Obsah článku
- Vitamín D hraje důležitou roli ve zdravém spánku.
- Vitamín D má vliv na naši biologickou hodinu, tzv. cirkadiánní rytmus. Tento rytmus řídí cykly spánku a bdění, a nedostatek vitamínu D může narušit tento rytmus, což vede k nespavosti nebo nekvalitnímu spánku.
- Melatonin je hormon, který reguluje spánek a jeho produkce je částečně ovlivněna vitamínem D. Nedostatek vitamínu D může snížit produkci melatoninu, což vede k obtížím se spánkem.
- Vitamín D má protizánětlivé vlastnosti a nízká hladina může způsobit zvýšení zánětů v těle. Chronický zánět je spojen s poruchami spánku, jako je spánková apnoe.
V důsledku moderního životního stylu postihují poruchy spánku velký počet lidí, přičemž podle některých průzkumů dosahují 30-50% populace a více než polovinu lidí pracujících na směny.
Poruchy spánku mohou znamenat několik věcí včetně:
- máte nedostatek dostatečně kvalitního spánku
- máte potíže s usínáním nebo probouzením
- trpíte častým nočním probouzením nebo jinými slovy máte fragmentovaný spánek
- trápí vás spánková apnoe
Existuje proto poptávka po účinných přírodních terapiích, které prokazatelně zlepšují kvalitu našeho spánku, pokud možno bez vedlejších účinků. Zajímavé je, že jedním z takových přírodních prostředků je vitamín D, u kterého se v několika nedávných studiích jasně prokázalo, že kromě mnoha jiných výhod pomáhá spánku.
Role vitamínu D ve spánku
Přestože zatím přesně nevíme všechny důvody, proč je vitamín D důležitý pro spánek, pravděpodobně to souvisí s tím, že receptory vitamínu D se nacházejí i v oblastech mozku, které se podílejí na regulaci spánku. Na lepším spánku se mohou podílet i protizánětlivé a imunitu podporující účinky vitamínu D.
Sponzorováno
Serotonin a dopamin, známý také jako hormon štěstí, jsou potřebné pro klidný spánek a pro jejich funkci je klíčový vitamin D. Serotonin je důležitý i proto, že je prekurzorem melatoninu, který je také nezbytný pro kvalitní spánek a celkové zdraví. Vitamín D má tedy také vliv na produkci serotoninu, což je neurotransmiter, který hraje důležitou roli v regulaci nálady a spánku. Nedostatek serotoninu může vést k depresím a úzkostem, což negativně ovlivňuje kvalitu spánku.
Samotný náš cirkadiánní rytmus je úzce spjat s vitamínem D, protože se přirozeně vytváří, když jsme během dne vystaveni slunečnímu záření. Je možné, že příznivé účinky vitamínu D jsou částečně způsobeny vyladěním našeho cirkadiánního rytmu.
Nedostatek vitamínu D může vést k problémům se spánkem.
V přehledové studii zveřejněné v roce 2022 se uváděla souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a poruchami spánku.
Hlavní zjištění z této studie byla následující:
- Děti s nedostatkem vitamínu D měly zkrácený spánek a i horší kvalitu spánku. Nedostatek vitamínu D byl také spojen s pozdějším usnutím, což naznačuje negativní vliv na cirkadiánní rytmy.
- Nízká hladina vitamínu D, fyzická nečinnost a vysoký BMI zvyšovaly denní únavu, ale nízká hladina vitamínu D měla nejsilnější vliv.
- Děti, které chrápaly, měly mnohem vyšší procento nedostatku vitamínu D, než ty děti, které nechrápaly.
Je zřejmé, že nízká hladina vitamínu D může zhoršit kvalitu našeho spánku hned několika způsoby, otázkou však je, zda jeho doplnění může tyto obtíže zlepšit.
Vliv suplementace vitamínu D na náš spánek
Nová metaanalýza publikovaná v roce 2022 se zabývala právě účinností příjmu vitamínu D na kvalitu spánku. Celkem bylo vybráno 5 studií, ve kterých účastníci dostávali 1000 IU, 2000 IU nebo 50 000 IU vitamínu D3 každý den nebo každé dva týdny. Kvalita spánku se hodnotila pomocí dotazníku.
Ve všech případech suplementace vitamínem D zlepšila kvalitu spánku účastníků, ale největší změna byla pozorována při 50000 IU, což odpovídá asi 3500 IU vitamínu D3 denně.
Nižší dávky také zlepšily kvalitu spánku, ale v menší míře. Je pravděpodobné, že malé dávky vitamínu D3 nestačily k dosažení významných výsledků. Je důležité poznamenat, že konzumace vitaminu D v těchto studiích nezpůsobila žádné vedlejší účinky.
Další metaanalýza, také publikovaná v roce 2022, shrnula výsledky 31 randomizovaných studií, které analyzovaly účinnost různých doplňků stravy ke spánku. Významného zlepšení kvality spánku dosáhly jen některé aminokyseliny, melatonin a vitamin D3.
Shrnu to
Doplňování vitamínu D3 a regulace jeho hladiny je nezbytná nejen pro jeho účinky na náš imunitní systém, ale je nezbytná i pro mnohé další biologické procesy. Velké množství výzkumů ukazuje, že nedostatek vitamínu D zhoršuje kvalitu spánku, zatímco jeho přiměřená suplementace spánek výrazně zlepšuje.
Sponzorováno
Jak jste na tom se spánkem vy? Spíte dobře?
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: ViktoriaSapata / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články