Sponzorováno

Neurogenní močový měchýř – příznaky, příčiny a léčba 4.6/5 (5)

  • Neurogenní močový měchýř je stav, při kterém dochází k narušení nervového systému, což způsobuje problémy s funkcí močového měchýře.
  • Tento stav může být způsoben poškozením mozku, míchy nebo nervů, které řídí vyprazdňování močového měchýře. Výsledkem může být neschopnost močový měchýř ovládat, což vede k inkontinenci (úniku moči) nebo retenci moči (neschopnosti vyprázdnit močový měchýř).
  • Léčba závisí na závažnosti a typu problému a může zahrnovat farmakoterapii, katetrizaci nebo chirurgické zákroky.
  • Rehabilitace a změny životního stylu mohou rovněž pomoci pacientům zvládat příznaky.

Neurogenní močový měchýř je stav, kdy nervy nebo mozek nemohou efektivně komunikovat se svaly v močovém měchýři. Když k tomu dojde, může pak být pro člověka obtížné kontrolovat močení.

Podle studií až 70–84 % lidí s poraněním míchy může v určité fázi svého života zažít problémy s neurogenním močovým měchýřem. Pokud se pacient neléčí, může by být ohrožen určitými infekcemi, jako jsou infekce močových cest.

Močový systém - ilustrace

Močový systém – ilustrace

 

Typy neurogenního močového měchýře

Neurogenní močový měchýř tedy nastává, když nervy, mícha nebo mozek člověka mají problémy s odesíláním elektrických signálů do močového měchýře. To pak způsobuje nemalé potíže s močením.

Existují dva typy neurogenního močového měchýře:

  1. hyperaktivní močový měchýř
  2. nedostatečně aktivní močový měchýř

Hyperaktivní močový měchýř může způsobovat únik moči, zatímco nedostatečně aktivní močový měchýř může mít potíže s uvolňováním moči.

Příčiny neurogenního močového měchýře se týkají zejména problémů s nervovým systémem. Protože nervy v míše nemohou dobře komunikovat se svaly ve stěně močového měchýře, mozek neví, kdy je močový měchýř plný nebo prázdný. To je pak samozřejmě problém.

Pokud jsou svaly nadměrně aktivní, příliš se stahují a mačkají močový měchýř, když není plný. Případně, pokud jsou svaly nedostatečně aktivní, nestahují se a člověk pak nemůže snadno močit.

Příznaky neurogenního močového měchýře

Příznaky neurogenního močového měchýře se liší v závislosti na tom, zda má pacient hyperaktivní nebo nedostatečně aktivní močový měchýř.

Příznaky hyperaktivního močového měchýře mohou být tyto:

  • časté močení s velmi malým množstvím moči
  • najednou má pacient pocit nutkání hodně močit
  • pocit neovládání močového měchýře
  • inkontinence moči

Příznaky nedostatečně aktivního močového měchýře mohou být:

  • pacient má močový měchýř, který je často plný
  • člověk není schopen rozpoznat, kdy je močový měchýř plný
  • potíže s močením
  • únik moči

Někteří lidé mohou zaznamenat příznaky obou typů neurogenního močového měchýře v závislosti na typu poškození nervů.

Lidé s oběma typy neurogenního močového měchýře mají větší pravděpodobnost, že budou mít infekce močových cest. Ve skutečnosti je to často první příznak tohoto stavu.

Příznaky infekcí močových cest mohou být:

  • bolest nebo pálení při močení
  • zakalená moč
  • krev v moči
  • horečka

Příčiny neurogenního močového měchýře

Nervová dysfunkce je hlavní příčinou neurogenního močového měchýře. To znamená, že jakýkoli stav nebo trauma, které postihuje nervový systém, může způsobit problémy s ovládáním močového měchýře.

Některé nemoci a zdravotní problémy, které mohou způsobit neurogenní měchýř, jsou:

Pokud jste podstoupili nějakou větší operaci v oblasti pánve, tak ta může také způsobit neurogenní močový měchýř (nedostatečně aktivní).

Diagnostika neurogenního močového měchýře

Aby lékař diagnostikoval neurogenní měchýř, bude se muset podrobně podívat na mozek, míchu a močový měchýř člověka. Rovněž bedlivě zkontroluje anamnézu osoby, přičemž se podívá na nástup a trvání příznaků, jakékoli léky, které užívá, a jakékoli souběžné nemoci a problémy, které by mohly hrát roli.

V rámci diagnostického procesu si člověk pravděpodobně bude muset vést deník o močovém měchýři, do kterého zaznamená, kolikrát šel ten den na toaletu a kolikrát zažil únik moči či jiné problémy.

Některé další testy, které může lékař požadovat, jsou:

Sponzorováno

  • Rentgen páteře a lebky
  • CT vyšetření
  • kultivace moči
  • ultrazvuk močového měchýře
  • cystoskopie
  • urodynamické vyšetření, které měří, jak dobře tělo ukládá a uvolňuje moč

Léčba neurogenního močového měchýře

V současné době neexistuje lék na neurogenní měchýř. Dobře zvolená léčba však může zlepšit příznaky a může mít významný pozitivní dopad na kvalitu života člověka. Může také zabránit určitým komplikacím, jako jsou infekce močového měchýře nebo poškození ledvin.

Léčba se bude lišit v závislosti na tom, zda má osoba hyperaktivní nebo nedostatečně aktivní močový měchýř.

Některé další úvahy, které lékaři berou v úvahu při léčbě neurogenního močového měchýře, jsou obecně tyto:

  • věk pacienta
  • jeho celkové zdraví
  • jeho lékařskou anamnézu
  • jakékoli předchozí nemoci a problémy, které pacient měl
  • jeho příznaky, včetně typu a závažnosti
  • jeho tolerance k určitým lékům nebo procedurám

Změny životního stylu

V závislosti na závažnosti příznaků osoby léčba nedostatečně aktivního nebo hyperaktivního močového měchýře obvykle začíná změnou životního stylu. Patří sem třeba:

  • Rychlé zatínání svalů: Když člověk dostane nutkání močit, může se pokusit zatnout a uvolnit svaly pánevního dna tak rychle, jak jen dokáže. Prostě pouštět proud moči, pak zastavit, pustit, zastavit. Měl by to dělat do té doby, dokud už nebude chtít močit. Tím se svaly moc pěkně posilují.
  • Změny v jídelníčku: Sladké perlivé nápoje, kofein, kořeněná jídla a alkohol mohou dráždit močový měchýř, takže člověk by měl snížit spotřebu těchto pokrmů, aby zmírnil příznaky.
  • Opožděné vyprazdňování: Jedná se o to, že osoba zpočátku odkládá močení na několik minut a poté zpoždění pomalu záměrně navyšuje. Nakonec mohou být lidí schopni vydržet i několik hodin bez močení.

Další léčba hyperaktivního močového měchýře

Pokud výše uvedené změny životního stylu nefungují ke zmírnění hyperaktivního močového měchýře, může lékař doporučit další léčbu, jako například:

  • Léčba léky: V některých případech může lékař aplikovat botulotoxin do svalu močového měchýře, aby zabránil jeho kontrakci. Botox může po určité době vyprchat, takže člověk může potřebovat injekce každých 6–12 měsíců.
  • Sakrální neuromodulace: Tato léčba stimuluje nervy elektřinou, zejména sakrální nerv, který přenáší signály z míchy do močového měchýře. Spočívá tedy v zavedení stimulátoru, který vysílá slabé impulzy a pomáhá obnovit spojení mezi mozkem a pánevním dnem.
  • Perkutánní stimulace tibiálního nervu: Během této léčby lékař zavede jehlu do tibiálního nervu, který je v noze. Tento nerv pak stimuluje elektrickými impulsy. Tyto impulsy putují do sakrálního nervu. Osoba obvykle potřebuje absolvovat 10-12 sezení této léčby.

Další léčba nedostatečně aktivního močového měchýře

Pokud si člověk po výše uvedených změnách životního stylu nevšimne žádného zlepšení symptomů jeho nedostatečně aktivního močového měchýře, může mu lékař doporučit léky nebo katétr. Katétr je zařízení, které pacientovi odvádí moč tenkou plastovou hadičkou.

Existují dva různé typy katetrizace, které může člověk vyzkoušet: čistá intermitentní katetrizace (ČIK) a kontinuální katetrizace.

ČIK znamená zavedení sterilního katétru do močového měchýře přes močovou trubici a ponechání katétru v něm pouze tak dlouho, jak je potřeba k odvodnění močového měchýře. Pacient pak může katétr vyjmout a počkat dalších 6–8 hodin, aby to udělal znovu. V průběhu času může ČIK někdy zlepšit funkci močového měchýře. Tato možnost však není vždy vhodná pro lidi s poškozením nervů, které ovlivňuje funkci ruky.

Kontinuální katetrizace průběžně odvádí moč. To znamená, že tyto katétry lidé potřebují často vyměňovat, aby se zabránilo infekci.

Mezi další možnosti léčby nedostatečně aktivního močového měchýře patří přidání umělého svěrače do močového traktu. Ten se pak otevírá, aby se člověk mohl vymočit.

Lékař může být také schopen odstranit slabé svaly ve svěrači, aby se snížily příznaky osoby. I to je možná léčba.

Kdy kontaktovat lékaře?

Člověk by si měl promluvit s lékařem, pokud má potíže s močením nebo močí příliš často. To je zvláště důležité, pokud má cukrovku nebo Parkinsonovu chorobu. Časté infekce močových cest jsou často prvním příznakem neurogenního močového měchýře, takže by to člověk měl mít na paměti, když o svých příznacích diskutuje s lékařem.

Může si také člověk může vést deník ohledně močového měchýře k zaznamenávání úniků a o frekvencích návštěv toalety.

Shrnutí

Když nervový systém nebo mozek nemůže komunikovat s močovým měchýřem, může se u člověka vyvinout neurogenní močový měchýř. To znamená, že svaly ve stěně močového měchýře se nestahují a neuvolňují správně, což pak způsobuje problémy s močením.

Sponzorováno

Léčba se liší v závislosti na tom, zda má člověk hyperaktivní nebo nedostatečně aktivní močový měchýř.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Achiichiii / depositphotos.com
  • Neurogenic Bladder Autor: Peter T. Dorsher

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva