Sponzorováno

Co všechno byste měli vědět o histaminové dietě? 4.33/5 (6)

  • Histaminová dieta je specifický stravovací režim určený pro lidi, kteří trpí intolerancí na histamin nebo histaminovou senzitivitu.
  • Histamin je chemická látka, kterou tělo přirozeně produkuje, a je obsažen také v mnoha potravinách. Při této intoleranci tělo nedokáže histamin efektivně odbourávat, což může vést k různým nepříjemným příznakům.
  • Lidé, kteří mají problémy s odbouráváním histaminu, mohou zažívat různé příznaky, které připomínají alergickou reakci, například bolesti hlavy a migrény, kožní vyrážky, svědění, kopřivka či problémy s trávením (nadýmání, průjem, křeče).

S pojmem potravinová intolerance nebo nesnášenlivost už se v životě alespoň vzdáleně potkal každý z nás. Pokud máme to štěstí, tak o tom, co to přesně znamená víme jen z doslechu. V takovém případě jde o stav, kdy si náš organismus si „nerozumí“ s přijatou potravou (nebo některou její složkou), protože trávicí trakt ji neumí zpracovat a tím pádem nedokáže přijaté jídlo efektivně rozložit a vstřebat. Nejčastěji je tak z důvodu chybějících chemikálií, přesněji řečeno enzymů. Když se tělo do takové situace dostane, začne se „bránit“ celou řadou nejrůznějších reakcí. V poslední době se tak můžeme čím dál častěji setkávat s pojmem histaminová intolerance, na jejíž léčbu je doporučována histaminová dieta. O co přesně jde a jak si v takové situaci poradit?

Co je to vlastně histamin?

Jde o chemickou látku, kterou můžeme najít ve velkém množství organismů. Je přítomen v rostlinách, bakteriích a v jedu hmyzu (každý už jistě někdy slyšel o alergii na hmyzí bodnutí), ale v neposlední řadě se histamin nachází téměř ve všech tkáních našeho těla. Pro naše tělo má zcela zásadní funkce – jde o neurotransmiter, který sděluje důležité zprávy z našeho těla do mozku, jako součást žaludeční kyseliny nám pomáhá rozkládat potravu a při poranění uvolní alergickou reakci jako součást naší imunitní odpovědi.

Jednou z hlavních vlastností histaminu je právě roztažení krevních cév. Při normální odpovědi našeho imunitního systému je při jakémkoliv stavu ohrožení organismu vyloučeno vyšší množství histaminu, což umožní bílým krvinkám rychlý pohyb krevním oběhem, díky čemuž okamžitě objeví potenciální hrozbu.

Při alergické reakci je histamin uvolňován jako součást imunitní odpovědi na neškodné látky, které imunitní systém mylně považuje za nebezpečné. To pak vede k různým symptomům, jako jsou svědění, zarudnutí, zvýšená sekrece sliznic (známá jako alergická rýma) a dýchací potíže.

A protože je histamin také přítomen v některých potravinách, může vyvolávat tzv. histaminovou intoleranci. Rozdíl mezi alergií a intolerancí je hlavně v tom, že alergie (což je přehnaná reakce imunitního systému na nějakou látku) je údernější a rychlejší. Často bývá také nebezpečnější. Naproti tomu je histaminová intolerance zákeřnější a nenápadnější, protože její symptomy jsou univerzálnější a člověk je tak snadno může přisoudit projevům jiných zdravotních obtíží. Histaminovou intolerancí v současnosti trpí přibližně 3% celé populace.

Histaminová intolerance a její projevy

Že máme zřejmě dočinění s histaminovou intolerancí nám mohou napovědět následující příznaky:

  • Zažívací potíže (jako třeba křeče, průjem nebo nadýmání)
  • Bolesti hlavy (přecházející až v migrény)
  • Kožní vyrážky
  • Zvýšená únava
  • V některých případech dokonce i astma
  • Změny krevního tlaku
  • Poruchy spánku

Když trpíme histaminovou intolerancí, tak dochází k situaci, kdy se histamin začne v organismu hromadit, a protože jej tělo neumí správně metabolizovat, dojde k přetížení systému. Příznaky ale neodezní do doby, dokud tělo histamin z organismu zase nevyloučí. Jako léčba histaminové intolerance je pak často doporučována právě histaminová dieta.

Histaminová dieta a kdy je potřeba ji držet?

Pokud pozorujete výše uvedené příznaky, jako bolesti hlavy nebo vyrážky či zažívací potíže po konzumaci určitých potravin, je na místě určitě konzultace s lékařem nebo specialistou na výživu. Lékař vám může například navrhnout eliminační histaminovou dietu, což zahrnuje vynechání určitých potravin po dobu nejméně 4 týdnů a jejich pomalé přidávání zpět, jednu po druhé. Tento druh diety pak může pomoci určit, zda je problémem právě histamin.

Sponzorováno

Histaminová dieta se vyznačuje omezením nebo vyloučením potravin, které jsou bohaté na histamin nebo histamin v těle uvolňují. Patří sem například:

  • Fermentované potraviny: kysané zelí, jogurt, sýr, víno
  • Uzeniny: slanina, klobásy
  • Mořské plody: ryby a plody moře
  • Alkoholické nápoje: víno, pivo, šampaňské
  • Některé ovoce a zelenina: rajčata, avokádo, špenát, jahody, lilek, špenát

Obecně platí, že potraviny, které byly fermentovány, mají nejvyšší hladinu histaminu, kdežto čerstvé nezpracované potraviny mají naopak nejnižší hladiny.

Naopak doporučované potraviny při histaminové dietě jsou tyto:

  • Čerstvé maso a drůbež
  • Vejce
  • Mléčné výrobky s nízkým obsahem histaminu
  • Rýže, brambory, quinoa
  • Čerstvé ovoce a zelenina

Dieta také klade důraz na čerstvost potravin, protože starší potraviny mají tendenci mít množství histaminu vyšší.

Dalším doporučením je vařit si svá vlastní jídla a jíst především potraviny, které jsou co nejblíže jejich původní formě, tedy určitě ne vysoce průmyslově zpracované potraviny. Je dobré se po tuto dobu vyhýbat jakémukoliv nezdravému jídlu. A protože všeho moc škodí, nebuďte na sebe ani příliš přísní. Ideální doba pro dodržování této diety jsou 4 týdny.

TIP: Je dobré zavést si deník, do kterého postupně zapisujete všechny potraviny, denní dobu, ve které je jíte a reakce, které se po nich dostavily. Reakce na danou potravinu se totiž může dostavit i s odstupem několika hodin. Díky pravidelným zápisům pak budete mít větší přehled o tom, které potraviny bude lepší z jídelníčku úplně vyloučit.

Pozor i na léky

Kromě dietních opatření je také nutné omezit i léky, které blokují aktivitu enzymu DAO, protože jde o hlavní enzym, který se podílí na metabolismu histaminu. To má přirozeně za následek zvýšení hladiny histaminu. Mezi léky, které toto zvýšení způsobují nebo dokonce blokují DAO (jde o léky obsahující tzv. histaminoliberační látky), patří například některé druhy anestetik a analgetik (jako například ibuprofen) nebo také antibiotik a antidepresiv. Před jakýmkoliv užíváním léku je tak nutné lékaře na histaminovou intoleranci upozornit.

Přínosy histaminové diety

Primárním přínosem histaminové diety tedy je, že může sloužit jako diagnostický nástroj. Tolerance histaminu je velmi individuální, proto dosud neexistuje jednoznačný test, který by histaminovou intoleranci dokázal potvrdit. Když poté postupně přidáváte histamin zpět do svého jídelníčku, můžete pečlivě vyhodnotit, které potraviny vyvolávají nepříjemné příznaky, pokud vůbec nějaké.

Další výhodou této diety je také úleva od symptomů histaminové intolerance. Pacienti často hlásí zlepšení svých zdravotních stavů a ústupu nepříjemných příznaků. Jako vedlejší efekt histaminová dieta podporuje celkově zdravější stravovací návyky, protože se zaměřuje hlavně na konzumaci čerstvých a nezpracovaných potravin.

Rizika histaminové diety

Jako u každé omezující diety hrozí riziko, že v ní nebude zastoupeno dostatečné množství živin a strava tak nebude dobře vyvážená. Omezování příliš velkého množství potravin může vést k tomu, že máme tendenci stravovat se příliš jednostranně a nevyváženě. Rozhodně se proto do takového kroku nepouštějte sami a dietu raději konzultujte s odborníkem, aby se takové situaci předešlo. Jak už jsme ale uvedli výše, je důležité myslet na to, že každý člověk má individuální toleranci na histamin a co funguje jednomu, druhému může ublížit. I z tohoto důvodu je konzultace s odborníkem nanejvýš vhodná.

Shrnu to

Sponzorováno

Histaminová dieta je navržena tak, aby minimalizovala příjem histaminu z potravin, což může pomoci lidem s histaminovou intolerancí zmírnit příznaky. Je důležité najít individuální rovnováhu v jídelníčku a ideálně spolupracovat s lékařem či odborníkem na výživu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva