Obsah článku
- Astrocytom je typ nádoru mozku, který vzniká z buněk zvaných astrocyty, což jsou hvězdicovité buňky v mozku a míše. Astrocyty jsou součástí gliových buněk, které poskytují podpůrnou a výživnou funkci pro nervové buňky (neurony).
- Astrocytomy jsou nejběžnějším typem gliových nádorů a mohou se lišit v agresivitě a prognóze.
- Příznaky astrocytomu závisí na jeho velikosti, umístění a rychlosti růstu. Mohou to být ale klasicky třeba bolesti hlavy, záchvaty i eurologické deficity (např. slabost nebo necitlivost končetin, potíže s řečí).
- Magnetická rezonance (MRI) a počítačová tomografie (CT) mohou odhalit nádor a jeho umístění.
Co je astrocytom?
Astrocytomy jsou nádory, které se vyvíjejí ve vašem centrálním nervovém systému, které rostou z hvězdicovitých buněk astrocytů. Obvykle se vyvíjejí ve vašem mozku, ale mohou se vyvinout i ve vaší míše. Astrocytomy mohou být benigní (nerakovinné) nebo maligní (rakovinové).
Astrocyty jsou gliové buňky (typ buněk, které poskytují podpůrnou tkáň ve vašem mozku). Další gliové buňky jsou oligodendrocyty a ependymální buňky. Astrocytom je nejčastější gliom. Gliom je nádor, který se tvoří, když gliové buňky rostou mimo kontrolu.
Lékaři používají různé stupně k popisu různých typů astrocytomů.
Jaké jsou typy astrocytomu?
Astrocytomy mohou být rakovinné nebo nerakovinné. Světová zdravotnická organizace (WHO) kategorizuje astrocytomy do čtyř stupňů. Stupně závisí na tom, jak rychle astrocytomy rostou a na pravděpodobnosti, že se rozšíří (infiltrují) do blízké mozkové tkáně. Astrocytomy 1. stupně jsou nejmírnější, zatímco astrocytomy 4. stupně jsou nejagresivnější.
Nerakovinné astrocytomy
Astrocytomy 1. stupně, které jsou nerakovinné, jsou:
- Pilocytární astrocytom: Jedná se o pomalu rostoucí nádor, který nemá tendenci se šířit. Je to nejčastější astrocytom 1. stupně. Je benigní a po chirurgickém odstranění nevyžaduje chemoterapii ani radiační terapii. Pilocytární astrocytomy se nejčastěji vyvíjejí ve vašem mozečku (cerebellum).
- Pleomorfní xanthoastrocytom: Tento nádor obvykle roste pomalu a nejčastěji se vyvíjí ve vašem temporálním laloku. Často způsobuje záchvaty. Chirurgie obvykle vyléčí tento typ mozkového nádoru.
- Subependymální obrovskobuněčný astrocytom (SEGA): Tento nádor se vyvíjí hlavně u dětí, které mají tuberózní sklerózu, což je genetické onemocnění. Roste uvnitř komor, což jsou prostory naplněné tekutinou hluboko ve vašem mozku. Chirurgie ho obvykle vyléčí.
Rakovinné astrocytomy
Mezi rakovinné astrocytomy patří:
- Astrocytomy 2. stupně: Tyto astrocytomy mají tendenci se šířit do blízké mozkové tkáně. Z tohoto důvodu nemusí k jejich léčbě stačit samotná operace.
- Astrocytomy 3. stupně: Tyto astrocytomy jsou agresivnější než astrocytomy 2. stupně a často se projevují jako progrese astrocytomů 2. stupně. Samotná chirurgie tyto nádory nikdy nevyléčí. Vyžadují ozařování a téměř vždy vyžadují chemoterapii.
- Glioblastomy: Jedná se o astrocytomy 4. stupně. Jsou nejběžnější formou astrocytomu a nejagresivnější – rychle rostou a šíří se. Mohou se buď projevit jako rakovinová progrese z dříve existujícího astrocytomu nižšího stupně (10 % případů) nebo začít jako nádor stupně 4 (90 % případů).
U koho se často astrocytomy objevují?
Astrocytomy mohou postihnout kohokoli, ale různé stupně astrocytom; mají tendenci postihovat lidi v různém věku:
- Astrocytomy 1. stupně nejčastěji postihují děti a dospívající.
- Astrocytomy 2. stupně nejčastěji postihují dospělé ve věku 20 až 60 let.
- Astrocytomy 3. stupně nejčastěji postihují dospělé ve věku 30 až 60 let.
- Glioblastom (astrocytom 4. stupně) nejčastěji postihuje dospělé mezi 50 a 80 lety.
- Astrocytomy 3. a 4. stupně častěji postihují dospělé ženy.
Jak častý je vlastně astrocytom?
Různé stupně astrocytomu jsou častější než jiné:
- Astrocytomy 1. stupně tvoří 2 % všech mozkových nádorů.
- Astrocytomy 2. stupně tvoří 2 až 5 % všech mozkových nádorů.
- Astrocytomy 3. stupně tvoří 4 % všech mozkových nádorů.
- Astrocytomy 4. stupně (glioblastomy) tvoří 24 % všech mozkových nádorů.
U dospělých je glioblastom (astrocytom 4. stupně) nejčastějším typem rakoviny mozku.
Jaké jsou příznaky astrocytomu?
Příznaky astrocytomu se mohou lišit v závislosti na jeho velikosti a umístění. Mezi běžné příznaky patří:
- Bolesti hlavy
- Nevolnost a zvracení
- Záchvaty
- Změněný duševní stav, jako je delirium nebo demence
- Ztráta paměti
- Jiné kognitivní problémy, jako jsou změny osobnosti nebo změny nálady (jako deprese)
- Únava
- Problémy se zrakem
- Problémy s řečí (afázie neboli potíže s mluvením)
- Motorické (pohybové) problémy, jako jsou abnormální reflexy nebo slabost.
Pokud máte tyto příznaky, navštivte co nejdříve lékaře.
Příčiny – co způsobuje astrocytom?
Vědci neznají přesnou příčinu většiny astrocytomů. Většina těchto nádorů je sporadická, což znamená, že k nim dochází náhodně. Dosud vědci identifikovali pouze dva známé rizikové faktory pro astrocytomy: radiaci a genetiku.
Nedávné studie však odhalily, že mutace (změna) v genu IDH1 významně přispívá k rozvoji astrocytomů nízkého stupně. Tento gen pomáhá dodávat energii vašim buňkám. Jeho mutace vede k produkci chemické látky zvané 2-HG, která se postupem času hromadí uvnitř zdravých astrocytů. Toto nahromadění způsobuje, že se buňky stanou abnormálními, což způsobuje astrocytomy.
Expozice radiaci a astrocytomy
Vystavení ionizujícímu záření, jako je radiační terapie, zvyšuje riziko vzniku astrocytomu.
Například děti, které dostávají profylaktické (preventivní) ozařování pro akutní lymfocytární leukémii (ALL), mohou mít 22krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich během pěti až 10 let vyvine nádor centrálního nervového systému, jako je astrocytom.
Genetika a astrocytomy
Následující vzácné genetické problémy jsou spojeny s rozvojem astrocytomů:
Sponzorováno
- Li-Fraumeni syndrom: Tento stav nastane, když se něco změní ve vašem genu TP53. Lidé, kteří mají Li-Fraumeni syndrom, mají 90% šanci, že během svého života onemocní jedním nebo více typy rakoviny, což může znamenat i astrocytom.
- Neurofibromatóza typu 1: Tento stav způsobuje abnormální zvýšení růstu buněk v důsledku mutace v genu, který má potlačovat růst nádoru. U lidí s NF1 se mohou vyvinout astrocytomy s časným nástupem, nádory periferních nervů a skvrny na kůži zvané café-au-lait skvrny.
- Tuberózní skleróza: Tento stav způsobuje různé zdravotní problémy, včetně epilepsie, vývojového zpoždění a nádorů v celém těle. Tuberózní skleróza je způsobena mutacemi dvou genů: TSC1 a TSC2. Subependymální obrovskobuněčné astrocytomy (SEGA) se typicky vyvíjejí pouze u lidí s tuberózní sklerózou.
- Turcotův syndrom: Tento stav vzniká, když existují mutace v několika genech, které potlačují růst nádoru. Turcotův syndrom často znamená výrůstky (polypy) ve vašem střevním traktu a jeden nebo více nádorů mozku nebo míchy, jako je pr8v2 astrocytom.
Jak se diagnostikují astrocytomy?
Pro lékaře může být obtížné detekovat astrocytomy, protože jejich příznaky jsou podobné jiným neurologickým stavům.
Bez ohledu na to se lékař zeptá na vaše příznaky a anamnézu. Pravděpodobně provede neurologické vyšetření. To může pomoci určit, kde ve vašem mozku nebo míše může být problém.
Doktor si také může objednat vyšetření mozku. Magnetická rezonance (neboli MRI) je nejlepší zobrazovací test pro nalezení a diagnostiku astrocytomu. Pokud nemůžete mít vyšetření magnetickou rezonancí kvůli kardiostimulátoru nebo kloubnímu implantátu, počítačová tomografie (CT vyšetření) je další nejlepší možností.
Pokud se na zobrazovacím testu mozku objeví něco abnormálního, lékař s největší pravděpodobností doporučí biopsii nebo resekci (odstranění nádoru) ke stanovení diagnózy.
Léčba – je astrocytom léčitelný?
Chirurgie může vyléčit většinu astrocytomů 1. stupně, pokud váš neurochirurg může bezpečně odstranit celý nádor. Velmi vzácně může operace také vyléčit některé astrocytomy 2. stupně.
Neexistuje žádný lék na astrocytomy 3. a 4. stupně, protože rostou a šíří se rychle. Ale radiační terapie a některé léky mohou pomoci zpomalit jejich růst a pomoci s příznaky.
Léčba astrocytomu závisí na několika faktorech, jako třeba:
- Umístění, velikost a typ nádoru
- Váš věk
- Vaše celkové zdraví
Hlavní formy léčby astrocytomů jsou:
- Chirurgické odstranění nádoru
- Radiační terapie
- Adjuvantní chemoterapie
- Pole léčící tumor neboli TTFields (pro glioblastomy)
Mohou existovat také klinické studie, kterých se můžete zúčastnit.
Chirurgické odstranění astrocytomů
Chirurgické odstranění je prvním krokem v léčbě astrocytomů. Poskytuje tři významné výhody:
- Umožňuje lékaři získat tkáň z nádoru a prohlédnout si jej pod mikroskopem a určit přesný typ nádoru.
- Lékaři mohou provést další testy na nádoru, aby hledali proteiny a mutace, na které by se mohly zaměřit některé léky.
- Nabízí možnost odstranit co největší část nádoru. To může pomoci zmírnit tlak a předejít dalším problémům ve vašem mozku a lebce.
Vzhledem k tomu, že astrocytomy 1. stupně rostou pomalu a nešíří se do jiných oblastí vašeho mozku, obvykle k jejich léčbě stačí operace.
Adjuvantní terapie astrocytomů
Adjuvantní terapie, někdy nazývaná pomocná terapie, se zaměřuje na rakovinné buňky, které primární léčba nezničila. V případě astrocytomů je primární léčbou chirurgický zákrok.
Astrocytomy 3. a 4. stupně vždy vyžadují jinou léčbu než samotnou operaci. Astrocytomy 2. stupně mohou někdy vyžadovat adjuvantní léčbu.
Adjuvantní terapie astrocytomů znamenají:
- Chemoterapie s temozolomidem (TMZ): Chemoterapie znamená léky, které ničí rakovinné buňky a/nebo zabraňují jejich množení. Temozolomid (TMZ) je lék, který působí tak, že mění DNA nádorových buněk, a tím způsobuje odumírání buněk. TMZ je adjuvantní léčba první linie pro každý astrocytom 3. a 4. stupně. Lékaři jej někdy předepisují také pro astrocytomy 2. stupně.
- Radiační terapie: Tato léčba využívá záření (obvykle vysoce výkonné rentgenové záření) k zabíjení rakovinných buněk. Obvykle je velmi účinná při léčbě astrocytomů.
- Bevacizumab: Jedná se o injekční lék, který zabraňuje krevním cévám pomáhat nádoru růst. Pomáhá snižovat otoky a může pomoci zlepšit příznaky.
Pole léčící tumor neboli TTFields
Jedná se o speciální zařízení, které vytváří elektrická pole, která mohou zpomalit růst nádoru. Nosíte to jako helmu. Lékaři mohou doporučit tuto léčbu pro nově diagnostikované a recidivující glioblastomy.
Prevence – dá se nějak zabránit rozvoji astrocytomu?
Bohužel ne. Neexistuje nic, co byste mohli udělat, abyste zabránili rozvoji astrocytomu. Většina případů se stane náhodně.
Pokud máte genetický stav, který vás vystavuje vyššímu riziku astrocytomu, nezapomeňte pravidelně navštěvovat lékaře, aby vás mohl sledovat a kontrolovat příznaky astrocytomu. Čím dříve se problém zachytí, tím lépe.
Jaká je prognóza u astrocytomu?
Prognóza (výhled) astrocytomu závisí na několika faktorech, hlavně na těchto:
- Stupeň nádoru: Prognóza se obecně zhoršuje se zvyšujícím se stupněm.
- Jaké množství nádoru lze chirurgicky odstranit: Zatímco astrocytom 1. stupně je obvykle vyléčen pouze chirurgickým zákrokem, je nemožné zcela odstranit astrocytom 2. až 4. stupně. Čím více tkáně však neurochirurg dokáže odstranit, tím lepší je míra přežití.
- Použití adjuvantní terapie: Adjuvantní terapie, jako je chemoterapie a radiační terapie, může pomoci minimalizovat příznaky a zvýšit míru přežití.
- Věk: Obecně je nižší věk spojen s delším přežitím.
- Psychický stav pacienta: Minimální symptomy a normální neurologické funkce jsou spojeny s delším přežitím.
Lékař vám bude moci poskytnout přesnější informace o tom, co můžete očekávat. Nebojte se mu klást otázky.
Jaká je míra přežití astrocytomu?
Průměrná míra přežití se liší v závislosti na stupni astrocytomu:
- Stupeň 1 (pilocytární astrocytomy): Více než 10 let
- Astrocytomy 2. stupně: Více než 5 let
- Astrocytomy 3. stupně: Asi 2-5 let
- Stupeň IV (glioblastomy): Asi 1 rok
Sponzorováno
Je důležité si uvědomit, že se jedná pouze o průměry založené na velkých skupinách lidí, kteří měli astrocytom. Lékař vám může poskytnout podrobnější informace o míře přežití na základě vaší jedinečné situace.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: edesignua / depositphotos.com
- Zdroj obrázku: ilovecoffeedesign / depositphotos.com
- Astrocytoma Autoři: Mayank Kapoor; Vikas Gupta.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Rakovina
Přečtěte si také naše další články