Sponzorováno

Alfa-blokátory – léky snižující vysoký krevní tlak – jak účinkují? 4.5/5 (8)

  • Alfa-blokátory (alfa-adrenergní blokátory) jsou léky, které působí na alfa-adrenergní receptory v těle, a to tím, že je blokují. Alfa receptory jsou umístěné v hladkém svalstvu, především v cévách a močovém traktu. Blokováním těchto receptorů způsobují alfa-blokátory uvolnění svalů, rozšíření cév a snížení krevního tlaku.
  • Alfa-blokátory se často používají k léčbě (snížení) vysokého krevního tlaku (hypertenze), protože snižují odpor v cévách.
  • Mezi běžně používané alfa-blokátory patří léky jako doxazosin, terazosin a tamsulosin. Vedlejší účinky mohou zahrnovat závratě, snížený krevní tlak nebo ospalost.

Alfa-blokátory jsou skupina léků, které blokují alfa-adrenergní receptory v těle, což vede k relaxaci hladkého svalstva a rozšíření cév. Tyto léky se používají hlavně k léčbě vysokého krevního tlaku a benigní hyperplazie prostaty (zvětšení prostaty)

Alfa-blokátory jsou skupina léků, které blokují alfa-adrenergní receptory v těle, což vede k relaxaci hladkého svalstva a rozšíření cév. Tyto léky se používají hlavně k léčbě vysokého krevního tlaku a benigní hyperplazie prostaty (zvětšení prostaty)

Alfa blokátory jsou typem léků, které se někdy používají k léčbě vysokého krevního tlaku. Obvykle se nepředepisují jako lék první volby na hypertenzi, ale jsou obvykle třetí nebo čtvrtou volbou a často se používají spolu s jinými léky.

Alfa blokátory fungují tak, že brání hormonu noradrenalinu v napínání svalů ve stěnách menších tepen a žil. To umožňuje, aby cévy zůstaly otevřené a uvolněné, aby se tak zlepšil průtok krve a snížil krevní tlak.

Alfa blokátory se také používají i k léčbě jiných onemocnění, jako:

  • Zvětšená prostata (benigní hypertplazie prostaty)
  • Feochromocytom (typ nádoru vylučujícího hormony)
  • Onemocnění periferních tepen (špatný krevní oběh, obvykle v nohou)

I když jiné léky jsou obvykle zkoušeny před alfa-blokátory, pro některé pacienty představují alfa-blokátory důležitou možnost léčby.

Jak fungují alfa blokátory

Alfa blokátory, nazývané také alfa-adrenergní blokátory, fungují tak, že narušují přenos zpráv do určitých částí těla. Stejně jako ostatní „blokátorové“ léky se alfa-blokátory vážou na molekuly v těle, které slouží jako receptory pro určité chemické zprávy. Protože je pak chemické zprávě zabráněno v dosažení cíle, říká se, že je zablokována.

Alfa blokátory blokují cíle zvané alfa receptory, které se nacházejí v tepnách a hladkém svalstvu. Svým působením zabraňují hormonu adrenalinu, aby vyvíjel stahující účinek na svaly a menší arteriální a žilní stěny. Blokování tohoto účinku způsobí, že se krevní cévy uvolní, čímž se zvýší průtok krve a sníží tak krevní tlak.

Názvy běžných alfa blokátorů

K dispozici je mnoho různých alfa blokátorů. Některé běžně předepisované alfa-blokátory jsou tyto:

Sponzorováno

  • Cardura (doxazosin)
  • Regitin (fentolamin)
  • Flomax (tamsulosin)
  • Hytrin (terazosin)
  • Alfuzosin
  • Indoramin

Alfa-blokátory se dodávají ve formě tablet nebo kapslí, které lze užívat jednou denně nebo až třikrát denně. Prodávají se pod různými značkami.

K dispozici jsou ale i další alfa blokátory. Naprostá většina receptů u nás je však na léky uvedené výše. Jiné typy alfa blokátorů se používají hlavně za zvláštních okolností nebo v kontrolovaném nemocničním prostředí.

Vedlejší účinky alfa blokátorů

Alfa blokátory bývají lidmi obecně velmi dobře tolerovány, ale mají někdy vedlejší účinky. Patří mezi ně:

  • Závrať
  • Mdloby
  • Nízký krevní tlak
  • Náhlé změny krevního tlaku při postavení po sezení

Kromě těchto vedlejších účinků jedna výzkumná studie zjistila, že dlouhodobé užívání alfa-blokátorů zřejmě zvyšuje riziko srdečního selhání. I když je toto riziko reálné, je malé a je to vlastně také hlavní důvod, proč se alfablokátory nepoužívají jako lék první volby.

Kdo by neměl užívat alfa-blokátory

Ženám se obecně alfa-blokátory nepředepisují, protože mohou způsobit stresovou inkontinenci moči a ztrátu kontroly nad močovým měchýřem. Kromě toho by ženy, které jsou těhotné, kojící nebo mohou otěhotnět, neměly alfa-blokátory užívat.

Pacientům s anamnézou ortostatické hypotenze by neměly být předepsány alfa-blokátory, ani pacientům s anamnézou srdečního selhání, problémů s funkcí jater nebo ledvin nebo Parkinsonovy choroby.

Pouze vy a váš lékař můžete rozhodnout o vhodných lécích k léčbě vysokého krevního tlaku. Nezapomeňte informovat svého lékaře, pokud spadáte do některé z výše uvedených kategorií, a uveďte názvy jakýchkoli jiných léků a/nebo doplňků, které užíváte. Nezapomeňte říci lékaři i o volně prodejných lécích, jako je aspirin nebo Ibuprofen a o bylinných / přírodních doplňcích.

Jak dlouho můžete užívat alfa-blokátory?

Většina lidí s vysokým krevním tlakem (hypertenzí) musí užívat léky po celý život. U některých lidí, jejichž krevní tlak je dobře kontrolován po dobu tří let nebo déle, však může být možné léčbu těmito léky pozastavit. Zejména u lidí, kteří významně změnili svůj životní styl (např. hodně zhubli nebo přestali kouřit nebo hodně pít atd.). Váš lékař vám s tímto může poradit.

Sponzorováno

U lidí s příznaky způsobenými zvětšením prostaty se alfa-blokátory také obvykle užívají dlouhodobě. Lékař obvykle zhodnotí vaše příznaky 4-6 týdnů po zahájení léčby. Jakmile se vaše příznaky „usadí“, vaše léčba je obvykle každý rok lékařem přezkoumána. Je to proto, aby se lékař ujistil, že stále dobře fungují.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva