Fibromuskulární je termín složený ze slov „fibro-“ a „muskulární,“ což tedy označuje tkáně tvořené kombinací vláknité (fibrozní) a svalové (muskulární) složky. Tento termín se často používá v anatomii a medicíně k popisu tkání nebo struktur, které obsahují jak svalová vlákna, tak vazivovou tkáň.
Sponzorováno
Kde se pojem fibromuskulární používá:
- Fibromuskulární stroma: Tento termín se často vztahuje k podpůrným tkáním, které kombinují svalová a vazivová vlákna, například v prostatě nebo v děloze.
- Fibromuskulární dysplazie: Jedná se o onemocnění, při němž dochází k abnormálnímu zahušťování stěn tepen v důsledku změn ve svalové a vazivové tkáni. Toto postižení může vést k zúžení tepen a následným poruchám v zásobení orgánů krví, což může způsobit například vysoký krevní tlak nebo problémy s ledvinami.
- Fibromuskulární tkáň: Tento typ tkáně najdeme v řadě orgánů a struktur těla, kde poskytuje oporu a umožňuje určitou pružnost a pohyb.
Sponzorováno
Fibromuskulární označuje tkáň, která obsahuje jak vláknitou (fibrozní), tak svalovou (muskulární) složku. Tento typ tkáně je kombinací vaziva a svalových vláken a nachází se na různých místech v těle, kde má podpůrnou a pružnou funkci.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články