Sponzorováno

Mrtvice u mladých lidí – proč je stále častější? 4.43/5 (7)

  • Mrtvice, neboli cévní mozková příhoda, bývala tradičně spojována především se staršími lidmi. Nicméně v posledních letech došlo k nárůstu výskytu mrtvic i u mladších jedinců, včetně lidí ve věku 20 až 40 let.
  • Vysoký příjem nezdravých tuků, cukrů a zpracovaných potravin může vést k obezitě, vysokému krevnímu tlaku a vysokému cholesterolu, což jsou významné rizikové faktory pro mrtvici.
  • Sedavý způsob života je dalším faktorem, který přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.
  • Je důležité, aby lidé všech věkových kategorií uměli rozpoznat příznaky mrtvice a věděli, kdy vyhledat pomoc.

Mladí lidé a lidé středního věku mohou vypadat skvěle a mohou se cítit zdravě – a tak mohou věřit, že jim nikdy nehrozí závažné kardiovaskulární příhody. Ale nový výzkum ukazuje, že míra mrtvice u lidí mladších 49 let za posledních 30 let neustále a neustále roste.

Cévní mozková příhoda je hlavní příčinou úmrtí, invalidity a hospitalizace. To je opravdu budíček pro pacienty a lékaře. Musíme se tak vážně zabývat řízením rizikových faktorů a začít co nejdříve v životě. Pacienti by se měli určitě zeptat svých lékařů na své rizikové faktory a na to, co mohou udělat, aby je zvládli efektivněji – a to ještě dříve, než se objeví problém.

Příčiny mrtvice u mladých lidí

Některé vzácné nemoci a problémy mohou některé lidi predisponovat k mrtvici už v mladém věku. Většina rizikových faktorů mrtvice u mladých dospělých je však podobná těm u starších dospělých: vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol a obezita. Tyto problémy jsou mezi mladšími lidmi stále běžnější.

Nezapomeňme také na další „tiché“ rizikové faktory mrtvice u mladých dospělých:

  • Sedavý způsob života – trávení příliš mnoha času při práci u stolu či hraní her a nedostatek času na aktivní činnost
  • Užívání návykových látek, jako jsou tabák, nikotin, alkohol a nelegální drogy
  • Stres

Hodně dobrou zprávou je, že se jedná o ovlivnitelné rizikové faktory. Můžeme s nimi něco dělat. Nikomu není souzeno dostat mrtvici. Můžete být vystaveni zvýšenému riziku kvůli věcem, jako je rodinná anamnéza a genetika. Ale léčba vašich dalších rizikových faktorů a převzetí péče o vaše zdraví je zde vhodná a může zabránit tomu, aby se riziko mrtvice proměnilo v realitu.

Řešení a kontrola rizikových faktorů neznamená vždy užívání léků, zejména u mladších dospělých. Snížení rizika mrtvice začíná každodenními rozhodnutími, jako je konzumace zdravějších potravin, více aerobního cvičení a lepší spánek. Více se hýbejme, více cvičme, méně vysedávejme, choďme na preventivní prohlídky a snažte se spát 7-8 denně každou noc.

Míra mrtvice u starších lidí ve skutečnosti v Evropě mírně klesla, protože lékaři velmi pilně pracovali na vzdělávání lidí a intervencích. Je čas, abychom začali zavádět stejné strategie u mladších lidí, o kterých bychom si tradičně nemysleli, že jsou ohroženi kardiovaskulárními chorobami a mrtvicí.

Rozpoznání příznaků mrtvice u mladého člověka

Pokud je mozková mrtvice identifikována včas a dostanete rychlou lékařskou pomoci, je o dost pravděpodobnější, že budete mít dobrý výsledek léčby. Je proto důležité, aby lidé všech věkových kategorií uměli rozpoznat příznaky mrtvice a věděli, kdy vyhledat pomoc.

Pokud je mrtvice rozpoznána včas, můžeme dokonce zastavit mrtvici a existuje několik léčebných postupů, které můžeme použít během prvních několika hodin až 24 hodin po mrtvici, aby se zabránilo nejzávažnějším účinkům a komplikacím.

Doporučuje, aby se mladí dospělí naučili metodu „B.E. F.A.S.T.“ (anglicky „buď rychlý“), jako metodu identifikace mrtvice:

Sponzorováno

  1. Rovnováha (Balance): Pociťujete náhlou ztrátu rovnováhy nebo závratě?
  2. Oči (Eye): Máte nějakou formu omezení / ztráty zraku?
  3. Obličej (Face): Vypadá váš obličej nebo váš úsměv nevyrovnaně nebo je jedna strana vašeho obličeje povislá?
  4. Paže (Arms): Visí jedna ruka nebo noha dolů, nebo se cítíte na jedné straně slabý?
  5. Řeč (Speech): Máte potíže s mluvením, komunikací nebo porozuměním druhým? Je vaše řeč nezřetelná?
  6. Čas (Time) zavolat 112.
Příznaky mozkové mrtvice - ilustrace

Příznaky mozkové mrtvice – ilustrace

 

Mnoho mladých lidí si (mylně) myslí, že mrtvice je něco, čeho se musí obávat pouze jejich rodiče nebo prarodiče. Ale tato rizika jsou přítomna, i když vypadáte, že jste v nejzdravějších letech svého života. Musíme tedy tyto rizikové faktory řešit asertivně. I když nevíte, co máte dělat, je důležité vědět, že se musíte zeptat. Mladí lidé jsou v jedinečně dobré pozici, protože mají tendenci být technologicky důvtipní a mají přístup k užitečným vzdělávacím nástrojům. Mohou mít různé SOS aplikace a podobně.

Musí přijít změna způsobu, jakým přemýšlíme o mrtvici

Četnost mozkových příhod u starších Evropanů ve skutečnosti klesla, protože odborníci a lékaři velmi pilně pracovali na vzdělávání lidí v tomto směru. To je moc dobře. Je čas, abychom začali zavádět stejné strategie u mladších lidí, o kterých bychom si tradičně nemysleli, že jsou ohroženi kardiovaskulárními chorobami a mrtvicí.

Zaměstnavatelé mohou například zavést programy na zvýšení aktivity, zlepšení výživy a snížení stresu mezi zaměstnanci.

Když se tyto změny zavedou dříve v životě, vyplatí se nejen z hlediska prevence mrtvice u mladých lidí, ale také celkově zlepší zdraví. Ale vyžaduje to úsilí. Není to něco, co zaměstnanci budou dělat sami, pokud jsou neustále ve stresu a dlouhé pracovní době, jaká je dnes v evropském pracovním životě tradiční.

Prevence mozkové mrtvice - infografika

Prevence mozkové mrtvice – infografika

 

Sponzorováno

Dávejte na své zdraví a naučte se rozpoznat ranné příznaky mrtvice. A dbejte na prevenci mrtvice. To je nejlepší cesta k tomu, jak se jí vyhnout nebo zasáhnout včas.

A dále si o mrtvici přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva