Obsah článku
- Oligurie je stav, při kterém dochází ke snížené tvorbě moči, obvykle méně než 400–500 ml za 24 hodin u dospělého člověka. Tento objem je považován za hranici, pod níž je tělo schopné dostatečně vylučovat odpadní látky z krve.
- Kromě snížené produkce moči může oligurie vést k dalším problémům, jako je zadržování toxinů v těle, elektrolytová nerovnováha a zvýšení hladiny dusíkatých látek v krvi.
- V těžkých případech může přejít v anurii, tedy úplné zastavení produkce moči.
- Léčba závisí na příčině oligurie. Lékaři obvykle provádějí vyšetření krve, moči a zobrazovací metody (např. ultrazvuk) pro stanovení diagnózy. Terapie může zahrnovat hydrataci, léky na podporu ledvinových funkcí nebo chirurgické zákroky, pokud je příčinou blokáda močových cest.
Co je to oligurie?
Oligurie je lékařský termín pro nízký výdej moči. V případě dospělého to znamená méně než 400 mililitrů (ml) až 500 ml (přibližně dva šálky) moči za 24 hodin. Tyto hodnoty také ale závisí na hmotnosti dětí a kojenců. U kojence je výdej menší než 1 ml/kilogram (kg)/hodinu, takže oligurie u dětí znamená výdej menší než 0,5 ml/kg/hod.
Jaký je rozdíl mezi oligurií, anurií a polyurií?
Všechna tato slova a problémy spolu souvisí. Týkají se toho, kolik moči produkujete. Definice oligurie je nízký výdej moči, zatímco anurie znamená nulový výdej moči. Polyurie znamená nadměrnou tvorbu moči.
Věnování pozornosti moči je lékařským nástrojem už po tisíce let. Lékaři sledují, jak moc nebo málo čůráte, jaké věci se nacházejí ve vaší moči (jako krev nebo bílkoviny) a jakou barvu má vaše moč. Lékař, a i vy sami, se můžete naučit důležité věci o svém zdraví sledováním výdeje moči a jejích vlastností.
Nízký výdej moči může potkat každého. Je pravděpodobnější, že se oligurie objeví u lidí, kteří mají určité typy onemocnění ledvin, jež mohou vést k akutnímu poškození ledvin (akutní selhání ledvin). Nízký výdej moči je celkem běžný u lidí, kteří jsou na dialýze nebo kteří jsou již v nemocnici. A také lidé, kteří jsou starší, mohou být také vystaveni většímu riziku rozvoje oligurie.
Oligurie (nízký výdej moči) je vlastně poměrně běžný stav, částečně proto, že může mít mnoho různých příčin. Oligurie není vždy nebezpečná, ale určitě může být.
Příčiny – co způsobuje oligurii?
Oligurie (nízký výdej moči) může být prerenální (způsobená tím, že se něco stane předtím, než se odpadní proces dostane do vašich ledvin), renální (způsobená něčím v ledvinách) nebo postrenální (způsobená tím, že se něco stane později v procesu odstraňování odpadu ne ve vašich ledvinách.)
Příčiny prerenální oligurie jsou:
- Nízký objem krve (hypovolémie), který může být způsoben mnoha věcmi. Patří mezi ně velká ztráta krve, snížený příjem tekutin, popáleniny, sepse, selhání jater a operace.
- Problémy srdce a plic
- Cévní onemocnění ledvin
Příčiny renální oligurie jsou zejména různé typy poruch ledvin, například glomerulonefritida či akutní tubulární nekróza, nebo poškození způsobené léky nebo toxiny.
Příčiny postrenální oligurie odkazují zejména na blokády ve vašem močovém traktu, jako je obstrukce vývodu močového měchýře a ureterální kameny. V případě takového zablokování vaše ledviny tvoří moč, ale moč nemůže opustit vaše tělo.
Oligurie není nakažlivá.
Oligurie tedy může být způsobena různými faktory, například:
- Dehydratace – nedostatek tekutin v těle způsobí snížení produkce moči.
- Selhání ledvin – může být akutní nebo chronické, což snižuje schopnost ledvin filtrovat krev.
- Závažné infekce a sepse – vedou ke snížení krevního tlaku a krevního průtoku ledvinami.
- Obstrukce močových cest – například kameny, nádory nebo zvětšená prostata mohou blokovat odtok moči.
- Šok a těžké trauma – snížení průtoku krve do ledvin kvůli nízkému krevnímu tlaku.
- Krevní ztráty nebo srdeční selhání – snižují průtok krve do ledvin.
Jak se diagnostikuje oligurie?
Lékař nejdříve provede fyzickou prohlídku a udělá kompletní anamnézu. Doporučí testy, jako třeba:
Sponzorováno
- Vyšetření moči, včetně testů na měření obsahu moči a dalších, aby se zjistilo, jaké složky v ní jsou.
- Krevní testy
- Zobrazovací testy, jako třeba ultrazvuk ledvin nebo močového měchýře a CT vyšetření
Léčba – jak se oligurie léčí?
Léčba oligurie závisí na příčině nízkého výdeje moči.
Pokud nejste schopni vylučovat moč, protože je něco ve vylučovacím systému zablokované, lékař blokádu odstraní, abyste mohli normálně močit. To platí pro blokády ve vašem močovém traktu a pro blokády, ke kterým dochází, když je katétr zalomený nebo zastavený. (Katetry jsou hadičky, které se používají k zavedení tekutiny do těla nebo k odstranění tekutiny.)
Pokud máte infekci, dostanete antibiotika nebo antimykotika.
Pokud jste užívali lék, který poškodil vaše ledviny, lékař pravděpodobně užívání tohoto léku zastaví a nahradí ho jiným, který není toxický.
Pokud je váš výdej moči nízký, protože jste dehydratováni zvracením nebo průjmem, lékař dohlédne na to, abyste byli rehydratováni, a to buď pitím tekutin, nebo nitrožilním podáváním tekutin (IV, do žíly).
Lidé se selháním ledvin mohou potřebovat léčbu náhradou ledvin, jako je dialýza. Renální substituční terapie se týká léčby, která plní funkci zdravých ledvin.
Oligurie bude pravděpodobně potřebovat lékařské ošetření, pokud není vaše produkce moči nízká, protože jste nepřijímali dostatek tekutin. V takovém případě se můžete léčit jednoduše tím, že budete pít více tekutin, jako je čistá voda nebo rehydratační roztoky, které obsahují elektrolyty.
A konečně lékař také může také navrhnout, abyste drželi dietu, která zajistí, že dostanete určité množství bílkovin a kalorií za den.
Prevence – dá se zabránit oligurii?
Pokud máte průjem a zvracíte, snažte se neustále přijímat tekutiny. Je důležité zaznamenat sníženou produkci moči co nejdříve.
Pokud máte onemocnění ledvin, srdeční problémy nebo potíže s dýcháním, dodržujte pokyny svého lékaře, pokud jde o příjem tekutin a dietní pokyny.
Výhled a prognóza – co očekávat, když máte oligurii?
V některých případech oligurie po léčbě zmizí, například když jste dehydratovaní a jste schopni přijmout dostatek tekutin. Nízký výdej moči v důsledku chirurgického zákroku nebo úrazu by se měl celkem rychle vyřešit.
V případech, kdy nízká produkce moči souvisí s onemocněním ledvin nebo jinými stavy, závisí výhled na tom, jak dobře a jak rychle je daný zdravotní problém léčen.
A doporučení
Pokud máte problémy se srdcem nebo ledvinami, ujistěte se, že dodržujete všechny pokyny vašeho lékaře ohledně léků, příjmu tekutin a výběru potravin. Pokud si všimnete, že nečůráte tak často jako obvykle, zkuste zvýšit příjem tekutin a kontaktujte svého lékaře. Jedním z příznaků, že nepijete a nečůráte dostatečně, je, že barva vaší moči je tmavě žlutá.
Okamžitě vyhledejte pomoc, pokud máte nějaké znepokojivé příznaky, jako je horečka, bolest břicha, extrémní únava nebo zmatenost.
Kromě snížené produkce moči může oligurie vést k dalším problémům, jako je zadržování toxinů v těle, elektrolytová nerovnováha a zvýšení hladiny dusíkatých látek v krvi. V těžkých případech může přejít v anurii, tedy úplné zastavení produkce moči.
Léčba závisí na příčině oligurie. Lékaři obvykle provádějí vyšetření krve, moči a zobrazovací metody (např. ultrazvuk) pro stanovení diagnózy. Terapie může zahrnovat hydrataci, léky na podporu ledvinových funkcí nebo chirurgické zákroky, pokud je příčinou blokáda močových cest.
Shrnu to
Sponzorováno
Sledování toho, jak často a jak moc čůráte, může být důležitým nástrojem při sledování vašeho zdraví. Pokud zjistíte, že jste nečůrali tak často nebo tak často, jak jste zvyklí, a máte průjem a zvracení, zkuste jednoduše pít více vody. Pokud jste pili normálně a prostě nemůžete jít čůrat, měli byste kontaktovat svého doktora. Možná máte nějakou blokádu. Je zvláště důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud víte, že máte problémy s ledvinami, srdcem nebo plícemi. Pokud se neléčí, oligurie (nízký výdej moči) může vést k anurii (žádný výdej moči). Anurie může být smrtelná. Tak na to pozor.
Studie a zdroje článku
- Oliguria Autoři: Mobeen Z. Haider; Ahsan Aslam.
- Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ledviny, Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články
Sponzorováno