos nebo obličej nebo hadičkou do nosu.
Pokud jsou příznaky závažnější, bude dítě připojeno k dýchacímu přístroji (ventilátoru), který buď podporuje, nebo přebírá jeho dýchání.
Tato ošetření jsou často zahájena ihned na porodním sále před převozem na novorozenecké oddělení.
Dítě může také dostat dávku umělé povrchově aktivní látky, obvykle dýchací trubicí. Důkazy naznačují, že včasná léčba do 2 hodin po porodu je výhodnější, než když je léčba odložena.
Novorozenci dostanou také tekutiny a výživu pomocí hadičky připojené k žíle.
Některá miminka se syndromem respirační tísně novorozence potřebují pomoc s dýcháním jen na několik dní. Ale někteří novorozenci, obvykle ti, kteří se narodili extrémně předčasně, mohou potřebovat podporu týdny nebo dokonce měsíce.
Délka pobytu vašeho dítěte v nemocnici bude záviset na tom, jak brzy se narodilo.
Prevence
Prevence syndromu respirační tísně novorozence je zaměřena na snižování rizika předčasného porodu a znamená:
- Podávání kortikosteroidů: Matce před předčasným porodem ke stimulaci dozrávání plic plodu.
- Prenatální péče: Pravidelné kontroly během těhotenství.
- Řešení rizikových faktorů: Např. léčba infekcí nebo kontrola krevního tlaku.
Prognóza
Prognóza syndromu respirační tísně novorozence se výrazně zlepšila díky moderní péči. Většina novorozenců se při správné léčbě zotaví, ale u těžkých případů může dojít k dlouhodobým komplikacím, jako jsou chronické plicní onemocnění nebo dokonce i vývojové zpoždění.
Sponzorováno
Pokud máte dotazy týkající se syndromu respirační tísně novorozence, obraťte se na neonatologa nebo pediatra. Tam najdete nejlepší zdroje informací.
Studie a zdroje článku
- Neonatal Respiratory Distress Syndrome Autoři: Sudeep Yadav; Brian Lee; Ranjith Kamity.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Dětské nemoci, Zdravé dýchání
Přečtěte si také naše další články