Sponzorováno

Viscerální obezita & viscerální tuk – co byste o nich měli vědět? 4.4/5 (5)

Takzvaný „pivní mozol“, jak je někdy laškovně označována tuková tkáň kolem břicha určitě stojí za pozornost, ale rozhodně ne za účelem vymýšlení dalších legračních označení. Větší bříško, které je někdy označováno také jako okrasný tukový prstenec není totiž jen nevzhledně uložený břišní tuk, ale může být i zdraví nebezpečný. Tuky uložené v oblasti kolem břišní dutiny totiž mohou mít dost nepříznivý vliv na naše zdraví.

Co je to viscerální tuk?

Tukům uloženým hluboko v břišních stěnách a obklopujícím i vnitřní orgány, jako například játra, slinivku a ledviny se odborně říká viscerální tuky. V malém množství je tento druh tuku prospěšný, protože chrání orgány uvnitř těla. Na rozdíl od podkožního tuku, který se nachází těsně pod kůží, viscerální tuk v nadměrném množství může mít na naše zdraví vážný vliv a je spojen s různými zdravotními problémy.

Viscerální tuk se také může hromadit v tepnách, čímž může způsobovat zúžení cév a tím přispívat ke zvýšení rizika srdečních onemocnění. Protože může aktivně zvyšovat riziko vážných zdravotních problémů, bývá viscerální tuk také někdy označován jako „aktivní tuk“. Pokud však máte nějaký tuk na břiše, nemusí to být nutně hned viscerální tuk. Tukem na břiše může být i podkožní tuk, který se ukládá těsně pod kůží. Podkožní tuk je ale jiný typ tuku, který se nachází také na pažích a nohou a je lépe vidět. Kvůli svému uložení viscerální tuk tak snadno vidět není.

Viscerální tuk je pro naše zdraví nebezpečný

Viscerální tuk je pro naše zdraví nebezpečný

 

Jaká jsou rizika viscerálního tuku?

Viscerální tuk se chová trochu jinak než běžný podkožní tuk, proto je třeba mu věnovat zvýšenou pozornost. Protože viscerální tuk obaluje všechny důležité orgány pro trávení, jako jsou tenké střevo, játra, slezina a slinivku, tím zpomaluje náš metabolismus a celkově zhoršuje látkovou výměnu. Tuk, který obaluje slinivku pak navíc poškozuje inzulínové receptory, takže postupně dochází k vyvolání inzulínové rezistence. Důsledkem je, že nám stoupne hladina cukru v krvi. Další komplikací pro naše zdraví je také to, že se viscerální tuk chová se jako žláza s vnitřní sekrecí a vypouští do těla látky způsobující chronické záněty a postupně tak poškozuje náš imunitní systém. Nadměrný viscerální tuk tedy způsobuje celou řadu obtíží:

  • Metabolické poruchy: Viscerální tuk zvyšuje riziko inzulinové rezistence a cukrovky 2. typu.
  • Kardiovaskulární onemocnění: Nadbytek tohoto tuku zvyšuje riziko infarktu a vysokého krevního tlaku.
  • Zánětlivé procesy: Tuk může podněcovat záněty, což může vést k chronickým onemocněním.
  • Rakovina: Některé studie spojují viscerální tuk s vyšším rizikem rakoviny.

Jak se dá změřit viscerální tuk?

Množství viscerálního tuku lze zjistit více způsoby, ale většinou se jedná o drahé a časově náročné postupy. K měření slouží například přístroje pro výpočetní tomografii (CT), magnetickou rezonanci (MRI) nebo stále populárnější a dostupnější přístroje InBody, které by při dodržení podmínek měření měly vykazovat poměrně přesné výsledky. Měření pomocí těchto přístrojů je pak nejčastěji vyjádřeno jako Visceral Fat Area (VFA) v jednotkách cm², přičemž normální jsou pak považovány hodnoty <100 cm². Nejsnazší a nejdostupnější metodou v domácích podmínkách je však měření obvodu pasu pomocí krejčovského metru, protože viscerální se v nejvyšší míře ukládá v břišní dutině. Normální hodnoty obvodu pasu se přirozeně u žen a mužů liší:

Sponzorováno

Muži

  • do 94 cm – doporučené rozmezí
  • 95 – 102 cm – je nutné snížit hmotnost
  • více než 103 cm – akutní riziko zdravotních komplikací

Ženy

  • do 80 cm – doporučené rozmezí
  • 81 – 90 cm – je nutné snížit hmotnost
  • více než 91 cm – akutní riziko zdravotních komplikací

Další možností výpočtu je také poměr pasu k bokům (WHR), kdy si změříte obvod pasu a poté obvod boků (měří se v nejširší části boků nebo hýždí) a poté vydělíte obvod pasu obvodem boků. Toto je vaše WHR. Poměr pasu k bokům nad 0,85 u žen a 0,90 u mužů už ukazuje na abdominální obezitu.

Viscerální obezita - ilustrace

Viscerální obezita – ilustrace

 

Mám viscerální tuk, co s tím?

Na viscerální tuk bohužel dieta sama o sobě nestačí, protože když už dojde ke zpomalení metabolismu, běžné dietní postupy nemusejí fungovat. Neznamená to ovšem, že dál budete obědvat ve fast foodu. Změna stravy je vždy zcela zásadním krokem nejen pro snížení nadbytečných kilogramů, ale také pro snížení viscerálního tuku. Vaše jídlo by mělo nově obsahovat převážně bílkoviny a zdravé tuky, zatímco sacharidy by neměly přesáhnout 10% celkového denního příjmu. Důležité je nezapomínat na tekutiny a pít především čistou vodu.

Viscerální tuk je extrémně citlivý na cvičení, takže zapojení pravidelného pohybu by měl být krok číslo dvě. Nejdostupnější aktivitou, kterou můžete provozovat okamžitě je třeba rychlá chůze, ale vítaný je samozřejmě jakýkoliv druh pohybu od plavání, přes kolečkové brusle až po kolo. Skvěle funguje také jóga, ale je vhodné dobré zaměřit se zejména na cviky na trávicí systém.

Pozitivní zprávou je, že viscerálního tuku se zbavíte o něco rychleji než toho klasického. Pro jeho spalování je však potřeba, aby vybraná pohybová aktivita byla alespoň 30 minut denně a ideálně 6 dní v týdnu.

S viscerálním tukem tedy zatočíte pomocí těchto kroků:

  1. Zdravá strava: Zaměřte se na vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky (např. z ryb, ořechů a avokáda). Omezte příjem rafinovaných cukrů a nasycených tuků.
  2. Pravidelný pohyb: Zařaďte aerobní cvičení, jako je běh, plavání nebo chůze, doporučuje se také zahrnout silový trénink, který pomáhá budovat svalovou hmotu a zrychlovat metabolismus.
  3. Dostatek spánku: Kvalitní spánek je důležitý nejen pro hormonální rovnováhu, ale může pomoci také při snižování hmotnosti.
  4. Omezte stres: Dlouhodobý stres se také podílí na nárůstu viscerálního tuku. Zkuste do svého denního režimu zařadit praktiky jako je meditace, jóga nebo jednoduché dýchací cvičení na snížení stresu.

Nejlepší je prevence

Sponzorováno

Pokud máte dle dostupných měření viscerální tuk v pořádku, i tak doporučujeme jeho budoucímu hromadění předcházet. Důležité je neusnout na vavřínech a držet se zdravého životního stylu. Třeba pomocí jednoduchého pravidla 80/20 v přístupu ke zdravému životnímu stylu. Tato metoda říká, že byste měli strávit přibližně 80 % času a úsilí dodržováním zdravých stravovacích návyků a životního stylu, zatímco zbývajících 20 % můžete věnovat méně zdravým potravinám a aktivitám bez pocitu viny.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva