Sponzorováno

Meduloblastom – nádor v oblasti mozečku – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (6)

  • Meduloblastom je typ maligního (zhoubného) nádoru mozku, který se nejčastěji vyskytuje u dětí, ale může se objevit i u dospělých. Je to nejběžnější zhoubný nádor mozku u dětí a tvoří asi 20 % všech dětských nádorů mozku.
  • Meduloblastomy vznikají v mozečku, což je oblast mozku zodpovědná za koordinaci pohybů, rovnováhu a další motorické funkce.
  • Je nebezpečný a úmrtnost na něj není u postižených zanedbatelná.
  • Meduloblastomy jsou klasifikovány jako embryonální nádory, což znamená, že vznikají z nediferencovaných buněk, které se normálně vyvíjejí během raných fází embryonálního vývoje.
  • Léčba meduloblastomu obvykle znamená kombinaci chirurgického odstranění nádoru, radioterapie a chemoterapie.

Meduloblastom je rakovinový nádor mozku, který začíná v blízkosti vašeho mozkového kmene, ve vašem mozečku. Nádor rychle roste a může se rozšířit do dalších oblastí vašeho mozku a míchy. Meduloblastom je častější u dětí než u dospělých. Léčba znamená chirurgický přístup, radiační terapii a chemoterapii.

Anatomie mozku a kde je mozeček (Cerebellum)

Anatomie mozku a kde je mozeček (Cerebellum)

 

Co je meduloblastom?

Meduloblastom je zhoubný nádor vašeho centrálního nervového systému (CNS). Tvoří se v oblasti zadní části vašeho mozku, v oblasti zvané cerebellum (česky mozeček).

Koho postihuje meduloblastom?

Meduloblastom, primárně dětská nemoc, postihuje většinou děti a dospívající do 16 let. I když je vzácnější u starších jedinců, může se vyskytnout i u dospělých. Meduloblastom u dospělých je obvykle diagnostikován ve věku 20 až 44 let.

Tento typ rakoviny je vzácný a každý rok postihuje 350 až 500 dětí a dospělých v Evropě. Jde však o nejčastější typ rakoviny mozku (nádoru mozku), který postihuje děti. Většina případů je diagnostikována ve věku od pěti do devíti let.

Jak se meduloblastom šíří?

Meduloblastom je obvykle rychle rostoucí. Šíří se do dalších částí vašeho mozku a míchy prostřednictvím mozkomíšního moku (čirá tekutina, která chrání váš mozek a míchu před zraněním).

Jaký je rozdíl mezi meduloblastomem a astrocytomem?

Astrocytom a meduloblastom jsou nádory ve vašem centrálním nervovém systému. Pocházejí však z různých oblastí. Zatímco meduloblastom začíná ve vašem cerebellum (mozečku), astrocytom začíná v gliových buňkách ve tvaru hvězdy nazývaných astrocyty. Astrocytom je typ gliomu.

Nádory mozku - ilustrace

Nádory mozku – ilustrace – zde vidíte i meduloblastom

 

Jaké jsou příznaky meduloblastomu?

Příznaky meduloblastomu se mohou lišit v závislosti na několika faktorech, včetně věku osoby, velikosti nádoru a stádia jeho vývoje. Tyto příznaky mohou být způsobeny umístěním nádoru nebo nahromaděním tlaku uvnitř mozku. Varovné příznaky mohou být:

  • Bolesti hlavy
  • Závrať
  • Nevolnost a zvracení
  • Únava
  • Problémy s rovnováhou
  • Změny vidění
  • Obtížná chůze
  • Bolesti zad
  • Inkontinence moči nebo střev (problémy s močením a chozením „na velkou“).

Příčiny – co způsobuje meduloblastom?

Přesná příčina meduloblastomu není známa. Existují však určité genetické stavy, které by mohly zvýšit riziko rozvoje u vás nebo vašeho dítěte, jako třeba:

  • Mutace genu BRCA1. BRCA1 (gen 1 rakoviny prsu) a BRCA2 (gen 2 rakoviny prsu) produkují proteiny, které pomáhají opravit poškozenou DNA. Lidé, kteří zdědí určité varianty těchto genů, mají zvýšené riziko mnoha různých typů rakoviny. U těchto jedinců je také větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou v mladším věku.
  • Nevoidní bazaliomový syndrom (NBCCS). Tento dědičný stav se také nazývá Gorlinův syndrom a vyznačuje se několika bazocelulárními rakovinami kůže. Lidé s NBCCS mají asi 5% pravděpodobnost vzniku meduloblastomu.
  • Turcotův syndrom. Tento dědičný stav je popisován jako kolorektální (v oblasti tračníku) rakovina s primárními nádory mozku. Je to způsobeno genovými mutacemi. Lidé s Turcotovým syndromem mají kolorektální karcinom spolu s nádorem v centrálním nervovém systému, jako je meduloblastom nebo adenom hypofýzy.

Jak se meduloblastom diagnostikuje?

Lékař s vámi bude mluvit o vašich příznacích a podrobně zhodnotí vaši anamnézu. Pokud mají podezření na meduloblastom, objednají testy a vyšetření k potvrzení vaší diagnózy.

Sponzorováno

Existuje několik různých testů, které mohou pomoci lékaři stanovit diagnózu. Tato vyšetření mohou zahrnovat:

  • Neurologické vyšetření. Lékař zkontroluje váš sluch a zrak spolu s vaší koordinací a reflexy. To pomáhá určit, která oblast vašeho mozku může být ovlivněna.
  • CT (počítačová tomografie). Tento sken pořídí několik snímků vašeho mozku a poté je spojí dohromady a vytvoří detailní 3D obraz.
  • Magnetická rezonance (MRI). Toto vyšetření využívá magnety a rádiové vlny k zachycení detailních snímků struktur uvnitř vašeho těla.
  • Biopsie (neboli odběr tkáně). V některých případech může váš lékař odebrat vzorek tkáně a poslat jej do patologické laboratoře k analýze. Biopsie se obvykle provádí pouze tehdy, pokud zobrazovací testy nestačí k diagnostice stavu.
  • Lumbální punkce. Během tohoto postupu lékař odebere mozkomíšní mok, aby jej otestoval na přítomnost rakovinných buněk. Toto vyšetření se obvykle provádí pouze po odstranění nádoru.

Léčba – jak se meduloblastom léčí?

Léčba hodně závisí na mnoha faktorech, včetně věku pacienta, jeho celkového zdravotního stavu a rozsahu nádoru. Možnosti léčby meduloblastomu jsou obecně tyto:

Chirurgické řešení meduloblastomu

Operace meduloblastomu může být provedena ke zmírnění nahromadění tlaku na váš mozek nebo k odstranění nádoru. V některých případech není úplné odstranění nádoru možné, protože se tvoří v blízkosti struktur hluboko ve vašem mozku. Nejběžnější léčba meduloblastomu je ale i tak chirurgický zákrok následovaný chemoterapií, radiační terapií nebo obojím.

Chemoterapie

Léky se berou buď ve formě pilulek, nebo se injekčně aplikují do žíly, aby zabily rakovinné buňky. Chemoterapie může být podávána po chirurgickém zákroku, po radiační terapii nebo v kombinaci s radioterapií. V některých případech se po chemoterapii provádí transplantace kmenových buněk.

Radiační terapie

Tato léčba využívá vysokoenergetické paprsky záření k zabíjení rakovinných buněk ve vašem mozku a míše. Radiační terapie je navržena a plánována specialisty tak, aby se zaměřila na rakovinné buňky a přitom ponechala zdravé tkáně nedotčené. Často se používá k léčbě mozkových nádorů a rakoviny u dětí.

Délka léčby se může lišit od pacienta k pacientovi. Ti, kteří podstoupí jakýkoli typ operace mozku, obvykle potřebují na zotavení alespoň čtyři až osm týdnů. U chemoterapie nebo radiační terapie může léčba trvat několik týdnů nebo měsíců, v závislosti na konkrétním případu. Chcete-li se dozvědět více o odhadované době léčby u vás nebo u vašeho dítěte, promluvte si s lékařem. Ten bude vědět víc.

Výhled a prognóza pro pacienty s meduloblastomem

Tým lékařů, včetně onkologů, neurochirurgů, radiologů a fyzikálních terapeutů, se bude starat o vaši léčbu a o vás samotné. Budou s vámi spolupracovat na navržení personalizovaného léčebného plánu podle vašich konkrétních potřeb.

Můžete přežít meduloblastom?

V mnoha případech ano. I když meduloblastom má potenciál rozšířit se po celém vašem nervovém systému, mnoho lidí může být nakonec vyléčeno. Jsou vyšší šance na přežití, pokud se meduloblastom nerozšířil do jiných částí vašeho mozku a míchy.

Jaká je míra přežití meduloblastomu?

Pětileté přežití u meduloblastomu je, dle odborných studií, více než 70 %. Znamená to, že více než 70 % všech lidí, u kterých je diagnostikován meduloblastom, je stále naživu o pět let později. Toto číslo je založeno na výsledcích případů meduloblastomu v minulosti. Mějte na paměti, že míra přežití vám nemůže říct, jak dlouho budete vy nebo vaše dítě žít. Chcete-li lépe porozumět míře přežití nebo potenciálnímu výsledku, promluvte si s lékařem.

Sponzorováno

Meduloblastom je závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou a agresivní léčbu. Včasná diagnóza a pokročilé léčebné postupy mohou významně zlepšit šance na úspěšnou léčbu a dlouhodobé přežití, zejména u dětí.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: adrenalina / depositphotos.com
  • Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com
  • Medulloblastoma Autor: Sidharth Mahapatra; Mark J. Amsbaugh.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva