Sponzorováno

Účinky černuchy seté (nigella sativa) – v čem pomůže? 4.63/5 (8)

  • Černucha setá, známá také jako nigella sativa nebo černý kmín, je rostlina, jejíž semena se často používají jako koření a přírodní lék. Černucha má dlouhou historii v tradiční medicíně a je známá svými potenciálními zdravotními přínosy.
  • Semena černuchy obsahují vysoké množství antioxidantů, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle. To může chránit buňky před poškozením a snižovat riziko chronických onemocnění.
  • Černucha setá obsahuje thymoquinon, který má silné protizánětlivé účinky. Může pomoci zmírnit zánět v těle a přispět k prevenci chronických zánětlivých stavů, jako jsou artritida a srdeční onemocnění.
  • Černucha se tradičně používá k léčbě respiračních problémů, jako je astma a alergie. Může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit celkové zdraví dýchacích cest.

Nigella sativa, také známá jako černý kmín či černucha setá je léčivá bylina pocházející z východního Středomoří, severní Afriky, jihozápadní Asie a indického subkontinentu.

I když ji můžete použít při vaření, je možná známější pro své staleté používání v tradiční medicíně. Říká se, že nabízí tolik zdravotních výhod, že ji někteří považují za všelék nebo univerzálního léčitele.

Například ve studiích se uvádí, že prospívá imunitnímu systému, zlepšuje mozkové funkce a chrání tělo před různými chronickými nemocemi, třeba před cukrovkou 2. typu a srdečními chorobami.

Co je Černucha setá (Nigella sativa)?

Černucha setá (Nigella sativa) je léčivá rostlina, která patří do čeledi pryskyřníkovitých. Říká se jí také černý kmín, protože její semena připomínají koření kmín.

I když se dá použít v kuchyni, Nigella sativa může být ale nejvíce známá pro širokou škálu zdravotních výhod, o kterých se předpokládá, že tato bylinka má.

Takto vypadají semínka černuchy seté

Takto vypadají semínka černuchy seté

 

Tradiční použití černuchy seté

Černucha setá má tak širokou škálu použití, že ji někteří bylinkáři označují jako „bylinku z nebes“. Má také bohatou historii použití v systémech tradiční medicíny, jako je ájurvéda či Unani (Unani nebo Yunani medicína je perso-arabská tradiční medicína). Černucha setá byla nalezena v hrobkách egyptských faraonů, což naznačuje, že byla hojně používána již ve starověkém Egyptě. Odborníci se domnívají, že antibakteriální vlastnosti černuchy seté mohly vést k jejímu použití jako konzervační látky v procesu mumifikace.

V současné době se tato léčivá bylina používá v mnoha arabských zemích, Asii, Africe a částech Evropy k prevenci nebo léčbě různých příznaků onemocnění. Ty mohou být od otoků kloubů až po dýchací potíže, jako je astma a bronchitida. Nigella sativa údajně také nabízí určitou ochranu proti chronickým stavům, jako je diabetes typu 2 a srdeční choroby.

Živiny a účinné látky u černuše seté

Dosud byl proveden jen celkem malý výzkum ohledně přesného složení živin Nigella sativa. Navíc se zdá, že obsah živin se liší v závislosti na tom, kde se černucha setá pěstuje, na zralosti rostliny při sklizni a i na metodách použitých ke sklizni.

Jedna studie naznačuje, že semena N. sativa z Bangladéše se skládají z přibližně 45 % tuku, 20 % sacharidů a 20 % bílkovin. Obsahují určité množství draslíku, fosforu, vápníku a hořčíku, ačkoli konkrétní množství nejsou popsána.

Jiná studie naznačuje, že Nigella sativa může také obsahovat malé množství vitamínů A, C a E, stejně jako některé z vitamínů B. Přesné typy a množství, které obsahuje, však nejsou zatím dobře popsány.

Naproti tomu je více známo o rostlinných antioxidantech a dalších prospěšných sloučeninách v černuše seté. Antioxidanty jsou prospěšné rostlinné sloučeniny, které pomáhají chránit vaše tělo před poškozením buněk a nemocemi. Černucha setá (Nigella sativa) se zdá být obzvláště bohatá na antioxidanty ze skupiny polyfenolů, tokoferolů, terpenoidů a terpenů.

Ze všech těchto antioxidantů je thymochinon – antioxidant ze skupiny terpenů a terpenoidů – v bylince zdaleka nejhojněji zastoupen. Odborníci se shodují, že tato aktivní sloučenina pravděpodobně stojí za většinou údajných zdravotních přínosů Černuchy seté. Zdá se, že Nigella sativa také obsahuje alkaloidy a fytosteroly, dva typy prospěšných rostlinných sloučenin s přirozenými vlastnostmi snižujícími cholesterol.

Potenciální zdravotní přínosy černuchy seté

Předpokládá se, že Nigella sativa nabízí tak širokou škálu zdravotních výhod, že je dokonce často označována jako všelék nebo univerzální léčitel. Ne všechny její údajné výhody byly ale vědecky prokázány. Níže najdete ty zdravotní přínosy, které mají nejvíce výzkumů, jež je podporují.

Bohatá na antioxidanty

Antioxidanty jsou rostlinné sloučeniny, které pomáhají chránit vaše buňky před poškozením způsobeným nestabilními molekulami známými jako volné radikály. Když se volné radikály hromadí ve vašem těle, mohou způsobit oxidační stres, který může, dle studií, zvýšit vaše riziko rozvoje určitých nemocí, jako je rakovina a srdeční choroby.

Jak již bylo zmíněno, Nigella sativa je obzvláště bohatá na silný antioxidant thymoquinon, který se může pochlubit protizánětlivými vlastnostmi. Odborníci se domnívají, že většina zdravotních výhod spojených s touto léčivou rostlinou souvisí s touto sloučeninou.

Jedna studie naznačuje, že Nigella sativa má u lidí silný antioxidační účinek. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, k jakým přesným zdravotním přínosům to může konkrétně přispět.

Pomáhá snižovat zánět

Zánět je vlastně přirozená reakce vašeho těla na zranění nebo infekci. Je obecně krátkodobý a pomáhá chránit tělo před nemocemi nebo dalším poškozením.

Ale zánět, který trvá delší dobu, se označuje jako chronický zánět. Tento stav je považován za příčinu různých onemocnění, včetně diabetu 2. typu, rakoviny a srdečních onemocnění.

Výzkum na zvířatech naznačuje, že Černucha setá může snížit markery zánětu v těle po zranění. Podobné výsledky byly hlášeny u žen s revmatoidní artritidou, autoimunitním onemocněním, které způsobuje zánět v kloubech. V jedné malé studii měly ženy s revmatoidní artritidou, které užívaly 1 gram oleje Nigella sativa denně po dobu 2 měsíců, nižší krevní markery zánětu a hlásily méně oteklých kloubů než ty, které užívaly placebo.

Odborníci se domnívají, že thymochinon je klíčovou sloučeninou odpovědnou za protizánětlivé účinky byliny.

Ačkoli to vypadá slibně, mějte na paměti, že studie na toto téma jsou omezené. Než bude možné učinit jasné závěry, je zapotřebí další výzkum, zejména provedený na lidech.

Může posílit vaši imunitu

Černucha setá (Nigella sativa) může také pomoci posílit váš imunitní systém.

Studie na zvířatech naznačují, že extrakty vyrobené z této byliny mohou stimulovat aktivitu bílých krvinek, což je typ krvinek, který bojuje proti infekcím a nemocem.

Jedna malá studie u dětí s dědičnou poruchou krve zjistila podobné výsledky. Míchání 2 gramů prášku Nigella sativa s dětským jídlem denně po dobu 3 měsíců výrazně zlepšilo počet bílých krvinek a snížilo markery oxidačního stresu. Tato studie však neměla žádnou kontrolní skupinu s placebem, což ztěžuje potvrzení, zda tyto účinky byly skutečně výsledkem doplňku.

Sponzorováno

V dříve zmíněné malé studii u žen s RA měly ty, které užívaly 1 gram oleje Nigella sativa denně, po 2 měsících významně vyšší hladiny bílých krvinek než skupina s placebem. Měli také nižší markery zánětu a méně oteklých kloubů.

Ačkoli se tyto výsledky zdají slibné, zůstává nejasné, jaké skutečné zlepšení imunity, pokud vůbec nějaké, by vyplývalo z vyššího počtu bílých krvinek, které se projevily v těchto malých studiích. Proto je zapotřebí další výzkum.

Může chránit váš mozek

Předpokládá se, že zánět mozku hraje hlavní roli ve vývoji onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Výzkum naznačuje, že thymochinon by mohl pomoci snížit zánět v mozku.

Odborníci se domnívají, že může zabránit nebo zpomalit progresi neurologických stavů souvisejících se zánětem, jako je Alzheimerova choroba, encefalomyelitida, epilepsie, deprese a Parkinsonova choroba.

Jedna malá, starší studie tuto myšlenku podporuje. Starší dospělí dostávali buď 500 mg N. sativa nebo placebo každý den po dobu 9 týdnů. Skupina N. sativa vykazovala významně vyšší míru pozornosti, paměti a celkové kognice než skupina s placebem.

Na první pohled by tato studie mohla naznačovat, že Nigella sativa může oddálit progresi ztráty paměti související s věkem. Mějte však na paměti, že je malý a pochází z doby téměř před 10 lety. K potvrzení těchto zjištění a k prozkoumání možných účinků byliny na další neurologické stavy související se zánětem mozku je tedy opět zapotřebí další výzkum.

Může snížit váš cholesterol a krevní tlak

Vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu jsou významnými rizikovými faktory srdečních onemocnění. Zdá se, že Nigella sativa může pomoci snížit obojí.

Studie u žen s obezitou a dospělých s diabetem 2. typu naznačují, že užívání 2–3 gramů Nigella sativa každý den po dobu 8–12 týdnů by mohlo významně snížit hladinu celkového a LDL (špatného) cholesterolu.

Kromě toho studie uvádějí průměrné poklesy o 16–23 mg/dl celkového cholesterolu, 14–22 mg/dl LDL (špatného) cholesterolu a 7–21 mg/dl triglyceridů po užívání byliny. Některé studie dále naznačují, že suplementace touto léčivou bylinou může zvýšit hladinu HDL (dobrého) cholesterolu, i když jiné žádný takový účinek nezjistily.

Pokud jde o krevní tlak, přehled 11 randomizovaných kontrolních studií – zlatý standard ve výzkumu – uvádí, že Nigella sativa může také mírně snížit hladinu krevního tlaku. Účastníci studie, kteří užívali N. sativa v průměru 8 týdnů, zaznamenali pokles jejich systolického krevního tlaku – nejvyššího čísla – o dalších 3,3 mmHg a diastolického krevního tlaku – dolního čísla – o dalších 2,8 mmHg ve srovnání s těmi, kterým bylo podáváno placebo.

Může zlepšit hladinu cukru v krvi

Černucha setá (Nigella sativa) může také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.

V nedávné studii dospělí s diabetem 2. typu, kteří užívali 1 gram N. sativa denně po dobu 8 týdnů, zaznamenali významný pokles hladiny cukru v krvi nalačno.

Kromě toho studie naznačují, že suplementace N. sativa může snížit hladinu cukru v krvi nalačno v průměru o 17,8 mg/dl. Stejné studie pak také uvádějí pokles hemoglobinu A1C o přibližně 0,7 %, což naznačuje lepší kontrolu hladiny cukru v krvi.

Odborníci se domnívají, že Nigella sativa může být schopna zvýšit sekreci inzulínu, hormonu zodpovědného za transport cukru z krve do buněk. Navíc studie naznačují, že tato léčivá bylina může zlepšit citlivost buněk na inzulín a zvýšit jejich příjem cukru.

Další potenciální zdravotní výhody černuchy seté

Nigella sativa může nabídnout následující další výhody:

  • Může zabíjet rakovinné buňky. Starší studie na zvířatech naznačují, že Nigella sativa může pomoci zabránit růstu a šíření rakovinných buněk. K potvrzení tohoto je však nutný lidský výzkum.
  • Může zlepšit mužskou plodnost. Menší výzkum na zvířatech naznačuje, že N. sativa může být užitečná v případech mužské neplodnosti způsobené obezitou, i když je zapotřebí více výzkumu.
  • Může zlepšit astma. Malá studie uvádí, že N. sativa může pomoci snížit příznaky astmatu, i když k potvrzení tohoto zjištění je opět zapotřebí více studií.
  • Bojuje proti bakteriím, virům, plísním a kvasinkám. N. sativa může mít některé antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Zdá se, že je zvláště účinná proti Candida albicans, kvasinkám, které způsobují infekce Candida.
  • Může chránit před poškozením jater. Několik studií naznačuje, že N. sativa může pomoci chránit vaše játra před poškozením. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.
  • Může zlepšit funkci ledvin. N. sativa může dle studií zlepšit funkci ledvin u lidí s chronickým onemocněním ledvin. Může také pomoci rozpustit ledvinové kameny.
  • Může léčit žaludeční vředy. Studie na zvířatech naznačují, že N. sativa může ovlivnit prostředí žaludku způsobem, který může pomoci minimalizovat nebo léčit žaludeční vředy. Jsou však nutné studie na lidech.

Ačkoli se tyto studie zdají slibné, je zapotřebí více výzkumu o všech těchto údajných přínosech, než bude možné učinit silné závěry.

Nigella sativa může poskytnout řadu zdravotních výhod. Mezi nejvíce dobře prozkoumané výhody patří ochrana před poškozením buněk a záněty, zlepšená kontrola krevního cukru, silnější imunitní systém a zdravější srdce a mozek.

Možné vedlejší účinky

Nigella sativa se po staletí používá jako součást systémů tradiční medicíny a existuje jen málo zpráv o nežádoucích účincích. Některé kultury ji také běžně používají při vaření.

Na základě toho je N. sativa pravděpodobně bezpečná, zvláště pokud je požívána zřídka nebo v malých množstvích. To znamená, že pouze omezené studie zkoumaly její celkovou bezpečnost a možné vedlejší účinky, a ty se týkaly výhradně zvířat.

Například v jedné studii měly myši, kterým byly podávány velké orální dávky 2–3 gramy na kg tělesné hmotnosti, potíže s dýcháním a selhání více orgánů. Bylo prokázáno, že podávání velkých dávek březím krysám způsobuje ztrátu březosti nebo vývojové problémy u jejich potomků.

Příjem takových velkých množství je u lidí neobvyklý, kromě případných případů předávkování suplementy.

Shrnu to

Nigella sativa je léčivá bylina oblíbená pro své kulinářské využití a svou roli jako lék v tradiční medicíně. Z mnoha údajných přínosů pro zdraví je v současné době podloženo silným výzkumem pouze několik. Patří mezi ně jeho schopnost bojovat proti poškození buněk a zánětům, zlepšovat hladinu cukru v krvi, posilovat imunitní systém a snižovat rizikové faktory srdečních chorob.

Mějte na paměti, že v současné době není k dispozici dostatek výzkumu, aby bylo možné učinit jakákoli doporučení pro bezpečnost nebo dávkování založená na důkazech.

Sponzorováno

Pokud máte zájem vyzkoušet Nigella sativa, můžete začít začleněním jejích semínek nebo pasty do jídla, přičemž dávejte pozor, abyste používali malé množství. Minimalizujete tak riziko, že zaznamenáte jakékoli potenciální nepříjemné vedlejší účinky.

A dále si o této bylince přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva