Sponzorováno

Jak chránit zdraví srdce v menopauze? 4.33/5 (9)

  • V menopauze klesá hladina estrogenu, což může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo infarkt.
  • Omezte stres. Chronický stres může zvyšovat krevní tlak a hladinu stresových hormonů, které přispívají k zánětu a poškození cév.
  • Některé ženy mohou zvažovat hormonální substituční terapii, která pomáhá zmírnit symptomy menopauzy a potenciálně chránit srdce. Tento postup však není vhodný pro všechny a měl by být pečlivě zvážen s lékařem.

Menopauza u žen nastává, když u nich ustanou menstruační cykly. V letech před a i po menopauze prochází tělo mnoha změnami, které vedou k různým příznakům – třeba klasikou jsou návaly horka, emoční změny a poruchy spánku. Ale jeho dopad na tělo může být ještě hlubší. V tomto článku se podívám na to, proč může menopauza ovlivnit kardiovaskulární zdraví a jak si ženy mohou udržet zdravé srdce, když stárnou.

Lékaři obecně zastávají názor, že kardiovaskulární onemocnění postihuje více mužů než žen, ale v jednom zahraničním odborném článku bylo hodně zdůrazněno, že srdeční onemocnění zabíjí více žen než všechny formy rakoviny.

Kromě toho se riziko srdečních onemocnění u ženy může výrazně zvýšit v letech těsně před a po menopauze, tedy ve fázi života po skončení menstruačních cyklů.

Období před menstruačním cyklem, během něj a po něm se označují jako:

  • perimenopauza, která může začít několik let před poslední menstruací a skončí 12 měsíců po poslední menstruaci
  • menopauza, ke které dochází 12 měsíců po poslední menstruaci v průměrném věku 52 let nebo po operaci, jako je odstranění vaječníků, která zastaví menstruaci
  • postmenopauza, to jsou roky po menopauze.
Fáze menopauzy - ilustrace

Fáze menopauzy – ilustrace

 

U některých žen může perimenopauza a menopauza projít téměř bez povšimnutí, kromě zastavení menstruace. Ale u většiny žen může toto období přinést řadu nepříjemných příznaků, jako třeba:

  • návaly horka
  • nepravidelné menstruace
  • změny nálady
  • noční pocení
  • citlivost prsou
  • vaginální suchost
  • snížené libido
  • řídnoucí se vlasy a lámavé nehty

Mnohé z těchto příznaků jsou způsobeny snížením reprodukčních hormonů, estrogenu a progesteronu, které doprovází menopauzu. To je hlavní důvod.

I když se předpokládá, že progesteron má malý vliv na zdraví srdce, je to hlavně pokles estrogenu pravděpodobně přispívá ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění.

Jak estrogen chrání srdce?

Estrogen velmi chrání zdraví srdce u žen. Ženy před menopauzou, které mají hojné hladiny estrogenu, mají mnohem nižší riziko srdečních onemocnění a vysokého krevního tlaku než muži. Po menopauze, kdy hladina estrogenu klesá, riziko srdečních onemocnění u žen stoupá a je vyšší než u mužů stejného věku.

Estrogen chrání kardiovaskulární systém hned několika způsoby. Obecně nevidíme mnoho kardiovaskulárních onemocnění u žen – až po menopauze – pravděpodobně proto, že estrogen má vazodilatační účinek na cévní systém. Navíc estrogen má protizánětlivé účinky a zánět a oxidační stres se zdají být primárními mechanismy rozvoje kardiovaskulárních plaků.

Jakmile estrogen klesne, tyto kardioprotektivní účinky se ztratí, což pak zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Jaká další zdravotní nebezpečí přináší menopauza?

S klesající hladinou estrogenu v menopauze může dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu, vyššímu krevnímu tlaku a zvýšení viscerálního tuku, což vede k hromadění plaku a kornatění tepen.

Může také dojít ke zvýšenému zánětu, který je spojen se zvýšeným aterosklerotickým plakem, zejména nestabilním plakem. Změny v menopauze, dle studií, mohou vést ke zvýšení srdeční frekvence a nižší variabilitě srdeční frekvence.

Některé běžné symptomy menopauzy – návaly horka, noční pocení, deprese, poruchy spánku a zvýšený tuk kolem břicha – jsou spojeny s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Studie z roku 2023 navíc spojila stres a nespavost po menopauze s vyšším rizikem fibrilace síní.

Riziko kardiovaskulárních onemocnění je vyšší u těch žen, u kterých se před 40. rokem života objeví předčasná menopauza, než u těch, u kterých menopauza nastane později.

Zde je malý seznam kardiovaskulárních rizik, která se mohou po menopauze zvýšit:

Sponzorováno

  • ischemická choroba srdeční – nedostatek estrogenu může podporovat aterosklerózu, hromadění plaku v tepnách, což zvyšuje riziko infarktu
  • vysoký krevní tlak (hypertenze) – estrogen udržuje elasticitu tkání a podporuje vazodilataci (rozšíření cév), proto ztráta estrogenu může vést k vyššímu krevnímu tlaku
  • arytmie – hormonální výkyvy mohou ovlivnit srdeční rytmus, což může vést k palpitacím
  • mrtvice — riziko mrtvice se zvyšuje v důsledku vyššího krevního tlaku a ztuhlosti tepen
  • srdeční selhání – může se vyvinout snížená srdeční účinnost v důsledku oslabeného srdečního svalu, často v důsledku neléčeného vysokého krevního tlaku nebo onemocnění koronárních tepen
  • vysoký cholesterol – estrogen se ve skutečnosti tvoří z cholesterolu a nedostatek estrogenu po menopauze může způsobit vyšší hladiny LDL (špatného) cholesterolu a HDL (dobrého) cholesterolu
  • inzulinová rezistence nebo prediabetes – po menopauze se ženy stávají odolnějšími vůči inzulinu, což zvyšuje riziko prediabetes a riziko diabetu, což jsou zase důležité rizikové faktory pro srdeční onemocnění a mrtvici.

Jak může menopauza ovlivnit již existující srdeční onemocnění

Hormonální změny během menopauzy mohou ovlivnit již existující srdeční problémy.

Ženy s kardiovaskulárním onemocněním mohou mít závažnější příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, úzkost a únava. Pokles estrogenu s nastupující menopauzou může zhoršit stávající kardiovaskulární stavy, jako je ateroskleróza, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak, čímž se zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.

Ženy s obezitou mohou zaznamenat více návalů horka, poruchy spánku a spánkovou apnoe – což je vážný stav, který by měl být diagnostikován a léčen.

3 způsoby, jak minimalizovat riziko srdečních onemocnění v menopauze

V letech kolem menopauzy by ženy měly dodržovat obecná doporučení, které se pojí se zdravým životním stylem – to je pro udržení zdraví srdce klíčové. Tedy zdravá strava (se zvýšením podílu rostlinné stravy, celozrnných výrobků), zdravá váha, cvičení. To je základ. Také je třeba se naučit zvládání stresu.

Středomořská dieta je v tomto období ideální – to znamená čerstvé ryby, méně živočišného tuku a živočišných bílkovin, eliminace ultrazpracovaných potravin. Přerušovaný půst může být také zdravou variantou, zkuste ho.

Stejně jako zdravý životní styl může být hormonální substituční terapie (HRT) účinným způsobem, jak snížit riziko srdečních onemocnění v tomto období života.

Jedna studie naznačuje, že estrogenová terapie může mít dlouhodobé výhody při snižování rizika srdečních onemocnění. V této studii ženy užívající orálně konjugované koňské estrogeny (CEE), nejběžněji používanou formu estrogenu, a ženy užívající CEE plus medroxyprogesteron acetát (MPA) vykazovaly zlepšení ve všech kardiovaskulárních biomarkerech kromě triglyceridů. Měly zvýšené hladiny HDL-C („dobrý“ cholesterol), nižší LDL-C („špatný“ cholesterol), sníženou inzulínovou rezistenci a snížené lipoproteiny – to vše může být prospěšné pro zdraví srdce.

Náhrada estrogenů, pokud je zahájena do 10 let po menopauze, je spojena se snížením progrese aterosklerózy a snížením rizika úmrtí na srdeční choroby (a snížení mortality ze všech příčin).

Jedna studie také naznačuje, že transdermální estrogen (jako jsou gely a náplasti) může mít větší kardioprotektivní účinek než perorální estrogen nebo estrogen v kombinaci s progesteronem. Samotný estrogen však může zvýšit riziko rakoviny endometria (dělohy), proto se obvykle podává pouze po hysterektomii.

Důležité může být také načasování zahájení estrogenové terapie. Jedna studie z roku 2016 ukázala, že kardiovaskulární přínos byl větší, když byla HRT zahájena do 6 let po menopauze, než když byla zahájena později.

Co byste měli vědět o menopauze a zdraví srdce?

Ačkoli riziko kardiovaskulárních onemocnění u žen v době menopauzy stoupá, existuje několik opatření, která mohou ženy udělat, aby toto riziko minimalizovaly.

Odborníci a lékaři obecně doporučují dodržovat zdravý životní styl – to znamená zdravý jídelníček a pravidelnou fyzickou aktivitu, nekouřit a omezovat konzumaci alkoholu.

U mnoha žen hormonální terapie nejen pomůže se zvládáním symptomů menopauzy, ale může také snížit riziko kardiovaskulárních problémů.

Odborníci však radí, že jakákoliv hormonální terapie musí být projednána s klinickým lékařem, aby se zajistilo, že bude předepsán ten nejvhodnější typ této terapie.

Sponzorováno

Takže i když se riziko kardiovaskulárních onemocnění u žen s příchodem menopauzy zvyšuje, existuje stále mnoho způsobů, jak si mohou ženy udržet srdce zdravé i později v životě.

A dále jsem o menopauze psala

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva