Sponzorováno

Dextrokardie – srdce na pravé straně – příznaky, příčiny a léčba 4/5 (8)

  • Dextrokardie je vrozená srdeční anomálie, při které je srdce umístěno na pravé straně hrudníku místo obvyklé levé strany. Tento stav je výsledkem abnormálního vývoje během embryogeneze, kdy se srdce během raného vývoje otáčí doprava místo doleva.
  • Dextrokardie je vrozený stav, který vzniká během vývoje plodu. Přesné genetické příčiny nejsou plně objasněny, ale tento stav může být dědičný. V některých případech je dextrokardie spojena s jinými vrozenými vadami.
  • Léčba závisí na přítomnosti jiných srdečních nebo orgánových abnormalit.
  • Dextrokardie jako taková nevyžaduje léčbu, pokud není spojena s dalšími komplikacemi. U pacientů s touto anomálií je však důležité pravidelné sledování lékařem, zejména pokud mají vrozené srdeční vady.

Dextrocardie je vrozená srdeční anomálie, při které je srdce umístěno na pravé straně hrudníku místo obvyklé levé strany. Tento stav je výsledkem nesprávného vývoje srdce během raného embryonálního období.

Dextrocardie je vrozená srdeční anomálie, při které je srdce umístěno na pravé straně hrudníku místo obvyklé levé strany. Tento stav je výsledkem nesprávného vývoje srdce během raného embryonálního období.

Většina lidí má srdce na levé straně hrudníku. U někoho, a je to spíše hodně výjimečné, je však vpravo. Ano, někdy slyšíme pořekadlo „ten člověk má srdce na pravém místě“ – u někoho to ale platí doslova a do písmene.

Co je dextrokardie?

Dextrokardie je vzácná vrozená porucha srdce, při kterém vaše srdce směřuje k pravé straně hrudníku místo k levé straně. Dextrokardie je tedy stav, při kterém se srdce nachází v pravé části hrudníku (normálně je vlevo). Dextrokardie je vrozená, což znamená, že lidé se s touto abnormalitou již narodí. Dle studií méně než 1 procento běžné populace se narodí s dextrokardií.

Pokud máte izolovanou dextrokardii, vaše srdce se nachází na pravé straně hrudníku, ale nemá žádné jiné vady. Dextrokardie se také může objevit ve stavu zvaném situs inversus. Kvůli této poruše je mnoho nebo všechny vaše viscerální orgány na zrcadlové straně vašeho těla. Například, kromě vašeho srdce, vaše játra, slezina nebo jiné orgány mohou být také umístěny na opačné straně těla, než na jaké je má většina populace.

Pokud máte dextrokardii, můžete mít i jiné srdeční, orgánové nebo i zažívací vady související s vaší anatomií. Chirurgie může někdy tyto problémy vyřešit. Ne ale vždy.

Typy dextrocardie

  1. Izolovaná dextrocardie: Srdce je umístěno napravo, ale ostatní orgány v těle jsou na svých typických místech (levé plíce, játra napravo, žaludek nalevo). Tento typ může být spojen s vrozenými srdečními vadami, které ovlivňují strukturu a funkci srdce.
  2. Dextrocardie se situs inversus: V tomto případě jsou nejen srdce, ale všechny ostatní vnitřní orgány „zrcadlově“ obráceny – játra jsou vlevo, žaludek napravo atd. Lidé s tímto typem mají často normální srdeční funkci a nemusí mít žádné zdravotní problémy spojené se srdcem.

Příčiny dextrokardie

Příčina dextrokardie není známa. Vědci vědí, že k němu dochází během vývoje plodu. Anatomie srdce může mít mnoho variací. Například u izolované dextrokardie je vaše srdce zcela neporušené, ale směřuje na pravou stranu místo na levou. U jiných forem dextrokardie můžete mít defekty v srdečních komorách nebo chlopních.

Někdy se vaše srdce vyvíjí tak, že ukazuje špatným směrem, protože existují jiné anatomické problémy. Vady v plicích, břiše nebo hrudníku mohou způsobit, že se vaše srdce vyvine tak, že se posune směrem k pravé straně těla. V tomto případě je pravděpodobnější, že pacient bude mít jiné srdeční vady a problémy s jinými životně důležitými orgány. Multiorgánové defekty jsou známé jako heterotaxický syndrom.

Sponzorováno

Příznaky dextrokardie

Izolovaná dextrokardie obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Tento stav se obvykle zjistí, když rentgen nebo MRI hrudníku ukáže umístění srdce na pravé straně hrudníku.

Někteří lidé s izolovanou dextrokardií mají zvýšené riziko plicních infekcí, infekcí dutin nebo i zápalu plic. Při izolované dextrokardii nemusí řasinky (cilia) ve vašich plicích fungovat normálně. Cilia jsou velmi jemné chloupky, které filtrují vzduch, který dýcháte. Když řasinky nejsou schopny odfiltrovat všechny viry a choroboplodné zárodky, můžete onemocnět častěji.

Dextrokardie, která ovlivňuje srdeční funkce, může způsobit různé další příznaky. Patří mezi ně dýchací potíže, modré rty a kůže a silná únava. Děti s dextrokardií nemusí správně růst nebo se vyvíjet, a proto mohou potřebovat operaci srdce k nápravě defektu.

Nedostatek kyslíku pro vaše srdce vás může unavit a bránit vám v normálním růstu. Abnormality, které postihují vaše játra, mohou způsobit žloutenku, což je zežloutnutí kůže a očí.

Dítě s dextrokardií může mít také otvory v přepážce srdce. Přepážka je předěl mezi levou a pravou srdeční komorou. Defekty septa mohou způsobit problémy se způsobem, jakým krev proudí dovnitř a ven ze srdce dítěte. To obvykle vede k srdečnímu šelestu.

Děti s dextrokardií se také mohly narodit bez sleziny. Slezina je hlavní součástí imunitního systému. Bez sleziny má vaše dítě vyšší riziko vzniku infekcí v celém těle.

Léčba dextrokardie

U lidí, kteří mají pouze dextrocardii a žádné další srdeční nebo zdravotní problémy, není potřeba žádná specifická léčba. Tělo se přizpůsobí tomu, že srdce je umístěno na pravé straně, a jedinci mohou žít plně normální život.

Dextrokardie se musí léčit nebo řešit, pokud brání správnému fungování životně důležitých orgánů. Kardiostimulátory a operace k opravě defektů septa mohou pomoci srdci pracovat normálně.

Pokud máte dextrokardii, můžete mít více infekcí než průměrný člověk. Léky mohou snížit riziko infekce. Pokud slezinu nemáte nebo nefunguje správně, lékař vám předepíše antibiotika, aby se zabránilo infekci. Možná budete muset užívat antibiotika dlouhodobě, abyste zabránili respiračním onemocněním.

Vaše srdce mířící k vaší pravé straně zvyšuje pravděpodobnost zablokování vašeho trávicího systému. Je to proto, že dextrokardie může někdy vyústit ve stav nazývaný malrotace střeva, při které se vaše střevo nevyvíjí správně. Z tohoto důvodu bude váš lékař dávat pozor na břišní obstrukce. Překážka brání odpadu opouštět vaše tělo.

Střevní obstrukce je nebezpečná, a pokud není léčena, může být život ohrožující. Možná budete potřebovat chirurgický zákrok k nápravě jakýchkoli překážek v oblasti střev.

Dlouhodobý výhled

Lidé s izolovanou dextrokardií často žijí normální život. Lékař těmto pacientům pomůže předcházet infekcím, pokud mají vyšší riziko onemocnění. Pokud má pacient složitější případ dextrokardie, může se po celý život potýkat se zdravotními problémy. Lidé s dextrocardií bez dalších komplikací tedy mají obvykle normální délku a kvalitu života. Pokud jsou přítomny vrozené srdeční vady, prognóza závisí na jejich závažnosti a úspěšnosti léčby.

Sponzorováno

I když dextrocardie bez komplikací nevyžaduje léčbu, je vhodné pravidelně podstupovat kontrolu u kardiologa, aby lékař mohl zajistit, že srdce funguje správně a nejsou přítomny žádné nové problémy.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: AllaSerebrina / depositphotos.com
  • Dextrocardia Autor: Raunak Nair; Sujit R. Muthukuru

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva