Sponzorováno

Bannwarthův syndrom (Lymfocytární meningoradikulitida) – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (6)

  • Lymfocytární meningoradikulitida (Bannwarthův syndrom) pravděpodobně způsobená infekcí Borrelia burgdorferi, původcem lymské boreliózy.
  • Jde o onemocnění charakterizované intenzivní bolestí, většinou v bederní a krční oblasti, a vyzařující do končetin; migrující senzorické a motorické poruchy periferních nervů, periferní radikulopatie a abnormality mozkomíšního moku ve formě lymfocytární pleocytózy indikující poškození hematoencefalické bariéry.
  • Příznaky mohou znamenat paralýzu obličeje, paralýzu nervus abducens (tj. VI. hlavový nerv, odtahovací nerv), anorexii, únavu, bolest hlavy, diplopii, parestézie, erythema migrans a další poruchy.

Bannwarthův syndrom (také známý jako Bannwarthova nemoc) je neurologická komplikace spojená s Lymskou boreliózou, což je infekční onemocnění způsobené bakterií Borrelia burgdorferi a přenášené klíšťaty. Tento syndrom je často považován za projev neuroboreliózy, tedy fáze boreliózy, kdy se infekce šíří do nervového systému.

Příznaky Bannwarthova syndromu

  • Silné, často jednostranné bolesti nervů: Zpravidla se jedná o intenzivní, vystřelující bolesti, které zasahují různé části těla, často v oblasti trupu, končetin, krku nebo obličeje.
  • Zánět nervových kořenů (radikuloneuritida): To způsobuje zmíněné bolesti a někdy také brnění, necitlivost či slabost svalů.
  • Paralýza nervů, zejména obličejových nervů (např. Bellova obrna): Může dojít ke ztrátě pohyblivosti v obličeji.
  • Záněty mozkových blan (meningitida): Mírnější zánět mozkových blan je u Bannwarthova syndromu častý a může způsobit bolesti hlavy, tuhost šíje, horečku a další neurologické příznaky.

Diagnostika

  • Krevní testy: K prokázání přítomnosti protilátek proti bakterii Borrelia burgdorferi, které signalizují probíhající nebo předchozí infekci.
  • Lumbální punkce (odebrání mozkomíšního moku): Pro detekci zánětlivých změn a protilátek proti Borrelia burgdorferi v mozkomíšním moku.
  • MRI nebo CT mozku: Někdy se používají k vyloučení jiných příčin neurologických potíží.

Léčba Bannwarthova syndromu

Léčba je zaměřena na eradikaci bakteriální infekce a zmírnění příznaků.

Sponzorováno

1. Antibiotická léčba

  • Doxycyklin nebo amoxicilin: Obvykle první volba u méně závažných případů nebo v raném stádiu.
  • Ceftriaxon: Intravenózní podání antibiotik je často doporučováno u závažnějších případů neuroboreliózy, včetně Bannwarthova syndromu. Obvykle je léčba intravenózními antibiotiky doporučena po dobu 2–4 týdnů.

2. Léčba bolesti

  • Nesteroidní protizánětlivé léky: Jako je ibuprofen nebo naproxen, pro zmírnění bolesti a zánětu.
  • Opioidní analgetika nebo jiné léky proti bolesti: U těžších forem bolesti mohou být předepsány i silnější léky.

3. Kortikosteroidy

Někdy mohou být použity kortikosteroidy ke zmírnění zánětlivých reakcí, zejména pokud je přítomna výrazná bolest nebo zánět nervových kořenů.

4. Fyzioterapie

Pokud dojde k oslabení nebo paralýze svalů, například v obličeji, může být fyzioterapie nezbytná pro obnovení normální funkce nervů a svalů.

Prognóza

Včasná diagnóza a rychlá léčba antibiotiky mohou výrazně snížit riziko trvalého poškození nervového systému. V některých případech se mohou příznaky pomalu zlepšovat i po ukončení antibiotické léčby, ale u některých pacientů může přetrvávat bolest nebo neurologické potíže déle.

Sponzorováno

Pokud máte podezření na boreliózu nebo Bannwarthův syndrom, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a zahájit léčbu co nejdříve.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva