Sponzorováno

Polypektomie – odstranění polypů – kdy a jak se provádí 4.2/5 (5)

  • Polypektomie je lékařský zákrok, při kterém se odstraňují polypy, což jsou abnormální výrůstky tkáně, které mohou vznikat na sliznicích těla.
  • Nejčastěji se polypektomie provádí v oblasti trávicího traktu (např. tlusté střevo), ale může být provedena i na jiných místech, jako je děloha, nos nebo žaludek.
  • Polypy mohou být nezhoubné (benigní), ale některé typy polypů mohou časem vyvinout v rakovinu. Proto je důležité je odstranit a laboratorně vyšetřit, aby se zjistila jejich povaha. Polypektomie se obvykle provádí během vyšetření, jako je kolonoskopie nebo hysteroskopie.
  • Polypektomie je obecně bezpečný zákrok, ale může s sebou nést rizika, jako jsou krvácení nebo perforace (prasknutí) tkáně. Lékaři obvykle dbají na pečlivé sledování pacienta po zákroku, aby předešli těmto komplikacím.

Polypektomie znamená lékařský zákrok k odstranění polypů z vnitřku tlustého střeva. Zákrok je relativně neinvazivní a obvykle se provádí současně s kolonoskopií.

Mnoho nádorů tlustého střeva se existuje jako benigní (nerakovinný) růst, než se stanou maligními (rakovinnými).

Nejprve se provede kolonoskopie, aby se zjistila přítomnost jakýchkoli polypů. Pokud jsou nějaké zjištěny, provede se polypektomie a tkáň se odstraní. Tkáň bude vyšetřena, aby se určilo, zda jsou výrůstky rakovinné, prekancerózní nebo benigní. To může zabránit rakovině tlustého střeva.

Polypy nejsou často spojeny s žádnými příznaky. Větší polypy však mohou způsobit následující problémy:

  • rektální krvácení
  • bolest břicha
  • nepravidelnosti v zažívání a ve stolici

Polypektomie by mohla velmi pomoci zmírnit tyto příznaky. Tento postup je vyžadován vždy, když jsou polypy objeveny během kolonoskopie.

Polypy se často odstraňují lékařským zákrokem

Polypy se často odstraňují lékařským zákrokem – tomu se říká polypektomie

 

Jaký je postup při polypektomii?

Polypektomie se obvykle provádí současně s kolonoskopií. Během kolonoskopie vám do konečníku zavede kolonoskop, aby váš lékař mohl vidět všechny segmenty vašeho tlustého střeva. Kolonoskop je dlouhá, tenká, ohebná trubice s kamerou a světlem na jejím konci.

Kolonoskopie se běžně nabízí lidem, kteří jsou starší 50 let, aby se zkontrolovali případné výrůstky, které by mohly naznačovat rakovinu. Pokud váš lékař během kolonoskopie objeví polypy, obvykle ve stejnou dobu provede polypektomii.

Existuje několik způsobů, jak lze polypektomii provést. Jaký způsob zvolí váš lékař, bude záviset na tom, jaké polypy jsou v tlustém střevě.

Polypy mohou být malé, velké, přisedlé nebo stopkaté. Přisedlé polypy jsou ploché a nemají stopku. Stopkaté polypy rostou na stopkách jako houby. U malých polypů (o průměru menším než 5 milimetrů) lze k odstranění použít bioptické kleště. Větší polypy (až 2 centimetry v průměru) lze odstranit pomocí smyčky.

Při polypektomii snare váš lékař omotá tenký drát kolem spodní části polypu a pomocí tepla odřízne růst. Jakákoli zbývající tkáň nebo stopka je poté kauterizována.

Některé polypy jsou kvůli velké velikosti, umístění nebo vlastnostech považovány za technicky náročnější nebo jsou spojeny se zvýšeným rizikem komplikací. V těchto případech lze použít techniky endoskopické mukózní resekce (EMR) nebo endoskopické submukózní disekce (ESD).

Při EMR je polyp zvednut z podložní tkáně pomocí injekce a tekutiny před provedením resekce. Tekutiny v injekci je fyziologický roztok. Polyp se odstraňuje buď kousek po kousku, což se nazývá částečná resekce. Při ESD se tekutina vstříkne hluboko do léze a polyp se odstraní najednou.

U některých větších polypů, které nelze odstranit endoskopicky, může být nutná operace střev.

Jakmile je polyp odstraněn, bude odeslán do patologické laboratoře, aby otestoval, zda je polyp rakovinný. Obvykle trvá asi jeden týden, než se výsledky vrátí, ale někdy to může trvat i déle.

Lékař pravděpodobně odstraní vaše polypy během kolonoskopie.

Lékař pravděpodobně odstraní vaše polypy během kolonoskopie.

Sponzorováno

 

Jak se připravit na polypektomii a jak probíhá?

Aby bylo možné provést kolonoskopii, vaši lékaři potřebují, aby vaše tlusté střevo bylo zcela čisté a bez jakýchkoli překážek. Z tohoto důvodu budete požádáni, abyste jeden nebo dva dny před zákrokem důkladně vyprázdnili střeva. To může znamenat třeba užívání laxativ, domácí klystýr a konzumaci čiré stravy.

Těsně před polypektomií vás navštíví anesteziolog, který vám podá anestetikum. Zeptá se vás, zda jste dříve měli nějaké špatné reakce na anestetikum. Jakmile budete připraveni a budete mít nemocniční šaty, budete požádáni, abyste si lehli na bok s koleny přitaženými k hrudníku.

Postup lze provést poměrně rychle. Obvykle polypektomii trvá pouze 20 minut až 1 hodinu, v závislosti na nezbytných zásazích.

1. Konzultace s lékařem

Před polypektomií budete mít konzultaci s lékařem, kde projdete:

  • Diskuzi o lécích: Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte, zejména o těch, které ovlivňují srážlivost krve. Možná bude potřeba tyto léky vysadit.
  • Diskuzi o zdravotním stavu: Pokud máte chronické zdravotní problémy, lékař vám poradí, jak je zvládnout v období před zákrokem.

2. Příprava střev (při kolonoskopii)

Při kolonoskopii je důležité mít prázdná střeva:

  • Speciální dieta: 1–3 dny před zákrokem budete dodržovat čirou tekutou dietu, abyste očistili trávicí trakt.
  • Laxativa: Lékař vám předepíše projímadlo, které užijete před zákrokem pro důkladné vyprázdnění střev.

3. Omezení příjmu potravy a tekutin

  • Den před zákrokem: Měli byste přestat jíst pevnou stravu a pít pouze čiré tekutiny, jako je voda nebo čaj.
  • V den zákroku: Před zákrokem nesmíte jíst ani pít, pokud lékař nestanoví jinak.

4. Anestezie

Během zákroku budete pod sedací nebo lehkou anestezií. Lékař vás předem informuje, zda budete potřebovat doprovod, který vás po zákroku odveze domů.

5. Plánování po zákroku

  • Doprovod domů: Po sedaci nebo anestezii nebudete moci řídit, zajistěte si proto doprovod.
  • Odpočinek: Doporučuje se odpočinek alespoň 24 hodin po zákroku, abyste se zotavili.

6. Rizika a komplikace

Lékař vás informuje o rizicích, jako je krvácení nebo perforace střev. Pokud po zákroku zaznamenáte silné bolesti nebo krvácení, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Po polypektomii byste neměli řídit 24 hodin. Regenerace je obecně rychlá. Menší vedlejší účinky, jako je plynatost, nadýmání a křeče, obvykle odezní do 24 hodin. Při náročnějším postupu může úplné zotavení trvat až dva týdny.

Lékař vám také dá několik pokynů, jak o sebe pečovat. Může vás požádat, abyste se dva až tři dny po zákroku vyvarovali určitých nápojů a potravin, které mohou dráždit váš trávicí systém. Jako třeba:

  • čaj
  • káva
  • soda
  • alkohol
  • kořeněná jídla

Váš lékař vám také naplánuje kontrolní kolonoskopii. Je důležité zkontrolovat, že polypektomie byla úspěšná a že se nevyvinuly žádné další polypy.

Jaké jsou komplikace a rizika?

Rizika polypektomie mohou zahrnovat perforaci střeva nebo krvácení z konečníku. Tato rizika jsou stejná pro kolonoskopii. Komplikace jsou vzácné, ale okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků:

  • horečka nebo zimnice, protože by mohly naznačovat infekci
  • silné krvácení
  • silná bolest nebo nadýmání v břiše
  • zvracení
  • nepravidelný srdeční tep

A jaký je výhled pacientů?

Výhled pacientů po samotné polypektomii je obecně dobrý. Zákrok je neinvazivní, způsobuje jen mírné nepohodlí a plně se zotavíte do dvou týdnů.

Celkový výhled pacienta však bude určen tím, co bylo objeveno v důsledku polypektomie. Průběh jakékoli další léčby bude určen podle toho, zda jsou vaše polypy benigní, prekancerózní nebo rakovinné.

  • Pokud jsou benigní, pak je zcela pravděpodobné, že nebude potřeba žádná další léčba.
  • Pokud jsou prekancerózní, pak je velká šance, že rakovině tlustého střeva lze předejít.
  • Pokud jsou rakovinné, rakovina tlustého střeva je léčitelná.

Sponzorováno

Léčba rakoviny a její úspěch bude záviset na mnoha faktorech, včetně toho, v jaké fázi se rakovina nachází. Váš lékař s vámi bude spolupracovat na vytvoření léčebného plánu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva