Obsah článku
- Polydipsie je medicínský termín, který označuje nadměrnou a neustálou žízeň, často spojenou s nadměrným příjmem tekutin.
- Polydipsie je obvykle spojena s častým močením (tj. polyurií) a může být důležitým diagnostickým vodítkem při vyšetřování pacientů.
- Příčinou může být třeba i diabetes mellitus (cukrovka). Zvýšená hladina cukru v krvi vede k tomu, že tělo ztrácí více tekutin močí, což způsobuje žízeň.
- Pokud tělo nemá dostatek tekutin, snaží se tento stav následně kompenzovat zvýšenou žízní.
Co je to polydipsie?
Polydipsie je lékařský název pro pocit extrémní žízně či pro zvýšený pocit žízně.
Polydipsie je často spojena i s tím, že hodně močíte. Vaše tělo tak může neustále pociťovat potřebu nahrazovat tekutiny ztracené při močení. Polydipsie může být také způsobena fyzikálními procesy, které způsobují, že ztrácíte hodně tekutin. To může zahrnovat pocení během cvičení, konzumaci stravy s vysokým obsahem soli nebo užívání léků, které způsobují velké vylučování tekutin, jako jsou diuretika.
Tento stav je považován za jeden z prvních příznaků cukrovky. Vyskytuje se zejména u diabetes mellitus. Tento typ cukrovky znamená několik problémů, které vašemu tělu ztěžují zpracování a využití glukózy, nazývané také krevní cukr. Když vaše tělo nemůže správně strávit krevní cukry, vaše hladina cukru v krvi se může abnormálně zvýšit. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit, že v důsledku toho pocítíte extrémní žízeň.
Příčiny – co způsobuje polydipsii?
Polydipsie může být způsobena jednoduše tím, že nepijete dostatek vody poté, co ztratíte hodně tekutin. Pokud se hodně potíte nebo pijete určité tekutiny, jako je káva nebo zelený a černý čaj, budete často pociťovat extrémní žízeň, protože se vaše tělo snaží nahradit ztracenou tekutinu. Dehydratace způsobená nedostatečným pitím vody je také častou příčinou polydipsie. Můžete ji cítit, ať už se hodně potíte nebo močíte. Polyurie, stav, kdy vylučujete abnormálně velké množství moči, to může také způsobit polydipsii.
Polydipsie je také časným příznakem diabetes mellitus a diabetes insipidus. Diabetes mellitus způsobuje polydipsii, protože vaše hladina cukru v krvi je příliš vysoká a vyvolává pocit žízně bez ohledu na to, kolik vody pijete. Diabetes insipidus nastává, když hladina tekutin ve vašem těle není v rovnováze. I když třeba pijete hodně vody, stále můžete cítit naléhavou potřebu pít více tekutin. Můžete hodně močit, i když jste toho třeba tolik nevypili.
Mezi další zaznamenané příčiny polydipsie patří:
- některé léky, jako jsou kortikosteroidy nebo diuretika ve formě pilulek, jako jsou pilulky na odvodnění
- konzumace velkého množství soli nebo vitamínu D v potravinách nebo nápojích
- úzkost, která způsobuje, že pijete hodně vody kvůli nervozitě, což bylo dokonce pozorováno i u koní a psů
Příznaky
Nejviditelnějším příznakem polydipsie je pocit extrémní žízně. Tento příznak je zvláště patrný, když se takto cítíte i poté, co jste již vypili hodně vody.
Mezi další běžné příznaky polydipsie patří:
- vylučování abnormálně vysokého množství moči (více než 4-5 litrů denně)
- přetrvávající pocit sucha v ústech
Dalších příznaků si můžete všimnout, pokud je vaše polydipsie způsobena nějakým onemocněním, jako je cukrovka. Některé běžné příznaky diabetes mellitus, které mohou doprovázet polydipsii, jsou:
- pocit abnormálního hladu
- rozmazané vidění
- pocit silného vyčerpání a únavy
- abnormální hubnutí
- časté vředy nebo infekce
- pomalé hojení vředů nebo infekcí
Nadměrné pití vody může také vést k intoxikaci vodou, které se někdy říká otrava vodou. Tento stav nastává, když pijete nadměrné množství vody. Pokud k tomu dochází, což ale nebývá zase tak moc časté, můžete zředit množství sodíku v krvi a snížit hladinu sodíku v krvi na nebezpečně nízké hladiny, nazývané také hyponatrémie. Ta pak může způsobit příznaky jako:
Sponzorováno
- bolesti hlavy
- pocity závratě nebo dezorientace
- svalové křeče
- nevysvětlitelné záchvaty
Typy polydipsie
Existuje několik typů polydipsie, které jsou definovány jejich základními příčinami. Některé příčiny jsou fyzické. Jiné mohou být způsobeny psychogenními nebo duševními problémy. Mezi typy polydipsie patří:
- Psychogenní (primární) polydipsie: Tento typ polydipsie je způsoben spíše úzkostí, nudou, stresem nebo prostě duševními problémy než něčím biologickým.
- Polydipsie vyvolaná léky: Ta je způsobena určitými léky nebo vitamíny, které způsobují polyurii, jako jsou diuretika, vitamín K, příjem soli a kortikosteroidy.
- Kompenzační polydipsie: Kompenzační polydipsie je způsobena sníženými hladinami antidiuretických hormonů ve vašem těle. To může vést k nadměrnému močení.
Léčba polydipsie
V některých případech můžete zaměnit dočasné období extrémní žízně za polydipsii. Než navštívíte svého lékaře kvůli polydipsii, pečlivě sledujte své pocity extrémní žízně:
- Jak často pociťujete žízeň?
- Jak dlouho máte najednou žízeň?
- Pozorujete nějaké další příznaky, když pociťujete žízeň?
- Cítíte extrémní žízeň pouze po vykonání určitých činností?
- Máte stále extrémní žízeň i poté, co během dne vypijete 2 litry nebo více vody?
Navštivte svého lékaře, pokud vaše pocity extrémní žízně trvají déle než několik dní a příliš se nemění na základě úrovně vaší aktivity nebo množství vody, kterou pijete.
Léčba polydipsie bude záviset zejména na stavu, který ji způsobuje. Váš lékař pravděpodobně udělá následující, aby polydipsie diagnostikoval:
- provede krevní testy
- odebere vzorek moči a udělá vyšetření
- požádá vás, abyste po určitou dobu pili méně tekutin
Pokud vaši polydipsii způsobuje diabetes mellitus, lékař vám pravděpodobně dá léky na kontrolu hladiny cukru v krvi. Možná si také budete muset podávat pravidelné injekce inzulínu. Lékař může také doporučit vypracování výživového plánu, který vám pomůže jíst a pít vyváženou stravu, která vám pomůže léčit příznaky diabetu. A dále cvičební plán vám může pomoci udržet si fyzickou kondici.
Pokud máte diabetes insipidus, lékař vám doporučí vypít určité množství vody, abyste se ujistili, že nebudete dehydratováni. Lékař vám také může dát léky, které udrží vaše příznaky pod kontrolou. Může to být třeba desmopresin ve formě pilulky nebo injekce.
Pokud má vaše polydipsie psychologickou příčinu, může vám lékař doporučit, abyste navštívili poradce nebo terapeuta, který vám pomůže dostat vaše pocity nutkání pít nadměrné množství vody pod kontrolu.
A konečně lékař může také navrhnout kognitivně behaviorální terapii, pokud třeba nějaký problém s duševním zdravím způsobuje vaši polydipsii. Tato terapie vám může pomoci lépe si uvědomovat environmentální nebo osobní spouštěče, které mohou způsobovat, že máte potřebu pít příliš mnoho. Může vás také naučit, jak se s těmito pocity vyrovnat lépe a zdravěji.
Výhled pacientů a prevence
Na základě příčiny a úspěchu léčby polydipsie ji budete pravděpodobně schopni dostat pod kontrolu, aniž byste narušili svůj život nebo ovlivnili vaše každodenní aktivity. Léčba se zaměřuje na příčinu a léčba polydipsie téměř vždy tento problém vyřeší.
Některé změny životního stylu, jako je cvičení nebo lepší výživa, mohou pomoci udržet vaše příznaky pod kontrolou, zvláště pokud máte nějaké onemocnění, jako je diabetes mellitus. V těchto případech je důležité získat od svého lékaře plán léčby, abyste se udrželi celkově zdraví a předešli dalším komplikacím diabetu. Dostat své nadměrné pití pod kontrolu může také předejít komplikacím spojeným s pitím příliš velkého množství vody, jako je hyponatrémie.
Poraďte se se svým lékařem o nejlepším způsobu, jak zvládnout své příznaky a léčit jakékoli stavy, které máte.
Sponzorováno
Máte s polydipsií nějaké zkušenosti? Napište nám je do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: autog / depositphotos.com
- Polydipsia--a study in a long-term psychiatric unit Autor: Jose de Leon
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka
Přečtěte si také naše další články