Sponzorováno

Endarterektomie – odstranění nahromadění plaku ze zúžených nebo zablokovaných tepen – kdy a jak se provádí? 4.43/5 (7)

  • Endarterektomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna vnitřní výstelka tepny spolu s nahromaděným aterosklerotickým plakem, který omezuje průtok krve.
  • Tento zákrok se nejčastěji provádí u tepen postižených aterosklerózou, například karotických tepen (tepny v krku zásobující mozek krví), aby se snížilo riziko cévní mozkové příhody (mrtvice).
  • Endarterektomie je vysoce účinný zákrok, který může pacientům s vážným zúžením tepen výrazně zlepšit kvalitu života a snížit riziko závažných komplikací.

Co je to endarterektomie?

Endarterektomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna vnitřní výstelka tepny spolu s nahromaděným aterosklerotickým plakem, který omezuje průtok krve. Tepny jsou krevní cévy, které rozvádějí okysličenou krev po celém těle.

Lékař používá tento postup k odstranění plaku, mastné a kalcifikované látky, která se může hromadit v tepnách. Lékaři používají endarterektomie ke zlepšení průtoku krve a snížení rizika krevních sraženin nebo mrtvice.

Typy endarterektomií?

Typ endarterektomie, kterou máte, závisí na tom, kde máte zablokovanou tepnu:

  • Karotická endarterektomie odstraňuje plak z tepen procházejících krkem do mozku.
  • Femorální endarterektomie odstraňuje plak z tepen v tříslech vedoucích k vašim nohám.
  • Aortální a iliakální endarterektomie odstraňuje plak z hlavních tepen v břiše a pánvi.
Karotická endarterektomie odstraňuje plak z tepen procházejících krkem do mozku.

Karotická endarterektomie odstraňuje plak z tepen procházejících krkem do mozku.

 

Možná budete potřebovat endarterektomii, pokud máte aterosklerózu. Ateroskleróza je hromadění plaku v tepně, což nakonec vede ke ztuhlým, zúženým tepnám.

Obvykle lékaři doporučují endarterektomii pro středně těžkou až těžkou aterosklerózu, zejména pokud způsobuje příznaky. Situace každého je však jedinečná.

Jaké problémy léčí endarterektomie?

Endarterektomie je možností léčby pro některé lidi s onemocněním periferních tepen. U onemocnění periferních tepen se plak hromadí v tepnách na nohou nebo pažích. To blokuje průtok krve a může vést k bolesti a případné smrti (tj. gangréna) vašich tkání.

Můžete také potřebovat endarterektomii k léčbě onemocnění karotid. Při onemocnění krční tepny se plak hromadí v krčních tepnách, krevních cévách, které přivádějí krev do mozku. Zúžení krční tepny může vést k mrtvici nebo přechodnému ischemickému záchvatu, pokud nedostanete časnou a vhodnou léčbu.

Kdo není kandidátem na endarterektomii?

Někteří lidé mají rizikové faktory, které znamenají, že endarterektomie u nich není vhodnou možností léčby. Nemusíte být kandidátem na endarterektomii, pokud máte stavy, které by učinily operaci nebezpečnější, jako například tyto:

  • Dekompenzované městnavé srdeční selhání
  • Nedávný srdeční záchvat (infarkt myokardu)
  • Těžký emfyzém nebo CHOPN
  • Infekce v oblasti
  • Rozsáhlá kalcifikace nebo trombus

Jaké vyšetření je třeba podstoupit před endarterektomií?

Před endarterektomií budete pravděpodobně podstoupíte vyšetření k vyhodnocení rozsahu blokády tepny, jako např.:

  • Angiografie s použitím kontrastního barviva a rentgenového záření k pořízení snímků vašich krevních cév.
  • Dopplerovský ultrazvuk využívající zvukové vlny k vyhodnocení průtoku krve vašimi krevními cévami.
  • Magnetická rezonanční angiografie využívající magnety a rádiové vlny k pořízení snímků vašich krevních cév.
  • CT angiogram využívající pokročilé rentgenové záření k vytvoření trojrozměrného obrazu vašeho těla a krevních cév.

Můžete také podstoupit testy k posouzení celkového zdraví srdce, jako je echokardiogram nebo zátěžový test. Kardiovaskulární vyšetření pomáhají vašemu lékaři vyhodnotit riziko srdečního infarktu a určit, zda jste dobrým kandidátem na tento zákrok.

Sponzorováno

Před endarterektomií

Lékař vám dá pokyny k přípravě na endarterektomii. Možná budete muset dočasně přestat užívat některé léky, jako jsou léky na ředění krve (antikoagulancia). V jiných případech vám lékař může říci, abyste začali užívat léky, které inhibují krevní destičky a sraženiny, jako je aspirin, po dobu před zákrokem.

Před endarterektomií se budete muset postit. Anesteziolog vám řekne, jak dlouho před operací držet půst.

Co se děje během endarterektomie? Jak probíhá endarterektomie?

Budete v anestezii, takže během endarterektomie necítíte žádnou bolest. Někdy lékař pacienta udržuje vzhůru během karotické endarterektomie, aby lépe monitoroval funkci mozku.

Během procedury chirurg postupuje takto:

  1. Chirurg provede řez na krku v místě, kde je karotická tepna zúžená. Tento řez umožní přístup k postižené tepně.
  2. Umístí hadičku (shunt), aby krev proudila do vašeho mozku i během procedury.
  3. Chirurg odstraní nahromaděný plak, který zužuje tepnu. Tento plak tvoří tukové usazeniny, cholesterol a další látky, které se hromadí na stěně tepny a omezují průtok krve.
  4. Po odstranění plaku je tepna zpravidla uzavřena buď stehy, nebo pomocí malé záplaty z biologického materiálu nebo syntetického materiálu, která rozšiřuje průchod cévou a snižuje riziko opětovného zúžení.
  5. Chirurg uzavře řez v kůži stehy a ošetří místo operace, aby se zabránilo infekci. Pacient je následně převezen na pooperační jednotku, kde je sledován.

Pacient může být sledován na jednotce intenzivní péče, aby se předešlo komplikacím, jako je krvácení nebo cévní mozková příhoda. Zotavení po operaci může trvat několik týdnů, přičemž pacienti by měli dodržovat pokyny ohledně fyzické aktivity a užívání léků.

Bezprostředně po operaci můžete mít drenážní trubici vycházející z místa řezu, aby se zabránilo tvorbě modřin. Lékař ji pak odstraní, než vás propustí domů. Pobyt v nemocnici bude záviset na typu operace a místě. Například pacienti po karotické endarterektomii jsou obvykle v nemocnici jeden den. Endarterektomie femuru, typicky na dva až čtyři dny a endarterektomie aorty, obvykle týden.

Jaké jsou výhody endarterektomie?

Endarterektomie odstraňuje blokády a obnovuje vaši tepnu zpět do normální zdravé velikosti. Vyčištěná céva může vyřešit bolest nohou při chůzi, pomoci při hojení ran na nohou v důsledku špatného krevního oběhu, vyřešit bolesti břicha ze špatného krevního oběhu a výrazně snížit riziko mrtvice.

Benefity endarterektomie obvykle trvají po mnoho let.

Jaká jsou rizika nebo komplikace endarterektomie?

Endarterektomie jsou obvykle bezpečný zákrok, ale existuje riziko komplikací, jako jsou:

  • Krvácení
  • Srdeční problémy, jako je infarkt
  • Infekce
  • Poškození nervů (často dočasné)
  • Opětovné zúžení tepny
  • Mrtvice

U většiny lidí je riziko závažných komplikací nízké a závisí na důvodu operace a místě operace. Pokud váš lékař doporučí endarterektomii, znamená to, že věří, že přínosy postupu převažují nad potenciálními riziky.

Kdy je vyšší riziko komplikací po endarterektomii?

Některé faktory mohou zvýšit riziko komplikací po endarterektomii, jako třeba:

  • Věk, přičemž riziko se zvyšuje, čím jste starší
  • Neléčené onemocnění koronárních tepen a bolest na hrudi (angina pectoris)
  • Těžké onemocnění plic
  • Dekompenzované městnavé srdeční selhání
  • Anamnéza předchozí operace nebo ozařování do oblasti těla, kde bude operace probíhat
  • Nahromadění plaku v mnoha tepnách v celém těle

Doba rekonvalescence po endarterektomii

Asi čtyři týdny po zákroku si s vámi lékař domluví termín kontroly. Lékař při kontrole prozkoumá řez a zobrazí si místo pomocí ultrasonografie nebo CT vyšetření. Většina lidí se po této následné návštěvě může vrátit do práce.

Cvičení může pomoci zotavení, ale je důležité se vyvarovat namáhavé činnosti, dokud vám váš lékař neřekne, že můžete s aktivitou začít. Možná budete muset počkat jeden nebo dva měsíce, než se vrátíte do práce, pokud máte zaměstnání, které vyžaduje manuální práci nebo namáhavou fyzickou aktivitu.

Sponzorováno

Máte s endarterektomií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva